Foto: Fotolia

Kamīns bez uguns – noskaņai un labsajūtai. Divas skices tā izveidošanai 1

Kamīns vienmēr cilvēka apziņā asociējies ar mājīgumu. Tomēr ne vienmēr iespējams ierīkot īstu kamīnu, kurā patiešām varēs iekurt uguni, īpaši, ja dzīvojat daudzdzīvokļu namā. Radīt šāda kamīna ilūziju ir visai vienkārši, jo veikalos iespējams iegādāties dažnedažādas vieglu materiālu dekoratīvas konstrukcijas, kas piemērotas tieši kamīnu apdarei.

Reklāma
Reklāma

Ar ko sākt

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Jāsāk ar vietas izvēli. Tā var būt tukša sienas daļa vai stūris. Kamīnam jāparedz pietiekami daudz vietas, lai tas dabiski iekļautos dzīvokļa interjerā. Kā nākamais jāizvēlas izmērs un forma, tad jāizveido skice uz papīra.

Skici vislabāk zīmēt mērogā un norādīt tajā visus nepieciešamos izmērus – tas ievērojami atvieglos darbu. Tāpat vēlams skici izkrāsot, ņemot vērā materiālu imitācijas, kuras plānojat izmantot. Tā būs iespējams gūt priekšstatu par dekorāciju, pirms tā vēl izgatavota. Vēlāk visi dekorēšanas darbi jāveic ļoti rūpīgi, lai atnācējiem pat prātā neienāktu doma, ka kamīna dekorācija izgatavota no… gofrētā kartona loksnēm.

Izmantojamie materiāli

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai izgatavotu kamīna maketu, būs nepieciešams gofrētais kartons. Noderēs kastes, kurās savulaik iesaiņota lielāka sadzīves tehnika. Kartona un papīra salīmēšanai būs nepieciešama arī līme – derēs PVA līme, bet labāk izvēlēties kokam domāto PVA līmi (500 gramu iesaiņojums maksā nedaudz virs viena eiro). Putupolistirola dekoratīvo elementu pielīmēšanai vajadzēs šim materiālam paredzēto līmi (piemēram, poliuretāna līmi, cena 7–8 eiro par 850 ml baloniņu). Vajadzēs arī balto krāsu gatavā kamīna gruntēšanai un krāsošanai. Derēs arī akrila krāsas (0,9 l iesaiņojums maksā 6–7 eiro. Krāsai jābūt izgatavotai uz ūdens bāzes. Ja kamīnu paredzēts krāsot dažādās krāsās, tad vajadzēs arī attiecīgo krāsu pigmentus. Iespējams, noderēs ūdens bāzes caurspīdīgā laka (ap 8 eiro/l).

Protams jāiegādājas arī vēlamā stila un formu dekoratīvie elementi no putupolistirola (putuplasta): moldingi, karnīzes, kolonnas, stūrīši, nišas, konsoles – viss, ko plānojat izmantot kamīna dizaina radīšanai. Piemēram, moldings maksā nepilnu eiro par divus metrus garu gabalu.

No darbarīkiem vajadzēs sūkli, otas, garu metāla lineālu, nazi kartona griešanai, mērlenti, zīmuli, tīras sausas lupatiņas.

Pie sienas novietots kamīns

Induļa Burkas zīmējums

Šāda kamīna makets neaizņems daudz vietas. Tāpat kamīna plaukts, ja vien to izgatavosiet pietiekami stingru, kalpos kā vieta, kur novietot dažādus vieglus dekoratīvus priekšmetus.

Kamīna korpusā jāielīmē papildu elementi stingrībai no tā paša gofrētā kartona, kas salīmēts divās trijās kārtās papildu stingrībai. Tie var būt izveidoti kā ribas vai veidoti no daudzām neregulārās formās salocītām vienāda platuma kartona sloksnēm.

Kamīna korpusu var izgatavot divējādi – kā kasti ar atlocītām maliņām vai kā divus atsevišķus paneļus, kas sastiprināti ar stingrību nodrošinošiem elementiem un aplīmēti ar maliņu.

Tāpat uzreiz jāizlemj, kāda būs kamīna mutes forma, un tā jāizveido pietiekami stingra, ielīmējot konstrukcijas stiprībai. Maketam būs nepieciešams arī stingrs un stabils pamats. Par to var kalpot, piemēram, 10 mm bieza MDF loksne, kas pēc būtības nav nekas cits kā bieza sapresēta kartona loksne. No šāda paša materiāla var izgatavot arī augšējo plauktiņu.

Reklāma
Reklāma

Pamatnes un plauktiņa pielīmēšanai labāk izmatot polimēru līmes. Šāds savienojums būs izturīgāks.

Kad kamīna makets izveidots un līme nožuvusi, to var izdekorēt. Jāizmanto materiāli, kas pēc izskata atgādina tos, kurus izmanto, ierīkojot īstu kamīnu. Te var ļaut vaļu fantāzijai, tomēr jāatceras, ka sarežģītas konstrukcijas būs grūtāk izveidot un to pārbagātība neliecinās par labu gaumi.

Kad dekorēšana pabeigta, maketu pilnībā nokrāso ar baltu ūdens vai akrila bāzes krāsu, izmantojot otas un sūkli, lai nokrāsota būtu pilnīgi visa virsma. Iespējams, krāsu vajadzēs uzklāt vairākām kārtām, lai pilnībā nosegtu kartona apdruku. Ja to paredz dizains, atsevišķus elementus pārklāj ar citas krāsas krāsu. Tāpat visu konstrukciju vēlams nolakot ar ūdens bāzes laku. Tādējādi virsma būs pasargāta un vieglāk kopjama.

Stūra kamīns

Induļa Burkas zīmējums

Stūra kamīna maketa izgatavošanai nepieciešami tie paši materiāli, tāpat jāuzzīmē kamīna skice, pirms tam rūpīgi izmērot stūri.

Ja ir pietiekami liela kaste, atliek tai nogriezt vienu no sāniem. Tam pretējā sānā jāizgriež atvere kamīna kurtuvei, savukārt atlikušās malas jāsaliec, veidojot trijstūrveida kamīna sānus. No atsevišķa materiāla loksnes jāizgriež augšējais un apakšējais trijstūris pamatam un plauktiņam. Kastes stingrībai korpusā jāielīmē konstrukcijas.

Tālākā apdare un krāsošana neatšķiras.

Arī malku var izgatavot no gofrētā kartona loksnēm, tās sarullējot un salīmējot, atdarinot apaļus koka bluķīšus.

Ja fantāzija un prasmes atļauj, no gaismas diodēm var izgatavot drošu apgaismojumu, kas imitēs, piemēram, kvēlojošas ogles.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.