Kam mušmiru tējiņu? Sēnes maģiskajās praksēs un rituālos 0
Daudzu pasaules tautu folklorā sēnes saista ar burvju spēku un tās apvij daudzas leģendas un mīti.
Daudzviet pasaulē, piemēram, sēņu apļa parādīšanās tiek uztverta kā iemesls priekam vai raizēm. Lielbritānijā šie apļi ir pazīstami kā feju gredzeni – saskaņā ar folkloru pie sēņu apļiem pēc lietusgāzēm nāk dejot un draiskoties fejas.
Taču, līdzīgi kā tas ir ar daudzām citām ar fejām saistītām vietām, ja šādā aplī uzdrīkstas ienākt cilvēks, viņš var iegrimt simtgadu miegā, vai vēl ļaunāk, var tikt aizrauts uz pasaku valstību, no kuras nav atgriešanās.
Holandē ir ticējums, ka šie sēņu apļi veidojas, kad Velns noliek zemē savu piena kannu – kad viņš to paceļ, zālē izveidojas liels aplis. Vairākās valstīs, tostarp Vācijā un Austrijā, šie apļi tiek saistīti ar burvestībām un ļaunu maģiju, tāpēc cilvēkiem iesaka no tiem turēties pa gabalu.
Viena no vislabāk pazīstamajām sēnēm Eiropas kultūrā ir sarkanā un baltā mušmire, kas bieži vien redzama pasaku grāmatu ilustrācijās. Pēc ekspertu uzskata, mušmires kā halucinogēnu līdzekli izmantojuši Ziemeļeiropas šamaņi un reliģiskie līderi.
Interesanti, ka šī indīgā sēne satur divus toksīnus, kas samazina ķermeņa reakciju uz bailēm, tāpēc, iespējams, to lietoja senie karotāji pirms cīņas.
Centrāleiropā mušmire tiek saistīta ar Ziemassvētku sezonu, un pastāv teorija, ka Santa Klausa sarkani baltais tērps ir cēlies no šīs maģiskās sēnes krāsām.
Senajā Ēģiptē sēnes bija patiešām reta delikatese. Sēnes tikai saistītas ar nemirstību un tās drīkstēja lietot tikai augstdzimušas personas, jo tika uzskatīts, ka tās cēlušās no ēģiptiešu dieviem. Ir atrasti hieroglifi, kas liecina, ka Ēģiptē sēnes tika lietotas pārtikā jau pirms 4500 gadiem.
Ķīnā un Japānā sēnes tika saistītas ar ilgmūžību un spēku daļēji tāpēc, ka vairākas no izplatītākajām sēnēm šajā pasaules reģionā bija zināmas kā imūnsistēmu stimulējošas. Šitaki un maitake sēnes gadsimtiem ilgi Ķīnā un Japānā izmantotas kā dabas ārstniecības līdzekļi.
Arī latviešiem ar sēnēm saistās dažādi ticējumi. Viens no tiem ir šāds: Kad iet sēņot, tad pirmās sēnes jāapspļauda un jāsaka: “Esiet jūs tās laimīgās, pievelciet man ātri pilnu grozu!” Tad var ātri pilnu grozu pielasīt. Vairāki citi ticējumi vēsta – ja sapnī redz sēnes lasām, gaidāma kāda tuvinieka nāve.
Sēnes visā cilvēces vēstures gaitā ir izmantotas daudzās kultūras kā daļa no rituāliem un reliģijas. Vairākās sēnēs ir atrasts toksīns psilocibīns, un ir pierādījumi, ka halucinogēnās sēnes lietotas pagāniskos rituālos pirms daudziem gadu tūkstošiem.
Avots: “paganwiccan.about.com”