Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Fotolia

Privāti sagatavots aizdevuma līgums – šāviens sev kājā 0

“Manas draudzenes meita grib no manis aizņemties vairākus tūkstošus eiro, lai nopirktu dzīvokli. Vai man šajā gadījumā vajadzētu noslēgt ar viņu kādu līgumu? Kas tādā līgumā jāraksta? Vai līgumu pats var uzrakstīt mājās vai tomēr vajadzētu aiziet pie zvērināta notāra?” interesējas lasītāja Vēsma Ķekavas novadā.

Reklāma
Reklāma

Sāpīgas sekas

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) priekšsēdētājs, zvērināts notārs Jānis Skrastiņš skaidro, ka lielākā kļūda, ko visbiežāk pieļauj cilvēki, vienojoties par savstarpēju aizņēmumu, ir nefiksēt šo vienošanos rakstiski.

Tāpēc svarīgākā atbilde uz jautājumu, vai vajadzētu noslēgt līgumu, ir – obligāti! Otra kļūda ir rakstīt šo vienošanos pašu spēkiem bez speciālista ar juridisku izglītību (piemēram, notāra) iesaistes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Cilvēkiem pašiem reti kad ir pietiekamas zināšanas šādos juridiskajos jautājumos. To apstiprina arī LZNP un pētījumu centra SKDS nesen veiktā aptauja, kur 43,2% Latvijas iedzīvotāju atzina, ka viņu juridiskās zināšanas ir vājas, 36,4% – ka tās ir vidējas. Tikai 17,8% savas zināšanas novērtēja kā labas.

“Privātā jeb mājas kārtībā sagatavots līgums, tajā skaitā aizdevuma līgums bieži vien var izrādīties ar ļoti sāpīgām un nepatīkamām sekām – kā šāviens sev kājā. Pirmkārt, šādiem pašrocīgi rakstītiem dokumentiem ir augsts viltošanas risks.

Vai varēs aizstāvēties?

Otrkārt, tie saturiski var būt pretrunā ar kādas darījumā iesaistītās puses interesēm. Treškārt, strīda gadījumā vai ja, piemēram, parādnieks naudu neatdod kārtībā, par kādu abas puses vienojušās, aizdevējam mājās sagatavots un glabāts līgums arī tiesā var nenodrošināt nepieciešamo aizsardzību,” brīdina Jānis Skrastiņš.

Darījuma sagatavošana pie notāra ir praktiski vienīgā iespēja nodrošināt, lai šis dokuments atbilst abu pušu patiesajai gribai, un garantija, ka viņi saprot visas tiesiskās sekas, kā arī to, vai darījuma noteikumi nav pretrunā likumiem.

Noslēdzot darījumu notariālā akta formā, tā saturu nevar apstrīdēt nedz ar liecinieku liecībām, nedz ar mājas kārtībā sastādītiem dokumentiem.

Turklāt līdz ar darījumiem, kas noslēgti pie zvērināta notāra, valsts dod iespēju aizstāvēt savas tiesības to pārkāpšanas gadījumā vispār bez tiesas procesiem.Tiesas spriedumu izpildei var nodot arī noteiktus notariālā akta formā sagatavotus līgumus.

Slogs tiesu sistēmai

Ja līgumā, kas sagatavots kā notariāls akts, uzņemtās saistības netiek pildītas, tad tas, kura tiesības aizskartas, var nevērsties tiesā, bet doties pie zvērināta notāra, kurš kopā ar zvērinātu tiesu izpildītāju sāks līguma saistību piespiedu izpildi. Tam nav nepieciešams tiesas spriedums.

Reklāma
Reklāma

“Notariālo aktu izpildāmība tiesas spriedumu izpildes kārtībā tiešām ir ne tikai finansiāli izdevīgāka, bet arī nodrošina procesuālo ekonomiju. Pārāk daudz cilvēku Latvijā spiesti vērsties tiesās, lai aizstāvētu savas intereses, un tas ir liels slogs visai tiesu sistēmai,” secina Jānis Skrastiņš.

Ja pie notāra tiek sagatavots līgums ar speciālu klauzulu (speciālu nosacījumu), tad nav jāvēršas tiesā, lai izpildītu tajā paredzētās saistības, bet to var sākt uzreiz – jau dažu dienu laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.