Kam pienākas kredītmaksājumu brīvdienas: skaidro speciālisti 0
Covid-19 pandēmija atstājusi būtisku ietekmi uz iedzīvotāju finansiālo stāvokli. Daudzi ir palikuši bez darba, citiem samazinātas algas, vēl daļa pārtiek no dīkstāves pabalstiem. Tāpēc lielu spriedzi rada ikmēneša kredītmaksājumi – kā ar tiem tikt galā grūtajā situācijā?
Uz brīdi uzelpot
Nonākot situācijā, kad ir grūtības atmaksāt kredītu par mājokli, auto vai ko citu, var vērsties pie sava kredītdevēja un pieteikties kredītbrīvdienām. Tās var pieteikt dažādu veidu aizdevumu: līzingam, hipotekārajam, patēriņa kredītam un arī studiju un studējošā kredītam.
Kredītbrīvdienas dod iespēju uz noteiktu periodu atlikt ierasto kredīta ikmēneša maksājumu, visbiežāk no trim līdz 12 mēnešiem. Katrs kredītdevējs nosaka savus kritērijus, taču parasti kredītbrīvdienu laika posmā jāmaksā tikai kredītprocenti, kas paliek nemainīgi, un uz laiku tiek atlikta kredīta pamatsummas maksa.
Te gan svarīgi saprast, ka summa netiek dzēsta vai atlaista, tā tik un tā būs jāsamaksā, tikai vēlāk – turpmākajā maksāšanas periodā. Kredītbrīvdienu laikā nesamaksātā pamatsumma parasti tiek sadalīta uz atlikušo aizdevuma termiņu pēc kredītbrīvdienām.
Katru gadījumu izvērtē
Jārēķinās, ka ikmēneša kredītmaksājums pēc kredītbrīvdienām pieaugs. Piemēram, ja pamatsumma (bez procentiem) mēnesī ir 200 eiro un kredītbrīvdienas tiek izmantotas sešus mēnešus, atliktā summa – 1200 eiro – proporcionāli tiks sadalīta uz visiem atlikušajiem mēnešiem līdz maksājumu grafika beigām.
Piemēram, ja kredīts jāmaksā vēl 10 gadus, ikmēneša maksājums pēc kredītbrīvdienām būs pieaudzis par 10 eiro. Taču pastāv iespēja, ka banka var piedāvāt arī pagarināt maksāšanas grafiku.
Patlaban Covid-19 izraisīto ekonomisko seku dēļ bankas nākušas pretim saviem klientiem un piedāvā uz laiku atlikt kredītmaksājumus bez komisijas maksas. Par to jau paziņojusi Swedbank, Citadele, Luminor un SEB banka. Klienti arī aktīvi izmantojot šo iespēju.
Kredītbrīvdienām var pieteikties jebkurš kredītņēmējs, taču katra klienta situācija tiek izvērtēta atsevišķi. Bankas var pieprasīt apliecinājumu tam, ka pēkšņas finansiālas grūtības tiešām piemeklējušas, piemēram, lūgt uzrādīt dokumentu, kas liecina, ka zaudēts darbs, samazinājušies ienākumi vai uz laiku piešķirts bezalgas atvaļinājums. Var arī izvērtēt līdzšinējo kredītmaksāšanas vēsturi.
Atvieglojumi arī ātro kredītu ņēmējiem
Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas (LAFPA) pārstāve Elīna Dobulāne informē, ka arī LAFPA biedri vienojušies par iespēju atlikt kredīta maksājumu uz periodu atkarībā no katra klienta individuālās situācijas. Tāpat izvērtēs iespēju pagarināt kredīta atmaksas termiņu, tā samazinot ikmēneša maksājumu.
Bet atkal der ielāgot – īstenojot šos pasākumus, katram uzņēmumam ir izstrādāta individuāla politika, kas tiks piemērota. “Lai atpazītu tos uzņēmumus, kas ievēro šos labas prakses standartus, asociācija aicina patērētājus ātro kredītu mājaslapās meklēt norādi Atbildīgs aizdevējs,” pamāca Elīna Dobulāne.
Būtisks rakstveida apliecinājums
Latvijas Kredītņēmēju asociācijas valdes loceklis Jānis Āboliņš uzsver – lai arī kredītbrīvdienu gadījumā kopējā samaksājamā kredīta summa nemazinās, šāda iespēja ir būtisks atbalsts krīzes periodā.
“Pats svarīgākais, ko cilvēkiem der ielāgot, – jebkādas izmaiņas, par kurām vienojaties kredītmaksājumu sakarībā, vajag fiksēt rakstveidā. Iesniegumā bankai vienmēr vajag lūgt rakstisku atbildi. Ja lieta nonāk līdz tiesai, pierādīt, ka esat vērsušies pie kredītdevēja vai ko kredītdevējs piedāvājis, varēs tikai tad, ja būs rakstisks apliecinājums,” rekomendē Jānis Āboliņš. Viņš arī uzsver, cik būtiski ir iedziļināties visos nosacījumos, lai saprastu, kas notiks pēc kredītbrīvdienu beigām.
UZZIŅA
Nevajag sagaidīt, līdz iestājies maksājuma kavējums. Ja paredzams finansiāli grūtāks laiks, savlaikus jāsazinās ar kredītdevēju.