Kaņepju produktu apritē gaidāmas izmaiņas 0
Kaņepju sēklas pārtikā var izmantot droši, ko nevar teikt par kaņepju lapām un ziediem
Šis jautājums aktualizējās pēc tam, kad Dekšāres pagasta saimniecības “Obelisk Farm” saimniekam Andrim Višņevskim Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aizliedza tirgot kaņepju ziedu tēju, ko līdz šim viņš bija darījis jau divus gadus. PVD aizlieguma pamatā bija fakts, ka sējas kaņepju ziedi nav iekļauti ES Jaunās pārtikas katalogā.
Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Diāna Birkenfelde uzsver – trūkst pētījumu par kaņepju ziedu un lapu izmantošanas drošumu, tāpēc ES rekomendē atturēties no kaņepju tējas tirdzniecības. Kamēr nav viesta skaidrība, dienests sola nesodīt uzņēmējus, vienlaikus iesakot atturēties no kaņepju ziedu tējas izplatīšanas. Lai tēju varētu izplatīt, nepieciešams Eiropas Komisijas lēmums vai papildinājumi ES Jaunās pārtikas katalogā.
Latvijas Industriālo kaņepju audzētāju asociācijas vadītājs Guntis Vilnītis pēc asociācijas rosinātās sanāksmes Zemkopības ministrijā pastāstīja, ka sanāksmes laikā pārrunāta esošā situācija. “Ierobežot kaņepju tējas tirdzniecību – tā nav pārcentība no PVD puses, bet jāņem vērā diskusijas Eiropas Komisijā, kas notiek saistībā ar kaņepju izmantošanu pārtikā. Kādreiz tā bija aizliegta, bet tagad sējas kaņepe atkal sāk atdzimt,” stāsta Vilnītis.
Viņš atgādina, ka kaņepes vēsturiski ir bijis ļoti iecienīts augs, tā gluži kā Latvijas ikri savā laikā vesta pat Krievijas caram. Vispārzināmas ir kaņepes veselīgās īpašības, un Vilnītis pieļauj, ka kaņepes atdzimšana netīk farmācijas industrijai, tāpēc izskan iebildumi tās lietošanai veselības nolūkos.
Industriālo kaņepju audzētāju asociācija, kas pārstāv sējas kaņepju jeb “cannabis sativa” ražotājus, aicina meklēt pierādījumus, kas apliecinātu sējas kaņepju izmantošanu jau vēsturiski – gan zinātniskas publikācijas, gan pētījumus. Tas ļautu iesniegt EK pierādījumus, ka sējas kaņepes Latvijā izmantotas izsenis, norāda asociācijas vadītājs.
Asociācijas pārstāvji ir gatavi piedalīties Eiropas kaņepju industrijas sanāksmēs, lai risinātu šo jautājumu un aizstāvētu Latvijas ražotāju intereses.
Jāatgādina – jau pērn Latvijas Industriālo kaņepju asociācija aicināja topošo Latvijas valdību ātri veikt nelielus precizējumus esošajā likumdošanā, lai zemnieki varētu rēķināties ar konkrētiem spēles noteikumiem. Asociācijā atgādina – medicīnā izmantojamo sējas kaņepju audzēšanai ir potenciāls kļūt par jaunu strauji augošu nišu Latvijas lauksaimniecībā, kas īpaši interesanta ir maziem un vidējiem zemniekiem. Sējas kaņepju audzēšana medicīnas nozarei ir 100% eksporta produkts ar augstu pievienoto vērtību.
ES ir 67 atļautas kaņepju šķirnes, ko drīkst audzēt industriālo produktu kā eļļas, šķiedras iegūšanai un kontrolētās teritorijās medicīnas nozares vajadzībām. Arī Latvijā likums atļauj sējas kaņepju audzēšanu medicīnas vajadzībām, taču ir nepieciešami likuma precizējumi, lai tas būtu traktējams viennozīmīgi un neradītu problēmas, lietojot reālajā dzīvē. Pēdējos gados kaņepju platības ir būtiski pieaugušas – no pieciem hektāriem 2007. gadā līdz 875 ha 2018. gadā.
Vairāk par Dekšāres kaņepju audzētāju lasiet šeit