Kandavas pensionāri ikdienā sevi uztur labā formā. Pirmā no kreisās – Vera Lauva.
Kandavas pensionāri ikdienā sevi uztur labā formā. Pirmā no kreisās – Vera Lauva.
Foto – Dagnija Gudriķe

Kandavā seniorus neatstāj vientulībā 0

Jau pirms daudziem gadiem Kandavas novada pensionāru biedrība apņēmās rūpēties par visiem pilsētas senioriem, arī tiem, kas reti vai nekad neiesaistās biedrības organizētajos pasākumos, nemaz nerunājot par veciem, vientuļiem pensionāriem, kuri nemaz netiek laukā no mājām. Šos cilvēkus biedrības aktīvisti apmeklē mājās, lai redzētu, kā viņiem klājas, apsveiktu dzimšanas dienā vai vienkārši parunātos.

Reklāma
Reklāma

Šefībā ap piecdesmit pensionāru

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Rietumu civilizācija atrodas uz sabrukuma robežas: eksperts brīdina par gaidāmo krīzi
Lasīt citas ziņas

“Pie mums, Kandavā, katrai pilsētas ielai ir savs atbildīgais aktīvais seniors, kura pienākums regulāri apmeklēt savā teritorijā dzīvojošos pensionārus,” stāsta Kandavas novada pensionāru biedrības vadītāja vietniece Vera Lauva.

Katra seniora pārziņā ir ap 40 – 50, bet dažam – pat līdz 70 pensionāru. Deviņdesmito gadu sākumā viņu pienākumos ietilpa arī savu vienaudžu sociālo problēmu risināšana, piemēram, noorganizēt malkas sagādi ziemai, bet tagad šīs rūpes pilnībā pārņēmis Sociālais dienests, tādēļ, pamanot kādas nebūšanas, par tām uzreiz tiek ziņots sociālajam darbiniekam. Ikviens Kandavas seniors arī zina savas atbildīgās personas tālruņa numuru, lai pieteiktos teātra apmeklējumam, uzzinātu par gaidāmo balli vai ekskursiju, taču arī šā cilvēka pienākumos ietilpst regulāri sazināties ar “saviem” pensionāriem, lai viņus informētu par biedrības aktivitātēm un citiem jaunumiem. Piemēram, uz teātra izrādēm seniori parasti dodas autobusā ar piecdesmit vietām, tādēļ līdzi var braukt visi pensionāri, ne tikai tie, kuri iestājušies biedrībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Aktīvo pensionāru pienākumos ietilpst arī atcerēties savu aizbilstamo apaļās jubilejas. Sākot no 70 gadu vecuma, ikviens pilsētas seniors ik pēc pieciem gadiem saņem nelielu dāvaniņu – saldumus un ziedus, ko aiznes pensionāram tieši uz mājām. Daudzreiz vecie ļaudis nevarot vien nobrīnīties, ka pensionāru biedrībai par viņiem zināms tik daudz.

Daļa senioru labprāt atsaucas uzaicinājumam un iesaistās biedrības rīkotajos pasākumos, bet citus neparko nevarot izvilkt laukā no mājas, vai arī viņi vispār atsakoties no jebkādas sadarbības. “Man kaimiņos dzīvo kāda pensionāre, kas tā arī pateica, ka viņai neko nevajag un viņa negrib nevienu redzēt. Mēs arī neuzbāžamies,” saka V. Lauva.

“Daudzi kandavnieki, aizejot pensijā, uzreiz grib braukt kopā ar mums ekskursijās. Piemēram, trīsdesmit seši mūsu biedri bija senioru kruīzā uz Stokholmu, nesen bijām Klaipēdā. Taču esmu noteikusi – kamēr neiestāsies biedrībā, līdzi neņemsim. Pensionāri labprāt arī iestājas, jo biedru nauda nav liela – tikai divi eiro gadā,” stāsta biedrības vadītāja vietniece. Viņa novērojusi arī pretējo – lai gan pensijas gadi jau sasniegti, cilvēki vēl jūtas gana jauni, nevēlas, lai viņus ieskaita pensionāros, un vairās no senioru organizācijām.

