Smaga depresija… Vai piešķirs invaliditāti? 0
Mana māsa jau 20 gadu slimo ar depresiju un ārstu apmeklē regulāri. Viņa apvaicājās par invaliditātes grupas noteikšanu, bet daktere atbildēja: ja zāles palīdz, to nepiešķir. Māsa šīs slimības dēļ nevar strādāt, jo pēkšņi kļūst slikti. Zālēm naudas nav, taču invaliditātes grupu viņai nepiešķir. Kā rīkoties? SANDRA AIZPUTES NOVADĀ
Ko paredz likums un MK noteikumi
Labklājības ministrijas Sociālās iekļaušanas un sociālā darba politikas departamenta vecākā eksperte Jekaterina Kalēja vēlreiz atgādina Invaliditātes likuma 5. pantu. Tajā teikts, ka invaliditāte ir ilgstošs vai nepārejošs ļoti smagas, smagas vai mērenas pakāpes funkcionēšanas ierobežojums, kas ietekmē personas garīgās vai fiziskās spējas, darbspējas, pašaprūpi un iekļaušanos sabiedrībā.
Invaliditātes ekspertīzi Latvijā veic un lēmumu par invaliditātes noteikšanu vai nenoteikšanu, kā arī par invaliditātes grupu pieņem Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK), kas lēmumu pieņemšanā ir neatkarīga.
Invaliditātes noteikšanu valstī reglamentē Invaliditātes likums un Ministru kabineta “Noteikumi par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību”.
Noteikumu 11. punkts paredz, ka ekspertīzi veic personai ar fiziskās vai garīgās veselības traucējumiem, kuru dēļ tā nepārtraukti ārstējusies vismaz sešus mēnešus pirms ekspertīzes dienas un ir radušies stabili funkcionēšanas ierobežojumi. Savukārt 12. punktā teikts: ja personas veselības traucējumi ir smagi un ar nelabvēlīgu prognozi (to izvērtē ģimenes vai ārstējošais ārsts) vai ir radušies stabili funkcionālie ierobežojumi, invaliditātes vai darbspēju ekspertīzi var veikt ātrāk par sešiem mēnešiem. Taču jebkurā gadījumā cilvēkam vispirms jākonsultējas ar ģimenes vai ārstējošo ārstu.