Kāpēc agrāk ārstam maksāja par veseliem pacientiem. Ājūrvēdas ieteikumi veselībai Jaunajā gadā 0
Kāpēc slimojam
Vēdiskā astroloģe un ājurvēdas speciāliste Inga Ruņģe atgādina – lai mēs būtu veseli, ir jādzīvo saskaņā ar savu pirmatnējo dabu (Prakriti). Kāda ir mūsu daba? Ikvienā no mums mīt trīs došas jeb konstitūcijas (dzīvības spēks) – Vata, Pitta un Kapha, kuras nemitīgi mijiedarbojas un atbild par mūsu ķermeņa, prāta un apziņas stāvokli. Harmonizējot savas došas (no kurām viena ir dominējošā), mēs varam izvairīties un atbrīvoties no nevajadzīgām veselības problēmām.
Autore: Dagnija Millere-Balandīna
Iemesli, kāpēc slimojam. Vēdās tiek norādīts, ka slimību iemesli ir trīs:
- Karma; no sanskrita tulkojot – darbība, tātad rīcības sekas. Dažas slimības cilvēks „manto”, pateicoties savai iepriekšējai karmai.
- Prāta stāvoklis, kurš atrodas vai nu Sattvas (gaisma, skaidrība un harmonija), Radžas (kaisles un nemiera enerģija), vai arī Tamass (tumsonība un smagnējums) gūnā (gūna ir enerģija). Atbrīvojoties no Radžas un Tamass gūnām (piemēram, ar jogas palīdzību), mūsu prāts var tuvoties tīras Sattvas enerģijai. Bieži vien cilvēkā dominē vairākas enerģijas, raksturojumi jeb noskaņas.
- Došas. Slimības rodas, ja ir zudis to līdzsvars. Vata (gaiss + ēteris) pārvalda visa veida kustību un nervu sistēmu. Pitta (uguns + ūdens) valda pār gremošanas procesiem, vielmaiņu un ķermeņa temperatūru, kā arī informācijas apmaiņu. Toties Kapha (ūdens + zeme) pārvalda kaulu sistēmu un visa veida ķermeņa audu struktūru. Tā ir enerģija, kas satur mūsu organismu kopumā.
Kad veselība jau cietusi
Ājurvēda aptver visas medicīnas nozares – no pediatrijas līdz geriatrijai, no ārstniecības augu izmantošanas līdz ķirurģijai, stāsta ājurvēdas speciāliste Inga Ruņģe. Šī mācība par dzīvi nevis vienkārši cīnās ar slimībām, bet māca cilvēkam būt veselam. Interesanti, ka agrākos laikos ārstam tika maksāts atalgojums par katru ģimenes locekli, kurš ir vesels – līdzko pacients saslima, samaksa tika pārtraukta. Tādēļ ārsts bija ieinteresēts, lai viņa pacienti būtu veseli, attiecīgi sekoja līdzi, lai viņi ievērotu visus viņa dotos uzdevumus un norādījumus. Ārsta uzdevums bija palīdzēt veselam cilvēkam uzturēt veselību, bet sasirgušam – atgriezties pie veselības. Senos laikos uzskatīja – ja cilvēks ir vesels, tad viņš ir harmonijā gan ar sevi, gan Visumu. Kā zināt, ka līdzsvars jau zudis?