Kannu festivālā par drošību rūpēsies 700 policisti un 400 puķupodi 0
Ar irāņu režisora Asgara Farhadi filma “Ikviens zina” (“Todos Lo Saben”) 8. maija vakarā tiek atklāts 71. Kannu kino festivāls, un šoreiz tajā ir vairāki jauninājumi.
Viesnīcām grūtāk piekļūt; pilsētā festivāla 11 dienu laikā dežūrēs 700 policisti, bet tās galvenajā bulvārī uzstādīti 400 jauni puķpodi, kas kalpo kā drošības barjeras, lai neuzkrītoši aizkavētu iespējamos gribētājus ar kravas auto iebraukt cilvēkos, kā tas pirms diviem gadiem notika Nicā; slavenais festivāla direktors Tjerī Fremo aizliedzis “groteskus” selfijus uz sarkanā paklāja un pārcēlis festivāla slēgšanas ceremoniju no svētdienas uz sestdienas vakaru, “lai palielinātu tās prestižu”. Tāpat Fremo paziņojis, ka festivāls arvien lielāku vērību pievērsīs sievietēm kino – tādēļ šogad par žūrijas priekšsēdētāju kļuvusi aktrise Keita Blānšeta. Protams, Latvijai lielākais notikums ir tas, ka festivāla programmā “Cannes Classics” iekļauta Rolanda Kalniņa spēlfilmas “Četri balti krekli” (1967) restaurētā versija.
Taču visvairāk šogad satraukušies žurnālisti: šis būs pirmais Kannu festivāls, kurā viņi nevarēs noskatīties filmas pirms konkursa skates. Festivāla rīkotāji pat izsūtījuši izvērstu apkārtrakstu, kurā norāda, ka tā nekādā ziņā nav vēršanās pret presi, bet gan tikai un vienīgi “atgriešanās pie laika, kad filmas pirmais seanss bija nozīmīgs notikums, pārsteigums visiem”.
Tāpat festivālam šogad nav diezin cik labi izdevies sabalansēt Francijas un citur pasaulē tapušās filmas – no 21 konkursa kinolentes piecas ir franču filmas un vēl astoņu filmu tapšanā Francija piedalījusies finansiāli. No Lielbritānijas šoreiz nav nevienas filmas, no ASV – tikai divas. Trīs no konkursa filmām uzņēmušas režisores sievietes.
Tāpat šogad kinofestivālā nepiedalās “Netflix” filmas, kompānijai protestējot pret jaunajiem noteikumiem, kas aizliedz filmām, kuras nav izrādītas Francijas kinoteātros, pretendēt uz galvenajām balvām.
“Netflix” pagājušajā gadā izrādīja divas filmas prestižajā kinofestivālā, bet izraisīja skandālu, atsakoties demonstrēt filmu “Okja” Francijas kinoteātros, pirms tā nebija izrādīta “Netflix” lietotājiem. Francijas likumi nosaka, ka filmas nedrīkst būt pieejamas straumēšanai trīs gadus pēc pirmizrādes kinoteātros.
Šis noteikums tiek uzskatīts par novecojušu, ņemot vērā pirātisma pieaugumu un lielās straumēšanas platformas ASV, piemēram, “Netflix” un “Amazon”. “Netflix” ir gatava izrādīt savas filmas Francijas kinoteātros, bet kompānija nav gatava gaidīt trīs gadus, lai piedāvātu šīs filmas savās platformās.