Kāpēc atgriežas piena sēnīte 0
Daudzas sievietes ir piedzīvojušas diskomfortu, ko izraisījusi piena sēnītes infekcija. Diemžēl tā mēdz sabojāt pat medusmēnesi, jo, aizbraucot ceļojumā uz zemi, kur ir atšķirīgs klimats, ūdens un uzturs, pārmaiņas sašūpo organisma līdzsvaru. Dažām šī kaite bojā dzīvi gadiem ilgi – it kā izdodas izārstēt, taču pēc laika nepatīkamie simptomi atkārtojas.
Sēnīte nav vienīgā
“Tautā par piena sēnīti apzīmē jebkādus izdalījumus no maksts, taču tā ir tikai viens no iekaisuma ierosinātājiem,” skaidro Rīgas 1. slimnīcas Šarlotes poliklīnikas ginekoloģe Maija Broša. Nosaukumu infekcija ieguvusi balto biezpienveida izdalījumu dēļ, kurus izraisa sēnīte candida. Tā ir normāla organisma mikrofloras sastāvdaļa, kamēr nav savairojusies par daudz. Problēmas mēdz rasties, ja tā no izejas zarnas iekļūst tuvu esošajā makstī, izjauc tajā mikrobu līdzsvaru un maina vidi. Sēnītei savairojoties, rodas iekaisums, kas izpaužas ar izdalījumiem, dzimumorgānu apsārtumu, dedzināšanu un niezi. Iekaisusī gļotāda izraisa sāpes urinējot un diskomfortu seksa laikā.
Sievietes, kuras uzskata, ka piena sēnīti viņai “uzdāvinājis” partneris, maldās. Tiesa, sēnīte mīt arī vīrieša dzimumceļos, tikai liek par sevi manīt krietni retāk. Ja sievietei ik pa laikam atkārtojas šīs infekcijas uzliesmojums, tā var pielipt arī partnerim, un tad reizēm zāles jālieto arī viņam.
No nepiemērota apģērba un pārspīlētas tīrības
Nereti piena sēnītes savairošanos izraisa sievietes ieradumi. “Aplami rīkojas tās, kuras nepārtraukti valkā stringa biksītes, jo tad mikrobi no tūpļa zarnas var viegli iekļūt makstī,” uzsver Maija Broša. “Tās paredzētas vilkšanai zem vakartērpa vai šaurām biksēm, nevis ikdienā. Daba ir paredzējusi, ka makstij jāpiekļūst gaisam, bet olnīcām jābūt siltumā. Mūsu meitenēm ir otrādi – mugura plika, tādēļ olnīcas tiek pakļautas aukstumam, toties maksts nopakota ar biksīšu ieliktnīšiem un ciešām džinsa biksēm, kas neļauj intīmajai vietai elpot.”
Sēnītes infekcijas uzliesmojuma iemesls mēdz būt arī bieža dzimumorgānu apmazgāšana ar ziepēm un dušas želeju. Šie līdzekļi ir sārmaini un maina maksts vidi, tāpēc tajā savairojas patogēnie mikrobi, tostarp sēnītes. Šim nolūkam ieteicams izmantot tikai tīru ūdeni, kumelīšu novārījumu vai speciālu intīmās higiēnas līdzekli ar atbilstošu pH (4,5 – 5,5%) un sastāvu. Lai būtu droši, ka tie neizjauks maksts ekosistēmu, tos vajadzētu pirkt aptiekā.