Kam vajadzētu nākt Edmunda Sprūdža vietā? 0
Roberts Ozols, Ķeguma novada domes priekšsēdētājs: “Uzskatu, ka tas būtu nekorekti no manas puses teikt, kurš tieši man liktos labs kandidāts. Mani interesē, lai ministrs būtu kompetents jomā, lai ar viņu varētu diskutēt un viņš saprastu, kādas ir vides un reģionu problēmas un to risinājumi.
Protams, mani interesētu, lai ministrs būtu ne vien pieredzējis, bet arī lai viņam politiski būtu kāds atbalsts un iespēja idejas arī realizēt. Runāt par konkrētām personālijām no manas puses būtu spekulatīvi.”
Laimis Šāvējs, Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdētājs: “Tam jābūt profesionālim, kas saprot pašvaldību darba problēmas, īpatnības un spēj salāgot tās ar valdības viedokli. Vēlams būtu, lai tas būtu politiski neitrāls cilvēks. Par konkrētiem kandidātiem gan neizteikšos, jo tas nebūs objektīvi. Izskanējušo kandidātu Vilnīti nepazīstu, taču Liepājas domes vēlēšanu un domes vadības veidošanas procesā par viņu nav dzirdētas pārāk pozitīvas atsauksmes. Zanda Kalniņa-Lukaševica savukārt vairāk ir teorētiķe. Protams, zināmu laiku viņa Saeimā ir strādājusi, taču nedomāju, ka tas būtu pietiekami, lai ieņemtu ministres amatu. Svarīgi ir panākt to, lai budžeta lemšanas procesā tiktu ņemtas vērā pašvaldību intereses un lai tā būtu kopīga jautājumu risināšana, nevis pēc pārpalikuma principa.”
Ainārs Mežulis, Smiltenes novada domes priekšsēdētājs: “Tam jābūt cilvēkam, kurš pēdējā laikā ir bijis saistīts ar pašvaldībām. Pavīdēja Jāņa Vilnīša kandidatūra, kas ir Reformu partijas biedrs. Šis cilvēks ir Liepājas pašvaldības deputāts, zina, kā daudzas lietas risinās pašvaldībās, noteikti ir kompetents un, domāju, varētu būt spējīgs strādāt arī ministra amatā. Par ministru jākļūst cilvēkam, kurš zina, kādas ir pašvaldību funkcijas, uzdevumi, finanses. Viņam jāspēj iestāties par to tiesībām un budžetu. Beidzot jānoliek malā politiskās ambīcijas un jāskatās, lai valdībā būtu profesionāli cilvēki, nevis tikai politiķi. Nedomāju, ka ir nozīme tam, no kuras partijas būs jaunais ministrs. Koalīcijai vienkārši jāvienojas un jāpieņem saprātīgs lēmums. Ministram jāpiedalās jebkura veida sanāksmēs un ne tikai jāgaida, kad kāds uzaicinās, bet pašam jāizsaka iniciatīva tikties, runāt un diskutēt. Sprūdža darbībā tā pietrūka. Par to liecināja konflikti ar pašvaldību vadītājiem un komunikācijas problēma.”
Guntars Grīnvalds, Krimuldas novada domes priekšsēdētājs: “Jāatrod spēcīgs līderis pašvaldību lietās, kurš ministra krēslā nevis mācās politikas pamatprincipus, kā veidot attiecības ar pašvaldību vadītājiem, bet gan valsts līmenī spēj aizstāvēt 119 novadu intereses. Mums ir vajadzīgs cilvēks no nozares, kurš izprot pašvaldību vajadzības un specifiku. Manuprāt, publiski minētie ministra kandidāti nav pareizais virziens, jo viņi ir no pašvaldību administrācijas. Ministram ir jābūt ar pašvaldības vadītāja tvērienu un domāšanu – spēcīgam līderim un vadītājam, kurš turklāt jau ar savu darbu ir iemantojis citu pašvaldību vadītāju uzticēšanos. Manuprāt, ļoti labi kandidāti varētu būt Latvijas Pašvaldību savienības novadu apvienības vadītājs un Auces novada domes priekšsēdētājs Gints Kaminskis vai arī Salacgrīvas mērs Dagnis Straubergs, kas ievēlēts par Rīgas plānošanas reģiona padomes vadītāju. Būsim atklāti – de facto Reformu partija ir beigusi pastāvēt. Šobrīd tās biedrus vairāk uztrauc, kurā virzienā pirkt biļeti jeb kuriem politiskajiem spēkiem pievienoties.”
Fakti * Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs nolēmis pamest ministra amatu ar šā gada 1. decembri. * Neoficiāli izskanējis, ka iespējamie amata kandidāti no Reformu partijas varētu būt Liepājas domes deputāts Jānis Vilnītis un Saeimas deputāte Zanda Kalniņa-Lukaševica. |