Ainārs Dimants
Ainārs Dimants
Foto – Dainis Bušmanis

Kandidāti bez politiskās aizmugures 0

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti šodien turpina iztaujāt kandidātus uz Aināra Dimanta atbrīvoto vietu Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (NEPLP).

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
Lasīt citas ziņas

Vakar komisijas locekļi tikās ar pirmajiem četriem kandidātiem. Kā pirmā uz tikšanos tika aicināta rakstniece Eva Mārtuža, kuru amatam padomē virza Latvijas Rakstnieku savienība. Viņa uzsvēra, ka šobrīd NEPLP būtu svarīgi nošķirt demokrātiju no pārprastas demokrātijas jeb anarhijas. Viņa arī bija šaubīga par nepieciešamību veidot apvienoto mediju, jo to varot atļauties tikai ļoti bagāta valsts. Vienlaikus gan E. Mārtuža uzskata, ka būtu jāveido īpašs bērnu un jauniešu kanāls, lai atrautu viņus no ārzemju multeņu kanāliem. Kā otrais uzstājās Latvijas Žurnālistu asociācijas virzītais Guntis Rozenbergs, kurš lepojas ar vairāk nekā 20 gadu pieredzi kā dažādu mediju žurnālists un redaktors. Viņš uzskata, ka sabiedriskie mediji nav jāapvieno, bet uz to bāzes jāveido pilnīgi ­jauns, moderns medijs, kurš nedarbotos reklāmas tirgū. Rozenbergs arī iesaka veidot “mediju ombudu”, kas risinātu dažādus komerckanālu konfliktus. Otra spalvasbrāļu profesionālā organizācija – Latvijas Žurnālistu savienība – darbam padomē izvirzījusi Komunikoloģisko pētījumu centra vadītāju un lektoru Aleksandru Mirlinu. Viņa uzstāšanās komisijā vairāk atgādināja lekciju studentiem. Atsaucoties uz dažādiem pētījumiem, komunikologs Mirlins kritizēja NEPLP, jo padome nespējot veidot sadarbību ne ar publisko pārvaldi, ne nozari, ne sabiedrību. Mirlins brīdināja, ka tikai katrs trešais Latvijas iedzīvotājs skatās latviski raidošos TV kanālus. Pie vainas esot neveiksmīga un novecojusi nozares attīstības stratēģija, kas padomei ar steigu būtu jāmaina. Kā pirmā raunda pēdējais kandidāts vakar uzstājās SIA “Mediju aģentūra AZ” valdes loceklis Juris Saukāns, kurš aicināja sabiedrisko mediju darbu vērtēt no biznesa pozīcijām, nevis nacionāliem vai ideoloģiskiem jautājumiem.

Gandrīz visi no pirmajā dienā aicinātajiem pretendentiem deputātiem jau bija pazīstami, jo uz vietu padomē kandidējuši arī agrāk. Iespējams, tādēļ komisijas locekļi ar papildu jautājumiem viņus īpaši neapgrūtināja. Aktīvs bija vienīgi Artuss Kaimiņš (LRA), kurš cītīgi interesējās, kā kandidāti vērtē Valsts prezidenta izbrāķētos Elektronisko mediju likuma grozījumus, kas ļautu vairākiem radiokanāliem arī turpmāk raidīt krieviski. Tāpat Kaimiņu interesēja, kuri NEPLP kandidāti atbalstītu “Latvijas Radio 5” likvidēšanu un kā viņi vērtē krievu radikāļa Ilariona Girsa aicināšanu uz LTV. Savukārt “Saskaņas” pārstāvis Boriss Cilevičs katram kandidātam uzdeva vienu un to pašu jautājumu – vai sabiedriskie mediji pietiekami pārstāv sabiedrības viedokļu daudzveidību un kā padome to varētu stiprināt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šodien deputāti turpinās kandidātu iztaujāšanu. Uz komisijas sēdi aicināti sabiedrisko attiecību speciālists Sergejs Ancupovs, bijušais NEPLP loceklis Sergejs Kārītis un raidījumu režisore Žanna Helmane. Līdzšinējā prakse liecina, ka kandidātu apstiprināšanu vairāk izšķir politiķu vienošanās, nevis kandidātu pieredze vai pārliecinošas atbildes. Tomēr atšķirībā no citām reizēm pašlaik nav nekādas informācijas par to, ka kādam no kandidātiem jau būtu nodrošināts politiskais atbalsts.

Pēc visu interesentu uzklausīšanas komisija dos nedēļu laika, lai deputāti varētu frakcijās izvēlēties piemērotāko kandidātu. Pēc tam viņi tiks vērtēti komisijā, kas var rīkoties pēc diviem scenārijiem: izvēlēties piemērotāko profesionāli un virzīt viņu apstiprināšanai Saeimas sēdē vai arī sūtīt uz Saeimu visu septiņu pretendentu sarakstu, ļaujot izvēli izdarīt parlamentam.

Atgādināšu, ka Saeima jūlijā nolēma no amata atbrīvot toreizējo NEPLP priekšsēdētāju Aināru Dimantu, kurš parlamenta lēmumu pārsūdzējis tiesā. Viņa prasība 3. decembrī tiks skatīta Administratīvajā apgabaltiesā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.