Kāpēc asiņo deguns 0
Lasītājs jautā: “Asinsspiediens ir normas robežās, bet regulāri pa degunu tek asinis. Pie ārsta vēl neesmu bijis, jo neuzskatu to par lielu problēmu, taču par reizēm traucējošu gan. Kas izraisa šādu asiņošanu?”
Ja deguna asiņošanas iemesls nav augsts asinsspiediens, iespējams, ka cēlonis ir hronisks deguna gļotādas iekaisums, kā arī asinsvadu cilpiņas, kas var plīst, jo atrodas neaizsargātā vietā, reizēm pat virs gļotādas, atklāj ģimenes ārsts Andris Baumanis. Tad jādodas pie ģimenes ārsta, kurš var pacientu nosūtīt pie ausu, kakla un deguna daktera. Speciālists lems par operatīvu iejaukšanos un pabāzīs cilpiņu zem deguna gļotādas.
Arī alerģisku iesnu gadījumā deguna asiņošana nav nekas neparasts. Lai to apturētu, ir vajadzīga ūdeņraža pārskābe un vate. No tās izveido konusiņu, samērcē to šķīdumā un maksimāli dziļi ieskrūvē degunā, lai cietušo asinsvadu nospiestu. Ja to nāsī iestumj pārāk vāji, vajadzīgā efekta nebūs. Apturēt asinis var arī, pieliekot pie deguna ledu vai kādu vēsu priekšmetu.
Ļoti trauslus asinsvadus, kas plīst noteiktā vietā, var piededzināt. To dara, sudraba nitrātā iemērcot mazu pikuci vates un piespiežot plīsušajam asinsvadam. Lai gan var šķist, ka tas ir sāpīgi, tā nebūt nav. Taču nav garantijas, ka tas līdzēs uz mūžu – asinsvadiņš var atkal pārplīst.
Ja asiņošana ir ļoti stipra, bez kautrēšanās jāvēršas slimnīcas uzņemšanas nodaļā vai pat jāizsauc ātrā palīdzība, jo tas var būt arī kādas nopietnas kaites, piemēram, aknu slimības vai deguna audzēja simptoms. Asiņošanas laikā nevajag apgulties, jo tā var sarīties asinis, tāpat nedrīkst degunu aizspiest ar pirkstiem.
Ja bērnam ir alerģiskas iesnas un deguns regulāri asiņo, jālieto C vitamīns ar rutīnu – tas padarīs trauslos asinsvadus spēcīgākus.