Kam šobrīd pieder Arktikas resursi? Vai tie nekļūs par iemeslu kariem nākotnē? Analizē pētnieks 13
Resursi bieži ir viens no pamata iemesliem, kāpēc sākas dažādi kari. Vai līdz ar to nākotnē iespējams, ka varētu sākties karš par Arktikas resursiem?
Pašlaik, ja raugāmies Arktikas krasta līniju, demokrātisko un nedemokrātisko valstu kontrolētie posmi ir aptuveni līdzīgi. Līdz ar to var gadīties, ka Kanāda ar Krieviju kādā brīdī par to varētu sākt karot.
Šis un citi jautājumi saistībā ar Arktiku tiks aplūkoti 30.decembra TV24 raidījumā “Globuss”, kurā studijas viesis būs Mārtiņš Vargulis, Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks, Rīgas Stradiņa universitātes lektors.
Domājot par iespējamo karu šajā sakarā, Vargulis vispirms norāda, ka konkrēti secinājumi par to, vai karot varētu Kanāda ar Krieviju vai kādas citas valstis, vairāk ir tikai spekulācijas. Svarīgāk ir saprast citas lietas.
“Nav tā, ka tikai Krievija ir pret pārējiem, arī starp NATO un Eiropas Savienību nav skaidras līnijas Arktikas sadalījumā – kur beidzas viena un sākas otra ekskluzīvā ekonomiskā zona,” saka pētnieks.
Viņaprāt, lielākais izaicinājums šobrīd, ja skatāmies no ģeopolitiskajiem aspektiem, saistāms ar regulējumu – šobrīd nekur nav definēts, kā resursi varētu tikt sadalīti, un skaidras robežas nav nospraustas.
Ar domu sakārtot šos jautājumus savulaik tikusi izveidota Arktikas padome, taču arī tās darbība pēc 24.februāra notikumiem ir iesaldēta un praktiski tā ir beigusi pastāvēt.
Projektu “Globuss” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Globuss” saturu atbild AS “TV Latvija”.