Kā apkarot kaitēkli krizantēmās 0
“Vai tiesa, ka no ārzemēm ieved ar Kalifornijas tripsi invadētas podu krizantēmas? Vai šo kaitēkli var apkarot?” S. SKUJA
Podos augošās krizantēmas bojā dažādi kaitēkļi. Lielā mērā tas ir saistīts ar audzēšanas agrotehniku, jo sākumā šīs puķes audzē laukā, kur kaitēkļi tās var viegli invadēt. Tādējādi, pērkot veikalos importētas krizantēmas, nereti tiek iegādāti arī kaitēkļi. Ir svarīgi tos laikus pamanīt un apkarot.
Tripši
Rietumu jeb Kalifornijas tripsim (Frankliniella occidentalis) izcelsmes vieta ir Ziemeļamerika. Patlaban šis kaitēklis izplatījies visā pasaulē. Tripsi ievazā lielākoties ar stādiem (spraudeņiem). Augiem bīstami ir gan pieauguši īpatņi, gan kāpuri. Bojājumu dēļ uz lapām veidojas nekrotiski plankumi. Arī uz ziediem parādās plankumi, kas atgādina inficēšanos ar pelēko puvi. Kukaiņus var konstatēt uz zilajām līmes plāksnēm, izkarinot tās virs augiem, bet gaišos, sīkos kāpurus – jaunāko lapu apakšpusē. Kaitēklis attīstās augsnē (substrātā), kur to ir grūti ievērot, tāpēc apkarošanas pasākumi jāveic vairākkārt.
Arī Amerikas tripsis (Echinothrips americanus) ir postīgs krizantēmu kaitēklis. Visas tā attīstības stadijas noris uz auga lapām, un invadētās maina krāsu no zaļas uz pelēku.
Latvijā tripšu ierobežošanai krizantēmām ir reģistrēts insekticīds Vertimec 018 EC, deva – 1,2 l/ha (šis ir otrās reģistrācijas klases preparāts, kas pieejams tikai mācītiem lietotājiem). Smidzina uz lapām, parādoties pirmajiem kaitēkļiem; ja nepieciešams, apstrādi atkārto pēc septiņām dienām.
Parastā tīklērce (Tetranychus urticae) kaitē vairākām kultūrām, barojas arī uz nezālēm un parasti invadē ārā augošās krizantēmas. Lapu apakšpusē uzturas gan kāpuri, gan pieaugušie īpatņi, tāpēc lapas virspuse pārklājas ar dzelteniem plankumiem mozaīkas rakstā. Stipri bojātās lapas dzeltē.
Tīklērci apkarot ir grūti, jo kaitēklis strauji vairojas. Krizantēmu aizsardzībai Latvijā atļauts lietot Vertimec 018 EC (1,2 l/ha) un 0,5–0,75% Tiovits 80.
Laputis
Krizantēmas jāuzmana arī pret laputīm. Kaitēkļi uz augu jaunajām daļām veido plašas kolonijas. Izsūcot šūnsulu, sīkās laputis traucē puķēm augt, lapas deformējas, mazinās ziedu dekorativitāte. Strauji vairojoties, kaitēkļi piesārņo augu ar saldiem izdalījumiem, uz kuriem vēlāk attīstās kvēpsarmas sēnes. Laputis arī pārnēsā vīrusus.
No insekticīdiem pret laputu invāziju var izmantot preparātus Decis 2,5 (0,5–0,7 l/ha), Karate Zeon 5 (0,05% koncentrācijā), Nīmazals (3 l/ha).