Kamīns lauku mājai. Kādu apdari veidot? 2

Autors: Rebeka Rogale, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Kamīns lauku mājā vai vasarnīcā tomēr ir nedaudz citāds nekā pilsētas mājoklī – tam vienlaikus jābūt gan vienkāršam, gan omulīgam, bet ne greznam.

Kādu apdari veidot kamīnam lauku mājā? Mūsdienās vienkārši apmests kamīns daudziem šķiet par prastu, par morāli novecojušu uzskata arī senāk iecienīto ķieģeļu apdari, taču tagad ir iespēja izvēlēties speciālus podiņus no apdedzināta māla.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavisam vienkārši. Senos laikos krāsnis un kamīnus pārklāja ar mālu un kaļķu maisījumu, ko pēc tam nobalsināja. Ja vēlējās ko greznāku, uz apmetuma veidoja krāsainus zīmējumus. Tagad šāda apdare nereti tiek uzskatīta par pārāk vienkāršu, prastu. Tomēr ar labu izpildījumu un rūpīgi izmeklētu dekoru nelielam vasaras namiņam šāds risinājums var izrādīties par pārējā interjera stila atslēgu.

Ar pamatīgumu. Vienkāršo balsināto kamīna apdari var papildināt ar laukakmeņiem. Visbiežāk to praktizē āra kamīniem, bet, ja ir vēlme radīt smagnēju, rustikālu noskaņu, šāds risinājums būs īsti laikā arī interjerā.

Tradicionāli. Pagājušā gadsimta beigās ļoti bieži izmantoja sarkano vai dzeltenīgo ķieģeļu apdari, veidojot ap kamīnu vēl papildu plauktiņus un nišas. Ķieģeļi ir ugunsizturīgi, turklāt ilgi saglabā siltumu, līdz ar to šāds risinājums bija gan dekoratīvs, gan siltumu uzturošs. Tomēr mūsdienās šis apdares veids ir morāli novecojis. Ja tomēr gribas kaut ko līdzīgu, var izmantot klinkera plāksnes, keramikas vai terakotas flīzes, tomēr iztiekot bez papildu plauktiņiem un mūrīšiem (izņēmums vien, ja vēlaties radīt padomju gadiem raksturīgu atmosfēru).

Ar odziņu. Pēdējā laikā ļoti populāri kamīnu un kamīnkrāšņu apdarei izvēlēties speciālus podiņus no apdedzināta māla. To priekšrocība ir ilgmūžība, drošība un īpašā forma, kas veido labu aizsardzību kamīna konstrukcijai un papildu izolāciju. Podiņu ārējā virsma ir pārklāta ar glazūru un dekoratīvu zīmējumu, bet iekšējā puse veidota ar dobu vidu, līdzīga nelielai kastītei, kurā tiek ievietota īpaša stieple, ar kuras palīdzību podiņu vēl papildus stiprina pie kamīna vai krāsns virsmas. Līdz ar to šī apdare (ar dubulto dibenu) dod papildu drošību (podiņš nesakarst, pie tā nevar apdedzināties mazi bērni). Pieejami arī neglazēti podiņi, kas rada telpā ļoti patīkamu mikroklimatu, jo siltumapmaiņa notiek dabiski.

Reklāma
Reklāma

Vēsturiski podiņi tika veidoti ar ļoti dažādu zīmējumu – krievu stilā ar košām krāsām, holandiešu manierē ar monohromu zīmējumu, flāmu stilā, kam raksturīga zilās un brūnās krāsas kompozīcija. Pašlaik iespējams šādu apdari veidot no vairāku krāsu vienkrāsainiem podiņiem, kombinējot ar rakstainām joslām vai apgleznotiem podiņiem. Katrs var izvēlēties to, kas tuvāks viņa gaumei un draudzīgāks maciņam, un iedvesmu smelties vietnēs “aprise.lv” un “krasns­podini.lv”.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.