Kāmītis tavās mājās: kā pareizi rūpēties un barot 2
Dēls: – Gribu kāmīti! Māte: – Bet par viņu jārūpējas, jābaro, ar viņu jāspēlējas, pēc viņa jānovāc, jāsatīra… Dēls: – Gribu būt kāmītis!
Kāmīšu mūža ilgums ir aptuveni trīs gadi. Kāmis ir nepretenciozs, pacietīgs, gudrs, labi apmācāms dzīvnieks, tāpēc piemērots turēšanai mājās. Dzīvesveids mierīgs, vakaros ir aktīvāks.
Kāmītis mājās – uzturēšana un kopšana
Ja nolemjat iegādāties šo dzīvnieku, jābūt pārliecībai par vairākiem apstākļiem:
* nav alerģijas pret kāmīša apspalvojumu;
* iespēja radīt nepieciešamos dzīves apstākļus;
* laiks aprūpei un komunicēšanai ar mājdzīvnieku.
Labākais variants kāmīša būrim mājās – apmēram 30 cm augsts vidēja platuma modelis no metāla stieplēm. Būrim jābūt aprīkotam tā, ka pa to ērti pārvietoties. Izmantojiet koka skaidas, kas labi absorbē mitrumu un smaržas. Nomainiet skaidas vairākas reizes nedēļā. Skaidu vietā nevajadzētu izmantot avīzes vai vati.
Būrim jābūt aprīkotam ar barotavu, tualeti, dzirdinātavu, mājiņu (kurā kāmim paslēpties), riteni un trenažieri. Nepieciešamos piederumus var iegādāties zoopreču veikalā. Dzēriena trauks jāpiestiprina tā, lai šķidrums nevar izlīt.
Mājiņu izvēlieties no koka vai plastmasas. Tai jābūt pietiekami plašai, lai iemītnieks justos ērti. Tualete var būt paplāte, kas pildīta ar absorbējošu vielu granulu formā. Granulas jāmaina divas reizes nedēļā.
Ritentiņš vajadzīgs, lai nodrošinātu kustību aktivitātes. Ritenis jāpiestiprina pie sienas vai pie mājiņas apakšdaļas. Lai grauzējam nebūtu garlaicīgi, izvietojiet būrī caurules un šķēršļus. Noteikti ievietojiet kādu koka zariņu, lai mīlulis var asināt zobus.
Mājoklis jānovieto tā, lai kāmis būtu aizsargāts no aukstuma un caurvējiem. Optimālā temperatūra ir aptuveni 20 grādi virs nulles.
Var ļaut mājdzīvniekam pastaigāties pa dzīvokli, bet visu laiku jāpieskata, lai nesāk grauzt mēbeles vai citas lietas. Neaizmirstiet par higiēnu. Kāmis regulē jāķemmē (var izmantot zobu birstīti), nadziņi jāapgriež. Var mazgāt, bet reti un ar īpašu šampūnu.
Kāmīša barošana
Baro divas reizes dienā, vēlams vienā un tajā pašā laikā. Galvenais uzturs – graudaugi. Tie var būt kvieši, auzas vai prosa. Veikalos tiek pārdoti ar vitamīniem un minerālvielām bagātināti ēdieni grauzējiem. Piedāvā savam mīlulim augļus, ābolus, bumbierus, dārzeņus, burkānus, gurķus, zaļumus.
Sēkliņas un rieksti ir mīļākās kāmju delikateses. Bet nepārspīlējiet, citādi izraisīsiet gremošanas problēmas. Ūdenim dzirdinātavā vienmēr jābūt tīram un svaigam.
Kāmīšu pavairošana un kopšana
Kāmīšu mātītēm no visiem zīdītājiem ir vismazākais grūtniecības periods – no 14 līdz 20 dienām. Piedzimst no 4 līdz 18 (!) mazuļiem. 1,5 mēnešu vecumā mātīte jau ir gatava iznēsāt bērnus, turklāt var to darīt vairākas reizes gadā.
Var krustot dažādu sugu kāmīšus, bet labāk izvēlēties aptuveni vienu izmēru pāri. Grūsna mātīte ir ļoti kareivīga, var viegli traumēt un pat nogalināt savu bērnu tēvu. Tāpēc tēviņu, kurš savu darbu padarījis, nekavējoties ievieto citā būrī. Pat ja viņš izskatās miermīlīgs, neatstāj viņu ar mātīti. Bieži vien tēviņš izposta midziņu ar bērniem un var tiem iekost vai pat apēst.
Dažas vairošanās īpatnības:
• Angoras kāmjiem var piedzimt gan garspalvaini, gan īsspalvaini pēcnācēji.
• Nākamo bērnu krāsu nevar prognozēt.
• Mātītes bieži vien apēd daļu vai visus pēcnācējus. Speciālisti to saista ar olbaltumvielu barības trūkumu mātes organismā. Tāpēc dažas dienas pirms dzemdībām intensīvi baro mātīti ar vistas gaļu un olu baltumiem. Var dot pienu.
Pirmajā nedēļā pēc piedzimšanas stingri aizliegts ņemt mazuļus rokās. Mātīte var apēst mazuļus, uz kuru ādas saglabājusies cilvēka roku smarža vai pārstāt tos barot.
Kāmīši ir ļoti mīlīgi mājdzīvnieki. Interesanti tos novērot. Tomēr rūpīgi jāpadomā, pirms pērkat kāmīti.