Kamēr tek, tikmēr neapkaļķojas. Kā ūdens sildītāju pasargāt no kaļķakmens? 0
“PL” bija raksts “Kā likvidēt kaļķakmeni”. Tajā neatradu atbildi, kā pasargāt no kaļķakmens caurplūdes ūdenssildītāju sildelementu. Rūpnieciski tas nav iestrādāts, kā tas ir boileru tipa sildītājiem. Vai caurplūdes ūdenssildītāji paredzēti mīksta ūdens sildīšanai? Jānis Rūjienas novadā
Par caurteces jeb caurplūdes ūdenssildītāju priekšrocībām un trūkumiem joprojām nav vienota viedokļa. Tie, kas tos pārdod un uzstāda, slavē šo karstā ūdens iegūšanas veidu:
• tas ir parocīgs un ērts,
• aizņem maz vietas, karstais ūdens ir neierobežotā daudzumā (salīdzinot ar boilera tipa sildītājiem),
• daži pat apgalvo, kas tas esot ļoti efektīvs veids, kā taupīt elektrību, jo t.s. boileram visu laiku jāuztur silts ūdens, kas pamazām atdziest, bet caurplūde uzsilda tikai tik, cik vajag.
Aptaujātie meistari atzina, ka patiesībā caurplūdei ir gana daudz trūkumu.
• Pirmkārt, lielākoties vajadzīgs trīs fāžu pieslēgums. Kāpēc? Piemēram, lai nodrošinātu +40 °C siltu ūdeni ar caurplūdi 6 l/min (tik nepieciešams, lai normāli nomazgātos dušā), vajadzīgs sildītājs ar vismaz 12 kW jaudu (ieteicami pat visi 18 kW), kas attiecīgi nozīmē 20 A un trīs fāžu pieslēgumu.
• Otrkārt, lietotāji atzīst, ka elektrības rēķins ar caurplūdes uzstādīšanu ir nevis samazinājies, bet pieaudzis.
• Treškārt, ir grūti noregulēt normālu temperatūru – tā palielinās un pamazinās, kas sagādā diskomfortu mazgājoties. Ir modeļi, kam gan šī problēma esot atrisināta.
Caurplūdi iesaka izvēlēties tad, ja nav vietas, kur uzstādīt boileru. Tas esot labs risinājums vasarnīcām, jo nevajag ūdeni izlaist no sistēmas, iestājoties aukstam laikam, vienmēr ir silts ūdens un nav jāgaida, kad pēc ilgākas prombūtnes boilers uzsils (80–100 litru vidēji uzsilst 3–4 stundās).
SIA “Baltic Electro” caurteces sildītāju uzstādīšanas meistars Andris Garančs skaidro, ka caurteces un tilpuma sildītājiem ievērojami atšķiras ūdens sildīšanas process. Ja caurplūdes sildītājs vienlīdz labi piemērots gan kaļķaina, gan mīksta ūdens uzsildīšanai, tad boilers ievērojami cietīs, ja tajā tiks sildīts kaļķains ūdens. Kāpēc tā? Caurteces ūdens sildītājam ūdens sistēma izveidota tā, ka ūdens plūsmas ātrums ir krietni lielāks nekā ūdeni piegādājošajās caurulēs. Līdz ar to ūdens ķīmiskais sastāvs neietekmē cietu vielu nosēšanos uz caurulēm – ūdens plūsma tās aiznes projām. Tilpuma sildītājiem boileriem, kā arī tējkannās ūdens ir stāvošs, tāpēc veidojas katlakmens nosēdumi. Ja ir ciets ūdens, tajā izšķīdušie kalcija un magnija sāļi temperatūras ietekmē izgulsnējas un pielīp pie sildītāja virsmām. Novērots, ka apkaļķošanās intensitāti šajā gadījumā nosaka ūdens cietība un tā patēriņš, proti, jo vairāk ūdeni tērējam, jo vairāk apkaļķojas ar to saskarsmē esošās virsmas. Vēl apkaļķošanās intensitāti nosaka temperatūra – ja tā augstāka par +70 °C, intensitāte ir sevišķi liela, un uz sildelementu virsmas parasti temperatūra ir lielāka par šiem +70 grādiem.
– Ja caurplūdes ūdenssildītājs uzstādīts atbilstoši paredzētajam mērķim un ražotāja rekomendācijām, tas neapkaļķojas un strādā ilgi. Esmu savā praksē redzējis visādus brīnumus, kur cilvēki caurplūdes sildītāju izmanto kā papildu elementu dažādās sarežģītās paštaisītās ūdens sistēmās. Ja caurplūdē ūdens stāv, tad gan tas ātri apkaļķojas. Jārēķinās, ka konstrukcija ir praktiski neizjaucama un remonta izmaksas bieži vien līdzinās jauna iegādei, tāpēc eksperimentus ar uzstādīšanu labāk pašam neveikt, – skaidro A. Garančs.
Vai ir nepieciešams uzstādīt filtru pirms caurplūdes sildītāja? Meistars iesaka uzstādīt mehānisko, rupjo filtru, kas aizturētu rūsas daļiņas un smilšu graudus. Bet tas nepieciešams tikai tad, ja ūdens nāk no dziļurbuma un akas vai arī ūdens piegādes sistēma ir veca, nolietojusies. Ja ir pilsētas centralizētais ūdensvads, šādu filtru nevajag uzstādīt. Dažādi ķīmiskie filtri nav nepieciešami, ja vien pašam cilvēkam nav specifiskas prasības pret ūdens kvalitāti.