Foto – Shutterstock

Kamīns jāpalutina 0

Lai kamīns labāk kurētos un varētu izvairīties no ugunsnelaimes, jāsaprot degšanas procesi. Krāsnī deg nevis pati koksne, bet deggāze, kas no tās izdalās. Vispirms, koksnei sasilstot līdz 150 oC, notiek pirolīze – sašķeļas celuloze un lignīns, izdalās deggāzes – ūdeņradis, oglekļa monoksīds un metāns, kas uzreiz aizdegas. Zila liesma rāda, ka deg oglekļa monoksīds. Baltus dūmus veido ūdens tvaiki, kas izdalās no koksnes, melnus – sodrēji un darva. Pirolīzei beidzoties, paliek ogles, kas tikai kvēlo, izdalot oglekļa dioksīdu un ūdens tvaiku. Lielākās ugunsdrošības briesmas rada sodrēji un darva, kas izdalās kopā ar dūmiem. Ūdens tvaiki tos saķepē un atdzesē. Smagās darvas daļiņas nevar aizlidot un nosēžas uz dūmeņa iekšējās virsmas, veidojot nogulsnes. Tās traucē normālu apkures iekārtas darbu, mazina tās efektivitāti, paātrina nolietošanos, veicina detaļu koroziju un var radīt ugunsgrēku. Ja kreozota ir daudz, tas var pēkšņi intensīvi aizdegties raksturīga trokšņa pavadībā. Degšana ātri izplatās pa dūmeņa iekšējo virsmu, paaugstinot tās temperatūru līdz pat 1000 oC. Tik liela dūmeņa sakaršana var izveidot plaisas ķieģeļu mūrējumā, paverot ceļu ļoti karstajām dūmgāzēm un liesmām uz degtspējīgām mājas konstrukcijām, kas var izraisīt ēkas aizdegšanos.

Reklāma
Reklāma

Dūmvada tīrīšana

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Tādēļ mājsaimniecībās sodrēji no dūmkanāliem jātīra vismaz pirms apkures sezonas sākuma. Darbu vislabāk izdarīs sertificēts skursteņslauķis, kas arī reizi trīs gados veiks visas apkures sistēmas tehniskā stāvokļa novērtējumu. Darbu var darīt pats, bruņojies ar metāla birsti, atsvaru un virvi. Arī zinātne ir krietni gājusi uz priekšu, un veikalos piedāvā rūpnieciski ražotus līdzekļus krāšņu, kamīnu un plīšu palutināšanai. Piemēram, “Hansa” darvas tīrītāja komponenti malkas degšanas procesā koksnē esošo darvu sadala deggāzē, citi – augstā temperatūrā izdala gāzi, kas reaģē ar darvas nogulsnēm un saārda to struktūru. Paliek irdenas darvas paliekas, kas nobirst lejup un sadeg. Savukārt granulēto darvas tīrītāju izmanto, lai uzturētu tīras granulu katlu apkures sistēmas. Tīrītājs degšanas laikā izdala vielas, kas katalītiski veicina degšanas procesu un sadala darvas veidojumus, kas vēl tikai formējas. Tomēr darvas tīrītāji neaizstāj skursteņa tīrīšanu, tie tikai samazina tā aplikumu.

Labai degšanai

Lai nebūtu kamīnam jāuzmācas ar skaliem un avīzēm (kas ir diezgan romantiski), izgudroti palīglīdzekļi. Vieni no tiem ir iekura plāksnītes, kas viegli aizdegas ar spēcīgu liesmu un deg līdz 10 minūtēm, ļaujot iekurt uguni kamīnā, grilā vai ugunskurā. Iekura plāksnītes deg arī mitrā, vējainā laikā, turklāt arī slapjas. Kā piedevu degšanas uzlabošanai var izmantot cietā kurināmā “vit­amīnus”, kas noder koksnei, akmeņoglēm, zāģu skaidām, kā arī kūdras briketēm un granulām. Rotaļīgas ir “Uguns varavīksnes” nūjiņas, kas parastu uguni pārvērš krāsainā liesmu spēlē. Pietiek iemest degošā ugunī vienu nūjiņu, un tās sastāvā esošie kristāli 20 – 30 minūšu laikā izdaiļos liesmu ar izteiksmīgiem krāsainas uguns viļņiem. Degšanas ilguma pietiek vienai vīna glāzei.

CITI ŠOBRĪD LASA

Arvien biežāk apkures sistēmās izmanto stikla durtiņas. Degšanas kamerā tiek sasniegta augsta temperatūra, kurā sodrēju, piķa un pelnu daļiņas uz stikla pielīp. Šādus nosēdumus labāk notīrīt ar īpašu ķīmisku tīrītāju. Stiklu tīrītāja aktīvās vielas mīkstina degšanas nosēdumus un ļauj ar speciālu sūkli notīrīt tos no virsmas. Kamīna aprūpei noder arī speciālais komplekts, kas domāts akmens izstrādājumu kopšanai iekštelpās un pagalmā. Tīrītāja sastāvā nav abrazīvu vai citu agresīvu daļiņu, tas neskrāpē virsmu. Vispirms virsmu notīra, pēc tam tai pārklāj aizsargslāni.

Remonts

Kamīna vai krāsns metāla virsmu var pārklāt ar pretkorozijas cinku. Tas ir ķīmiski aktīvs metāls, kas izturīgs pret gaisa un ūdens iedarbību. Cinks izveido aizsargkārtu, kas neļauj vides faktoriem radīt kaitējumu metāla virsmai, to var izmantot uzkarstošo metāla virsmu (līdz 300 oC) aizsardzībai, piemēram, lauka griliem. Speciālā karstumizturīgā krāsa (iztur līdz 800 oC) krāsniņu, kamīnu, dūmeņu un grilu krāsošanai nopērkama 16 toņos.

Krāšņu un kamīnu remontam lieto pastveidīgu maisījumu, ko ražo no silikāta saistvielu minerālajām pildvielām un kas izturīgs pret karstumu (līdz 350 oC). Šis maisījums piemērots akmens masas elementu, keramikas, dabiskā un mākslīgā akmens flīžu un stikla pielīmēšanai pie ķieģeļiem, betona, apmetuma, koka un metāla. Izmanto arī grīdas un sienu detaļu līmēšanai ap kamīnu, betona, keramikas, akmens virsmu remontam, nedziļu spraugu aiztaisīšanai un apmetumam. Maisījums līp klāt arī glazūrai – var līmēt flīzi uz flīzes. Līdzīgs ir vienkomponenta maisījums marmora un akmens detaļu līmēšanai un remontam, kas izgatavots no silikāta saistvielas un minerāla pildvielas. To izmanto telpās marmora, akmens un smilšakmens līmēšanai pie ķieģeļiem, betona, apmetuma, koka un metāla virsmām, kā arī apdares elementu un to virsmu restaurēšanai. Savienojumu starp durtiņām un kamīnu noblīvē ar speciālu pašlīpošu keramiskās šķiedras virvi, ko var pielīmēt ar speciālo līmi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.