Lauciniekiem sūta ielūgumus

“Arī mūsu pagastā pensionāri ir aktīvākā sabiedrības daļa. Rīkojam pasākumus savā pagastā, piedalāmies arī tajos, kurus rīko novada pensionāru biedrība,” stāsta Kandavas novada Vānes pagasta pensionāru biedrības “Vānes mežrozīte” vadītāja Vija Dembovska.

Vānes pagastā dzīvo gandrīz divsimt pensijas vecuma cilvēku, no tiem biedrībā apvienojušies divdesmit. Tā kā pagasts aizņem lielu teritoriju, mājas izkaisītas kur nu kurā, atrodas tālu viena no otras, aktīvie pensionāri nevis apmeklē viņus mājās, bet sūta visiem pagasta senioriem ielūgumus uz dažādiem pasākumiem. Daļa pensionāru esot tādi, kas nekur negrib iesaistīties, sak: “Ko nu es! Es vairs tur neiešu!”, turpretī citi ļoti priecīgi par uzaicinājumu un ar nepacietību tos gaida. Piemēram, uz pasākumu “Kaimiņu būšana” Saldus novada Šķēdes pagastā, uz kuru bija aicināti visu apkārtējo pagastu pensionāri, no Vānes aizbraukuši veseli sešpadsmit, kas lauku pagastam nav maz.

Reklāma
Reklāma

“Vairākas reizes gadā pa pastu izsūtām ielūgumus tiem pagasta pensionāriem, kuriem apritējis apaļš gadu skaits, ierasties kultūras namā, kur notiek gaviļnieku godināšana. Daļa senioru atbrauc paši vai viņus atved kaimiņi. Sveicam viņus ar ziediem, piemiņas balvām. Tas ir aizkustinoši un mīļi,” stāsta V. Dembovska.

Reizi mēnesī viņa dodas uz Kandavu, lai kopā ar citiem novada pensionāru biedrību aktīvistiem pārrunātu aktualitātes un tiktos ar pašvaldības vadītājiem – domes priekšsēdētāju Normundu Štofertu un viņa vietnieku Alfredu Ķieģeli. “Pastāstām gan to, ko labu mēs, pensionāri, esam paveikuši, gan to, kas mūs neapmierina, bet pašvaldības vadītāji mūs informē par to, kas notiek novadā. Uzskatu, ka šādas regulāras tikšanās ir vajadzīgas, jo varam pateikt skaļi visu, ko domājam. Pašvaldības vadītājs vienmēr atzīmē mūsu teikto un nākamajā tikšanās reizē pastāsta, kas šajā jomā paveikts, bet ko tomēr nevar izdarīt. Tas ir ļoti patīkami, ka novada vadība interesējas par senioru vajadzībām un viņus uzklausa,” saka Vija Dembovska.

Uzziņa

 Kandavas novadā dzīvo aptuveni 2000 pensionāru (ap 350 vientuļi), no tiem Kandavā – 800, Kandavas pagastā – 400, Cēres pagastā ap – 115, Zemītes pagastā – 210, Zantes pagastā – 110, Vānes pagastā – 195, bet Matkules pagastā – ap 180 pensionāru.

 Bez Kandavas novada pensionāru biedrības novadā darbojas vēl trīs senioru organizācijas: “Sarma” Zantes pagastā, “Vānes mežrozīte” un pensionāru klubs “Atvasara” Matkules pagastā.

 Kandavas novada pensionāru biedrība šobrīd apvieno ap 400 Kandavas un Kandavas pagasta senioru. Tās darbu vada valde 11 cilvēku sastāvā.

VIEDOKLIS

Kandavas novada domes priekšsēdētājs Normunds Štoferts: “Katru gadu pensionāri raksta iesniegumu, kur norāda plānotos pasākumus un citas aktivitātes, un pašvaldība piešķir tām līdzfinansējumu. Tā kā šie līdzekļi domāti visiem novada senioriem, pensionāru biedrības uzdevums ir iesaistīt tajās pēc iespējas vairāk veco ļaužu, arī tos, kuri neapmeklē pensionāru dienas centru, nebrauc ekskursijās un nenāk uz ballēm. Arī nauda ieplānota tā, lai jubilejās varētu sveikt pilnīgi visus pensionārus. Domāju, ka šobrīd biedrība ar šo savu uzdevumu tiek galā labi.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.