“Mintos” izpilddirektors Mārtiņš Šulte: “Pandēmijas izraisītās krīzes pirmais vilnis biznesam bijis krietni sarežģītāks nekā otrais vilnis, kaut arī pēc saslimušo skaita varētu šķist otrādi.”
“Mintos” izpilddirektors Mārtiņš Šulte: “Pandēmijas izraisītās krīzes pirmais vilnis biznesam bijis krietni sarežģītāks nekā otrais vilnis, kaut arī pēc saslimušo skaita varētu šķist otrādi.”
Foto: Timurs Subhankulovs

Kamēr ēdinātāji un tūrisms cieš krīzē, vienai jomai izdevies izsprukt no zaudējumiem 0

Raivis Šveicars, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas

Covid-19 ietekmē cietušo nozaru skaits ir milzīgs – tūrisms, aviācija, ēdināšana, izklaides industrija. Tomēr savstarpējo aizdevumu platformas nodemonstrējušas savu dzīvotspēju.

Savstarpējo aizdevumu platformas (P2P), no kurām lielākās nāk tieši no Latvijas, kopumā šo trauksmaino laiku pārdzīvojušas samērā veiksmīgi, ciešot nelielus zaudējumus vai pat piedzīvojot mērenu izaugsmi. Jāatgādina, ka P2P finanšu platformas biznesa modelis paredz, ka investori platformā redz kredītu pieprasījumus, kurus saņem savstarpējo aizdevumu platformu partneri – dažādi kreditēšanas uzņēmumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Platforma investoriem dod iespēju ieguldīt naudu aizdošanai un vēlāk no procentu maksājumiem gūt peļņu. Nozare pēdējo gadu laikā piedzīvojusi ievērojamu uzplaukumu, viens no lielākajiem nozares dalībniekiem Eiropā ir Latvijā izveidotais “Mintos”. Cits liels savstarpējo aizdevumu uzņēmums ir vēl viens Latvijas uzņēmums “Twino”.

“Mintos” pēdējos četrus gadus apgrozījumu vismaz dubultojis katru gadu. Izskatās, ka vīrusa izraisītā krīze šo “karsto” periodu pārtrauks, taču, kā sarunā ar “Latvijas Biznesu” minēja uzņēmuma vadītājs Mārtiņš Šulte, joprojām izaugsme būs, tikai mazāka – ap 10–15%.

“Pirmo ietekmi jutām ļoti agri – jau marta sākumā, jo mūsu gana lielā investoru bāze lielākoties nāk no Rietumeiropas, kur pandēmijas spēku izjuta agrāk nekā Baltijā. Rezultātā investori samazināja veiktās investīcijas, jo valdīja neziņa par nākotni un šoks par kopējo stāvokli pasaulē.”

Izmaiņas varēja novērot arī izsniegto kredītu lauciņā, kreditēšanas uzņēmumiem samazinot izsniegto kredītu skaitu un vairāk izsniedzot zema riska kredītus, taču krīzes efekts nav bijis ilgs un jau šobrīd izsniegto kredītu apjoms esot atgriezies “vecajās sliedēs”. Kopumā Mārtiņš uzskata, ka pandēmijas pirmais vilnis biznesam bijis krietni sarežģītāks nekā otrais vilnis, kaut arī pēc saslimušo skaita varētu šķist otrādi.

Savstarpējo aizdevumu platformas ir nozare, kas visai regulāri saņēmusi kritiku par tās augsto risku, kritiķiem norādot, ka, pienākot krīzei, nozarē investējušie garantēti zaudēs naudu. Pagaidām nekāda apokalipse nozarē nedz notikusi un arī netiek prognozēta. “Pirms krīzes daudzi investori prasīja, kas ar nozari notiks krīzē. Atbildes mums nebija, jo šī nozare krīzi vēl nebija pieredzējusi. Lai arī kāda šī atbilde būtu, beidzot tā ir.” Iepriekšējās izaugsmes līmenī “Mintos” varētu atgriezties nākamā gada pavasarī.

Reklāma
Reklāma

Savukārt “Twino” investīciju platformas vadītājs Roberts Lasovskis skaidro, ka salīdzinoši labos darbības rezultātus Covid-19 laikā ietekmēja vairāki faktori. Gan atklāta un aktīva komunikācija, gan prasme ātri pielāgot uzņēmuma darbību, spējot diennakts laikā pārorientēt uzņēmuma darbu, strādājot no mājām ne tikai centrālajā birojā Rīgā, bet birojos Varšavā, Maskavā un citur.

Protams, liela nozīme bijusi arī kreditēšanas produktu ekonomiskajai analīzei valstīs, kurās “Twino” strādājis. Tas palīdzējis pieņemt pārdomātus un savlaicīgus, ar datiem pamatotus lēmumus, ļoti īsā laikā pielāgojot kreditēšanas produktu specifikāciju tirgus izmaiņām un attiecīgi ievērojami mazinot potenciālos riskus.

“Kopumā pandēmijas ietekme uz uzņēmumu vērtējama kā mērena, jo uzņēmums ļoti savlaicīgi pielāgoja darbību jaunajiem apstākļiem. Papildus gan ietekmi atstāj pasaules ekonomiskie procesi, kas ietekmē uzņēmumu darbības pamatus, – procentu likmes, valūtas kursi utt.,” skaidro Lasovskis.

Bet krīze nav beigusies. Sācies pandēmijas otrais vilnis, kas ir vēl lielāks par vīrusa uzliesmojumu pavasarī. “Jau šobrīd iezīmējas, ka no otrā viļņa uz nozari būs daudz mazāka ietekme, jo vairs nav negaidītā “pārsteiguma efekta”, kas pavasarī veicināja gan investoru, gan aizņēmēju saasinātu rekciju.

Šobrīd mūsu platformā netiek novērotas negatīvas tendences, bet gan tieši pretēji – ir vērojama turpmāka izaugsme gan investoru skaita ziņā, gan finansēto aizdevumu apmērā, gan arī naudas plūsmās,” apstiprināja Lasovskis, kurš piebilda, ka nākamā gada pirmajā pusē uzņēmums plāno iegūt Ieguldījumu brokera sabiedrības licenci, kas palielinās “Twino” reputāciju investoru acīs, kā arī paredzēs papildu aizsardzības mehānismus platformas investoriem.

Šo pašu licenci iegūs arī “Mintos”, ļaujot kredītus pārvērst finanšu instrumentos un piedāvāt jaunus investīciju veidus. Vienlaikus uzņēmums plāno iegūt arī Elektroniskās naudas iestādes licenci, kas ļaus klientiem piedāvāt IBAN kontu un maksājumu karti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.