Kam noder zilcgaļa? 0
“Ko satur zilcgaļa? Vai tā ir veselīga locītavām? Ja ēd daudz zilcgaļas, varbūt vairs nav problēmu ar locītavām un nevajag lietot glikozamīnu?” Jānis Grīnbergs Burtnieku novadā
Cilvēku organismā glikozamīns ir visos audos, bet locītavu skrimšļos – īpaši daudz. Arī dzīvnieku subprodukti – ragi, nagi, skrimšļi, cīpslas – satur glikozamīnu. Rūpnieciskiem nolūkiem to iegūst no vēžveidīgo, haizivju, vistu un liellopu skrimšļiem.
Tieši vai netieši glikozamīns piedalās locītavu virsmu, cīpslu, saišu, ādas, nagu, sirds vārstuļu un asinsvadu veidošanā. Šo vielu nevar tieši saņemt no pārtikas produktiem, piemēram, no zilcgaļas, jo organismā notiek uzņemto vielu sintēze. Tomēr, lai nodrošinātu locītavu nevainojamu darbību, cilvēks savas glikozamīna rezerves var papildināt ar pilnvērtīgu uzturu.
Palielinoties vecumam, kā arī vielmaiņas traucējumu gadījumā locītavu skrimšļu atjaunošanās nenotiek pilnvērtīgi. Palielināta fiziskā slodze un liekais svars rada papildu risku locītavu skrimšļaudiem agrāk nodilt. Taču lietot vai nelietot glikozamīnu medikamentus papildus pilnvērtīgam uzturam – šis lēmums ir jāpieņem katram individuāli, konsultējoties ar ģimenes ārstu. Tas lielā mērā ir atkarīgs no tā, cik nodiluši ir locītavu skrimšļi, kādas blakusparādības tie ir provocējuši, ko cilvēks ēd un kāds ir viņa vecums.
Medicīnas sabiedrības “ARS” dietologs Zigurds Zariņš nošķir veikalā pirktu zilcgaļu, kam pievienotas mākslīgās pārtikas piedevas un garšvielas, no pašu gatavotas – no kvalitatīvas gaļas un skrimšļiem, sīkiem kauliņiem un ar dabīgām garšvielām.
Glikozamīna klātbūtne veikalu piedāvātajā zilcgaļā ir grūti nosakāma. Taču mājās gatavotajā tā noteikti ir vairāk, jo ir sastopams visos dabas organismos – piedalās mugurkaulnieku kārtas pārstāvju audu un posmkāju kārtas dzīvnieku hitīna apvalku veidošanā, ietilpst baktēriju šūnu sieniņās un ir arī sēnēs.