Foto : LETA

Kam no Blusas kundzes bail? 0

Ja izsitumi pēc blusas kodiena ir izteikti lieli, nieze spēcīga, ja pēc viena šī parazīta uzbrukuma izsitas vesels lērums sarkanu pumpu, iespējams, jums ir paaugstināts jutīgums pret kukaiņu kodumiem. Tā ir alerģija! Turklāt cilvēks var būt jutīgs tikai pret blusu uzbrukumu. Lapseņu un bišu dzēlieni var neatstāt pilnīgi nekādu paliekošu iespaidu, neskaitot sāpes koduma brīdī.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Blusas pārnēsā vairāku bīstamu slimību, piemēram, mēra, tularēmijas, ērču encefalīta, brucelozes, liesas sērgas, hemorāģiskā drudža ierosinātājus. Jebkurā gadījumā blusas mājās nav nekas patīkams. Medniekam tā ir problēma. Nav obligāti jābūt alerģijai, lai nevēlēšanās ielaist savā dzīves telpā blusas radītu dilemmu – nest vai nenest uz mājām nomedītās lapsas un citus mazos plēsējus.

Ja saimniecībā ir suns vai kaķis, tad meža zvēru blusu invāzija ir pavisam nevēlama, jo mājdzīvnieki kļūs par parazītu rezervuāru vismaz uz kādu laiku. Un tomēr mēdz būt situācijas, kad pēc medībām nav vēlēšanās braukt uz medniekmāju, lai vēlu vakarā dīrātu jau sastingušu lapsu, vai arī medniekmāja ir tālu un nekas cits neatliek kā vest kūmiņu uz mājām un dīrāt to šķūnī, pieliekamajā, garāžā vai pat virtuvē. Tādā gadījumā ir jāpadomā par iespējamajām sekām un to likvidēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Situācija.
Kad vienu marta sākumā nomedīto lapsu atgādāju mājas un sāku dīrāt, pieredzēju patiesu pārbīli. Suņiem ir pretparazītu siksnas vai pilieni, tādēļ nekad agrāk blusas mani nav biedējušas. Taču ieraudzītais lika lūkoties pēc tūlītēja risinājuma, jo asinssūcēju karagājiens manā virtuvē šķita neapturams. Lapsas kažoka virspusē bija izlīdušas vidēji 20 blusas uz kvadrātdecimetru, bet biksēs to bija vēl vairāk.

Veterinārārsts Dzintars Tīds no Liepājas paskaidroja, ka tā ir normāla parādība. Blusas jūt, ka dzīvnieks ir gājis bojā un sāk atdzist. Tās izlien kažoka virspusē jauna saimnieka meklējumos. Dabā tā arī būtu. Cita lapsa, āpsis vai jenotsuns noteikti pienāktu apostīt kritušo, un blusas varētu pārcelties uz jaunām mājām. Savā virtuvē es ko tādu nebiju gatava pieļaut. Līdzekļi.

Ko var darīt, lai izvairītos no blusu invāzijas mājās? Domāju, ka labākais risinājums būtu nomedīto lapsu apstrādāt vēl pirms dīrāšanas. Loģiski būtu ķerties klāt kādam insekticīdam. Taču ne klasiskā dihlofosa, ne kobras vai kā tamlīdzīga mājās nebija. Pēc šiem līdzekļiem viss ir indīgs un telpas pamatīgi jāvēdina, tādēļ tos nelietoju. Taču es atcerējos, ka esmu saglabājusi burciņā nedaudz brīnumlīdzekļa. Tas palīdz pret kašķi, blusām un blaktīm, to lieto visiem mājlopiem, mīļdzīvniekiem, kā arī telpu un dzīvnieku novietņu apstrādei. To pat var izmantot mīksto mēbeļu un apģērba apsmidzināšanai vai dārzā pret laputīm. Un tas ir ļoti izdevīgs. Cena ir aptuveni pusotra eiro par ampulu, kas ir daudz lētāk nekā dažādi gatavie aerosoli un pilieni. Šis līdzeklis ir neostomazāns. Tas ir nopērkams veterinārajās klīnikās un aptiekās. Preparāta aktīvās vielas ir transmikss un tetrametrīns. Pēc līdzekļa lietošanas ieteicams telpas izvēdināt. Dzīvnieku pēc apstrādes mazgāt nevajag. Taču ir jāseko, lai tas nelaiza kažoku. Protams, pēc darba ar šo pretparazītu līdzekli ir jāmazgā rokas. Precīza instrukcija un indikācijas ir atrodamas internetā vai pamācībā, kas nāk līdzi ampulai. Rīcība un iedarbība.

Reklāma
Reklāma

Neostomazāna ampula ir jāpārlauž un saturs jāielej ūdenī. Viena ampula uz vienu litru ūdens. Sastāvs ir pienaini duļķains un ar ķīmisku smaržu. Man bija gatavs maisījums, kas glabājās burciņā jau kopš iepriekšējās vasaras beigām, kad izsmidzināju līdzekli mājās, lai atbrīvotos no blusām. Kad ieraudzīju milzīgo blusu armiju lapsas kažokā, rīkojos ātri. Ielēju kokteili izsmidzinātājā un apstrādāju visu dzīvnieku. Pagaidīju apmēram desmit minūtes, un visi kukaiņi bija beigti! Pēc tam varēju mierīgi nodīrāt lapsu un iesālīt ādiņu. Ja kāda blusa vai kašķa ērcīte tomēr bija palikusi dzīva, sāls un aukstums pabeidza manis iesākto kukaiņu genocīdu.Piebilde. Ja neostomazāna šķīdums paliek pāri, to var saglabāt nākamajai reizei hermētiski slēgtā traukā. Ja vāks nepieguļ kā nākas, aktīvās vielas iztvaiko un līdzeklis vairs nav lietojams. Tieši tādēļ tas ir visērtāk lietojamais no pretparazītu šķīdumiem – tas ātri iztvaiko un pēc tam vairs nav kaitīgs ne kaķim, ne sunim, ne cilvēkam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.