Vai atbalstāt domu par veikalu slēgšanu svētku dienās? 102
Laila Vārtukapteine, SIA “ELVI Latvija” komercdirektore: “”ELVI” ir franšīze, līdz ar to katrs franšīzes partneris – veikalu īpašnieks – pats nosaka veikalu darbalaiku, tostarp arī svētkos. Tomēr, protams, ņemot vērā svētkus, veikalos “ELVI” darbadiena tiek saīsināta gan svētku dienā, gan pēc tiem – rīta un vakara cēlienā. Kopumā doma par brīvajām dienām svētkos ir atbalstāma. Bet ir būtiski, lai šajā jautājumā tiktu pārdomāti un pieņemti vienoti noteikumi, ko visi tirgotāji ievērotu, kā, piemēram, tas ir Rietumeiropas valstīs, kur veikali nestrādā svētdienās.”
Iveta Lāce, t/c “Spice” direktore: “Svētku laikā ikviens vēlas veltīt vairāk uzmanības ģimenei un draugiem. Šī iemesla dēļ esam padomājuši, kā iepriecināt gan bērnus, gan pieaugušos. Tirdzniecības komplekss “Spice” ir vieta, kur interesanti pavadīt laiku, satikt Ziemassvētku vecīti, iesaistīties rotaļās ar rūķiem, ieturēt kopīgu maltīti un vienuviet iegādāties visu ģimenei nepieciešamo. Aizverot tirdzniecības centrus svētku dienās, tiktu liegta iespēja veikt pēdējā brīža pirkumus, kā arī iepriecināt ģimeni un draugus ar mūsu piedāvātajām izklaidēm. Izvērtējot iepriekšējo gadu pieredzi un vadoties pēc pircēju pieprasījuma, esam noteikuši tirdzniecības darba laikus svētku dienās.”
Inga Bite, “Rimi Latvia” sabiedrisko attiecību vadītāja: “Katra veikala darba laiku mēs pielāgojam pircēju pieprasījumam – novērojumi rāda, ka pircēji labprāt izmanto iespēju iepirkties arī svētku laikā. Taču svētkos pielāgojam veikalu darba laiku, lai darbiniekiem būtu iespēja pavadīt laiku ar savām ģimenēm un tuviniekiem. Tāpēc, piemēram, 24. decembrī veikali strādā saīsinātu darba dienu, savukārt Otrajos Ziemassvētkos veikali darbu sāk vēlāk. Līdzīgi rīkojamies arī 1. janvārī.”
Jānis Beseris, “Maxima Latvija” komunikācijas vadītājs: “Veikalu darba laiku kopumā nosaka pircējs, un mums kā mazumtirgotājiem jābūt spējīgiem izsekot pircēju paradumiem un atbildēt uz viņu pieprasījumu un iespējām. Attiecīgi šis jautājums lielā mērā atkarīgs arī no kopējām tendencēm sabiedrībā un ekonomikā – darba režīmu, dzīvesstila paradumiem, brīvā laika pieejamību. Ņemot vērā arvien pieaugošo dzīves tempu, iepirkšanās bieži vien tiek atlikta uz brīvāku laiku, tostarp nedēļas nogali un svētku dienām, jo pa nedēļu tam bieži vien neatliek laika. Attiecīgi no savas puses strādājam, lai iepirkšanās procesu atvieglotu un padarītu ērtāku un ātrāku. Taču nenoliedzami – ir jāmēģina atrast līdzsvaru starp pircēju paradumiem, nepieciešamību ērti un ātri iepirkties sev pieejamā laikā un darbinieku vēlmi vairāk būt kopā ar ģimenēm. Neskatoties uz to, ka svētku dienas ir vienas no aktīvākajām iepirkšanās dienām (gan 23. un 24. decembris, gan 30. un 31. decembris), arī šogad, lemjot par darba laika saīsināšanu svētku dienās, orientējāmies uz to, lai darbinieki kopā ar saviem tuviniekiem varētu ieturēt svētku vakariņas un pavadīt svētku rītu – attiecīgi veikalu darba laiks tiks saīsināts gan svētku vakarā, gan pēcsvētku dienās. Iespēju robežās, plānojot darba laikus, mēģinām ņemt vērā arī darbinieku vēlmes attiecībā uz vēlamajām brīvdienām.”
Edvīns Bergmanis, veikalu tīkla “Top!” līdzīpašnieks: “Skatos pozitīvi uz to, ka veikalus vajadzētu slēgt ne tikai svētku dienās, bet arī svētdienās. Šāda iecere būtu jāpieņem valstiskā līmenī, lai nebūtu tā, ka citi nestrādā, bet viens veikals strādā un tad viņam seko arī citi. Taču tā noteikti ir nākotne, jo jāļauj cilvēkiem atpūsties. Organizējot darbu svētku laikā – Jāņos vai 1. janvārī, mēs, protams, ievērojam standarta lietas – atsevišķi veikali nestrādā, citi darbu sāk vēlāk. Bet faktiski varu teikt, ka uzņēmēji nav ieinteresēti svētkos strādāt, jo par darbu svētku laikā darbiniekiem jāmaksā dubulti.”