Kam pieder nelegālais hostelis? Policija atklāj, vai saistībā ar traģisko ugunsgrēku jau ir aizturētie 23
Papildināta plkst. 12.21
Kriminālprocesā saistībā ar traģisko ugunsgrēku nelegālajā hostelī Rīgā, Merķeļa ielā 8, kur gāja bojā astoņi cilvēki, aizturēto vēl nav, taču “izmeklētājam nāksies uzdot jautājumus telpu īpašniekam un nelegālajam komersantam”, šodien žurnālistus informēja Valsts policijas priekšnieka vietnieks Andrejs Grišins.
Minētajā nodaļā ir norma, kas paredz atbildību par ugunsdrošības noteikumu tīšu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kura ir atbildīga par šo noteikumu ievērošanu, un ja tā izraisījusi divu vai vairāku cilvēku nāvi.
Grišins atzina, ka patlaban kriminālprocesā aizturēto nav, taču policija ar Ģenerālprokuratūru ir izrunājusi jautājums par izmeklēšanas mērķiem un versijām. Konkrētas versijas Grišins nekomentēja.
Policijas pārstāvis nekomentēja, kāda ir policijas rīcībā esošā informācija par bojāgājušo identitāti un valstspiederību. Starp mirušajiem varot būt gan Latvijas, gan ārvalstu iedzīvotāji.
Viņu identifikācijai, iespējams, nāksies izmantot ekspertu pakalpojumus, tostarp, DNS ekspertīzes. Šādā identifikācija varētu prasīt ilgāku laiku.
Ugunsgrēks notika Merķeļa ielā 8. Šī ēka ir sadalīta vairākos privātīpašumos, kuros izvietotas dažādas iestādes. Ugunsgrēks izcēlās ēkas augstākajā stāvā, kur, kā informēja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (PP), bijis nelegāls hostelis.
Pēc publiski pieejamās informācijas, tajā atradies hostelis “Japanese Style Centrum”.
Viņam pieder arī turpat netālu Marijas ielā 1 reģistrētais “Hotels & Apartments”, kuram šajā adresē ir hostelis. 2018.gadā uzņēmums apgrozīja 83 900 eiro un strādāja ar 31 788 eiro peļņu. Dati par 2019. un 2020.gadu nav pieejami.
Sociālajos tīklos redzami sludinājumi ar telpu īres piedāvājumu abos šajos hosteļos no vienām no tām pašām personām.
Rīgas pašvaldības policijas (RPP) priekšnieks Juris Lūkass žurnālistus informēja, ka minētā adrese jau no šī gada marta ir vairākkārt bijusi policijas redzeslokā.
Līdz šim piemēroti 17 sodi par smēķēšanu koplietošanas telpās, alkohola lietošanu sabiedriskā vietā, dzīvošanu bez deklarētas dzīves vietas un masku nenēsāšanu. Tāpat sākti pieci administratīvie procesi par masku nelietošanu.
Kopumā konkrētā adrese apsekota 19 reizes.
Par nodarbināšanu bez līgumiem RPP informējusi arī Valsts ieņēmumu dienestu.
Valsts policijā arī izveidots telefona numurs un e-pasts ugunsgrēkā cietušo un bojā gājušo piederīgajiem. Piederīgie, kuriem nav izdevies sazināties ar tuviniekiem, kuri varētu būt atradušies šajā hostelī, var zvanīt uz numuru 67 829 250 vai rakstīt e-pastu: “[email protected]”.
Šādā gadījumā jānosauc iespējamā cietušā dati un pazīmes – dzimums, vārds un uzvārds, īpašas pazīmes, iespējamais apģērbs, kā arī jānorāda sava kontaktinformācija.
Ņemot vērā, ka informāciju par cietušajām un bojā gājušajām personām ir iespējams saņemt tikai klātienē, policijas amatpersonas par to ziņos piederīgajiem individuāli, tostarp par pieteikšanos klātienē.
Jau ziņots, ka VUGD izsaukumu uz nelegālo hosteli saņēma neilgi pirms plkst.5. Ēkā dega sestā jeb pēdējā stāva gaitenis un tam blakus esošās dzīvojamās telpas.
Sociālajos tīklos atrodamās fotogrāfijas liecina, ka hostelī bija garāks gaitenis, bet tam blakus – pārsvarā nelielas istabiņas, dažas faktiski tikai gultas lielumā. Tāpat liesmas pārņēma jumta konstrukcijas un siltināšanas materiālus.
No degošās ēkas glābēji paspēja evakuēt 24 cilvēkus, taču liesmu skartajās telpās glābēji atrada astoņus bojāgājušus cilvēkus.
Slimnīcā vidēji smagā stāvoklī nogādāti seši cietušie. Daļai cietušo konstatēti apdegumi, citiem – saindēšanās ar degšanas produktiem. Vēl divas personas mediķi apskatījuši nelaimes vietā, taču viņiem hospitalizācija nebija nepieciešama.