Kampars par Mākslīgā intelekta centra likumu: “Kāda jēga ir tam visam pasākumam? Neko nesaprotu…” 0

“Man šis likās ļoti tipiski birokrātiski un vispārīgi uzrakstīts dokuments, kurā vismaz es nespēju nolasīt, kas tur ko darīs, par ko tas ir un kāda jēga ir tam visam pasākumam,” tādu viedokli TV24 raidījumā “Preses klubs” pauda bijušais ekonomikas ministrs Artis Kampars, diskutējot par Saeimas deputātu galīgajā lasījumā pieņemto Mākslīgā intelekta centra likumprojektu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šis padoms var izglābt tavu mēnesi! Ko zvaigznes sarūpējušas tev aprīlī – horoskops 1
Kokteilis
Tests 1 minūtei. Pasaki, ko pirmo ieraudzīji attēlā, un uzzini daudz jauna
“Iespējams, vainīga ir kļūda mašīnas vadītāja vai vecākā apkalpes vadītāja rīcībā.” Noteikta precīza nogrimušās bruņumašīnas atrašanās vieta 55
Lasīt citas ziņas

“Ja mēs mēģinām paši sev lielos vilcienos atbildēt, kas ir mākslīgais intelekts, tad ir trīs sastāvdaļas. Pirmā ir lielie dati, kas atrodas kaut kur un attiecīgi ir svarīgi apmācīt. Otrs ir datoru jaudas, kas spēj šos lielos datus apstrādāt, kas, visticamāk, Latvijā nav. Un trešais ir cilvēki, kas māk rakstīt algoritmus, lai šis viss jūdzas kopā. Ko no šī visa mēs šeit Latvijā darīsim? Vai mūs mācīs kā lietotājus, vai varbūt mēs runāsim par autortiesībām? Es nezinu! Tur nav atbildes,” kritizēja Kampars.

Līdz ar to bijušais ekonomikas ministrs atzina, ka viņam šobrīd par Mākslīgā intelekta centra izveidi Latvijā ir “vairāk jautājumu, nekā atbilžu”. Viņš TV24 raidījumā “Preses klubs” turpināja paust: “Vai šī atkal nav kārtējā institūcija, kura būs jānogriež pirmajā birokrātijas mazināšanas grupas darba sēdē? (…) Neapšaubāmi mākslīgais intelekts ir milzu lieta, kurā tehnoloģijām ir jāattīstās un Latvijā tas ir vajadazīgs. Bet tas, ko es gribu teikt, ka lasot šo likumu, neko nesaprotu no tā, kur un kādā veidā mēs ar šo strādāsim?!”

CITI ŠOBRĪD LASA

Jau ziņots, ka Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā pieņēma Mākslīgā intelekta centra likumprojektu. Likuma mērķis ir veicināt “uzticama un droša mākslīgā intelekta pielietošanu sabiedrības labā produktivitātes un konkurētspējas celšanai”, ziņoja LETA šā gada 6.martā.

Virzot uzticamas un drošas mākslīgā intelekta inovācijas nozarēs, jaunais likums noteic mākslīgā intelekta tehnoloģiju ekosistēmas izveidi, tās tiesisko ietvaru publiskā un privātā sektora un augstskolu sadarbībai, atbalstot mākslīgā intelekta tehnoloģiju atbildīgu pielietošanu un attīstību.

Likums noteic izveidot Mākslīgā intelekta centru, tajā apvienojot valsts, pētniecības un digitālās jomas pārstāvjus, lai sekmētu savstarpējo partnerību, inovāciju ieviešanu un attīstību, veicinātu mākslīgā intelekta iniciatīvu īstenošanu jomās ar augstu potenciālu atbilstoši nacionālajām interesēm un valsts konkurētspēju.

Centra izveides mērķis ir sekmēt sabiedrības prasmes un vienlīdzību mākslīgā intelekta jomā, kā arī rūpēties par to, lai mākslīgā intelekta sistēmas tiktu izmantotas ētiski, atbildīgi un droši, ievērojot cilvēka pamattiesības. Centram savā darbībā būs arī jāīsteno pasākumi saistībā ar mākslīgā intelekta lietošanu saistīto risku mazināšanai.

Jaunais centrs plānots kā nodibinājums, un tajā kā dibinātāji piedalīsies ne tikai valsts, ko pārstāvēs Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), Ekonomikas ministrija un Aizsardzības ministrija, bet arī privātais sektors – Latvijas Informāciju un komunikācijas tehnoloģiju asociācija un augstskolu pārstāvji – Latvijas Universitāšu asociācija. Centru veidos padome, centra direktors un sekretariāts, ko nodrošinās Valsts digitālās attīstības aģentūra. Padomē darbosies deviņi locekļi.

Jaunais likums stāsies spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas. Mākslīgā intelekta centra nodibināšanas termiņš ir šī gada 31.marts.

Kā aģentūru LETA informēja VARAM, Mākslīgā intelekta centru veidos kā privāttiesisku nodibinājumu. Šī juridiskā forma ļaus apvienot valsts pārvaldes, universitāšu un privātā sektora kompetences un resursus, nodrošinot kopīgu iniciatīvu īstenošanu un operativitāti darbībā. Vienlaikus, izvēlētā forma neparedz jaunu amata vietu veidošanu valsts pārvaldē.

Centra izveidei tiks novirzīti 370 000 eiro valsts budžeta finansējuma 2025.gadā un tiks paredzēts papildus finansējums arī turpmākajos gados. Viens no centra uzdevumiem būs piesaistīt arī privāto kapitālu un fondu finansējumu.

Reklāma
Reklāma

Plašāk skatieties pievienotajā video!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.