Kamēr pumpuri nav sākuši plaukt, steidz pavairot pūpolus 0
“Citi koki vēl kaili, bet balti zaros spīd pūpoli. Kamēr pumpuri nav sākuši plaukt, kārklus un vītolus var labi pavairot. Šo brīdi nedrīkst nokavēt,” mudina dendroloģe Zaiga Graudiņa no Sakstagala.
Pūpoli ir vītolu un kārklu ģintij piederīgu koku un krūmu vīrišķo ziedu spurdzes. Dažādos krustojumos savvaļā veidojas hibrīdi. Dažiem pūpoli var būt sevišķi glīti, un tos ir vērts pavairot. Tagad iespējams pavairot arī kādu īpašu, stādaudzētavā iegādātu smalkas šķirnes stādu, piemēram, populāro gludmalu kārklu ‘Hakuro Nishiki’.
Pavairošanai nogriež pērno dzinumu, vēlams bez pūpoliem. Ja ir tikai pūpoliem klāti zariņi, tad spraudeņiem izmanto dzinuma daļu bez tiem. To sagarina gabaliņos ar vismaz diviem pumpuriem. Ja materiāla ir daudz, drošāk gatavot spraudeņus ar trim pumpuriem. Tieši zem apakšējā pumpura veido slīpu giezumu. Aptuveni 2 cm virs augšējā pumpura dzinumu nogriež taisni. Apakšējo pumpuru un spraudeņa daļu iesprauž substrātā (kūdra sajaukta ar smiltīm, granti vai perlītu). Spraudeņus liek apsakņoties paēnā. Ja ir apkurināma siltumnīca, noliek zem plauktiem. Svarīgi uzmanīt, lai visu laiku būtu mitrums un siltums. Ja apsakņo istabā, mikroklimata radīšanai spraudeņu podiņu ieliek polietilēna maisiņā vai uzliek burciņu.
Pūpoliem klātos dzinumus var apsakņot, tos ievietojot traukā ar ūdeni. Kad dzinumiem būs izaugušas 2–3 cm garas saknītes, tos stāda podiņā vai dārzā.
Ja nav drosmes jaunam stādam griezt dzinumus vai pacietības apsakņot spraudeņus, pūpolus var pavairot ar noliektņiem. Jaunu dzinumu pieliec, apber ar augsni, smagumam uzliek akmeni. Pēc gada būs apsakņojies stādiņš. Tagad arī īstais laiks vienkārši ieaudzēt jaunu pūpolkoku. No vecā auga nogriež spēcīgu dzinumu un iesprauž zemē. Tas labi apsakņosies un ieaugsies.
Jaunos augus jau mazotnē vajag apgriezt tā, lai vairāk aug kā krūmi un zemu zarojas (atstāj 4–6 pamatzarus). Tad būs viegli Lieldienās tikt pēc pūpolzariem. Ik pēc dažiem gadiem krūmu var pieformēt. Jāpagūst apgriezt līdz pumpuru plaukšanai. To darot vēlāk, augs var panīkt.
Ja piemājas teritorija plaša, vītolam var atļaut augt brīvi. Taču lielam kokam nevajag zāģēt zarus, lai tiktu pie pūpoliem, – tad tajā iemetas trupe un koka mūžs nav ilgs. Turklāt strauji ataugušie dzinumi ir nestabili, viegli nolūst vējā.
• No kārkliem var veidot sētas – to dzinumus sasprauž zemē. Visefektīgāk izskatās, ja tos liek krusteniski, vēlāk izpin pēc patikšanas. Lieko zaru kuplumu sānos apcērp gluži kā citiem cirptajiem dzīvžogiem.
• Pūpoliem klātos zarus pēc krūma apgriešanas agri pavasarī var uzglabāt līdz Lieldienām (bez ūdens). Turklāt no tiem vairs nebirs ziedputekšņi.