VIDEO. Kanādas savvaļas ugunsgrēki – cilvēka “roku darbs” jeb klimata izmaiņas. Tam nav iemesla izbeigties 63

Pētnieki ziņo, ka rekordlielie ugunsgrēki Kvebekā, Kanādā šovasar bija divreiz biežāki, un tie izcēlās intensīvāk cilvēku izraisītas globālās sasilšanas dēļ. 2023. gada Kanādas savvaļas ugunsgrēki apņēmuši gandrīz divreiz lielāku platību nekā iepriekšējais rekords, raksta DeutshceWelle.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Kad Ņujorka jūnija sākumā smaka no dūmiem, kas nāca no ļoti attāliem Kanādas austrumu ugunsgrēkiem, tas bija tikai milzīgo problēmu sākums.

Līdz augustam ugunsgrēki bija izplatījušies visā Kanādas rietumu piekrastē un tagad ir izdeguši gandrīz divreiz mežu nekā bija iepriekšējais rekords, kas tika uzstādīts 1989. gadā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Bezprecedenta 14 miljoni hektāru nodegusī platība, kas ir vairāk nekā Grieķijas platība,

mudināja WWA (klimata pārmaiņu izpētes iniciatīva “World Weather Attribution”) noskaidrot, vai un kā klimata pārmaiņas pastiprināja masīvos 2023. gada Kanādas savvaļas ugunsgrēkus.

Tas ir jaunākais no vairāk nekā 50 pētnieku pētījumiem, kuru mērķis ir noteikt, cik lielā mērā cilvēku izraisītas klimata pārmaiņas ietekmē ārkārtējus laikapstākļus.

Koncentrējoties uz Kvebekas provinci, ziņojumā secināts, ka klimata pārmaiņas, ko galvenokārt izraisa fosilā kurināmā dedzināšana, palīdzēja radīt sausus, “ugunsbīstamus” laikapstākļus par aptuveni 20-50% intensīvākiem nekā vidēji.

Neparasti mazais nokrišņu daudzums izraisīja sausu un siltu pavasari Kanādā, kas savukārt izraisīja sniega kušanu ātrāk nekā parasti un pietuvināja ugunsgrēku sezonas sākumu.

Saskaņā ar pētījumu, kopš 1880. gadu beigām pasaule jau ir sasilusi par aptuveni 1,2 grādiem pēc Celsija (2,2 grādi pēc Fārenheita), globālā sasilšana ir dubultojusi iespēju, ka šogad Kanādā piedzīvos ārkārtējs ugunsgrēks. “Ir svarīgi, lai mēs varētu novērtēt klimata pārmaiņu ietekmi,” DW sacīja Jans Bulanžs, Kanādas dabas resursu pētnieks.

Pētījums arī parādīja, ka klimata pārmaiņu dēļ 2023. gada meža ugunsgrēku ilgums no jūnija sākuma līdz augusta beigām ir septiņas reizes lielāks.

Ir “šokējoši”, ka ugunsgrēki, kas jūnijā sākās valsts austrumos, augusta beigās joprojām dega Kanādas rietumos un tālu ziemeļos.

“Vārds “bezprecedenta” neattaisno šī gada meža ugunsgrēku smagumu Kanādā,” sacīja Bulanžs. “No zinātniskā viedokļa iepriekšējā sadedzinātās platības rekorda dubultošana ir šokējoša.”

Faktori, tostarp lietus un sniegputenis, temperatūra, vēja ātrums un relatīvais mitrums, norāda uz ugunsgrēka laika indeksu (FWI), ko WWA pētnieki izmanto, lai izmērītu ugunsgrēku risku. Pētnieki aprēķināja FWI vērtību līdz 1940. gadam, un 2023. gads uzstādīja jaunu rekordu.

Ļoti augstais FWI šogad nozīmē, ka meži un veģetācija ir sausāki un uzliesmojošāki, lieliski apstākļi savvaļas ugunsgrēkiem, ko daļēji izraisīja zibens spērieni jūnija sākumā, teikts ziņojumā.

2023. gada meža ugunsgrēki ir radījuši rekordlielas oglekļa emisijas, pasliktinot klimata pārmaiņas.

Kanādas boreālie meži satur aptuveni 11% no sauszemes vai virszemes oglekļa, padarot tos par lielāko šāda veida oglekļa piesaistītāju. Taču augusta sākumā savvaļas ugunsgrēku izraisītās oglekļa emisijas bija divas reizes lielākas nekā iepriekšējais rekords, liecina Eiropas Copernicus Atmosfēras uzraudzības dienesta (CAMS) dati.

Reklāma
Reklāma

Pētnieki ir norādījuši, ka pēdējās desmitgadēs Kanādas mežu ugunsgrēki ir biežāki un intensīvāki, un

šie meži ir pārveidojušies par planētu apsildošu siltumnīcefekta gāzu avotu.

Tikmēr ir paredzēts, ka 2023. gada emisijas turpinās palielināties, jo ugunsgrēki rietumos un ziemeļos joprojām ir nekontrolējami. Eksperti saka, ka nespēja samazināt emisijas, kas izraisa globālo sasilšanu saskaņā ar starptautiski saskaņotiem klimata mērķiem, palielinās šo ugunsgrēku intensitāti un plašumu.

Meža ugunsgrēki Eiropā
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.