Kampars: “Mēs esam aizgājuši ļoti lielā sociālismā, kurā ir daudz pabalstu, daudz iespēju nestrādāt un saņemt naudu” 75
TV24 raidījumā “Kur tas suns aprakts?” politiķis un politikas vērotājs Artis Kampars dalījās savās pārdomās par Latvijas politisko situāciju, lēmumu pieņemšanas procesu un Eiropas valstu attiecībām. Kampars uzsvēra vairākas būtiskas problēmas, kas ietekmē ne tikai Latvijas, bet arī visas Eiropas nākotni.
Viens no svarīgākajiem jautājumiem, ko Kampars izvirzīja, bija lēmumu pieņemšanas procesi Eiropas Savienībā, kas bieži vien tiek bremzēti mazākos dalībvalstu interesēs. “Mēs trīs gadus diskutējām, vai elektrības stabiem jābūt oranžiem vai dzelteniem, kamēr Ķīna jau uzbūvēja gāzes infrastruktūru, kas sniedzas 2000 km attālumā, un nopirka visu gāzi nākamajiem 50 gadiem,” norādīja Kampars, uzsverot, ka bieži gausā lēmumu pieņemšana kavē valstīm iespējas progresēt un pielāgoties globālajām izmaiņām.
Kampars pievērsa uzmanību arī sociālismam līdzīgai tendencei, kas, viņaprāt, ir dominējusi Eiropā pēdējos 20-30 gados.
“Mēs esam aizgājuši ļoti lielā sociālismā, kurā ir daudz pabalstu, daudz iespēju nestrādāt un saņemt naudu bez jebkādas darba ieguldīšanas,” sacīja Kampars. Šī parādība, viņa ieskatā, ir veicinājusi problēmas darba tirgū, jo uzņēmējiem nav pietiekami daudz stimulu veidot jaunas darba vietas, un ražošana tiek novirzīta uz lētākām valstīm, piemēram, Āziju.
Politikas eksperts uzsvēra, ka, kamēr šī situācija netiks izlabota, tā turpinās radīt lielas problēmas Latvijas un citas Eiropas valstu ekonomikai. “Darbadevējam ir citas vietas, kur izvietot ražošanu. Ja mēs šos jautājumus nesakārtosim, nekas radikāls nenotiks,” atzīmēja Kampars, norādot uz nepieciešamību veikt būtiskas reformas, lai nodrošinātu ilgtermiņa ekonomisko attīstību.
Tomēr Kampars arī norādīja, ka šo jautājumu risināšana nebūs populāra, jo tas nozīmē lielas izmaiņas darba tirgū un sociālajā sistēmā. Viņš uzsvēra, ka Eiropā ir daudz cilvēku, kas izvēlas dzīvot no pabalstiem, braucot apkārt pa pasauli un izmantojot lētākas viesnīcas, tādējādi izvairoties no darba.
“Šeit ir jāveic būtiskas izmaiņas, lai mēs spētu atgūt konkurētspēju un nepieļautu sociālās sistēmas iznīcināšanu,” secināja Kampars.