“Kam man nozīmīti? Būtu labāk uzreiz ievadījuši sistēmā manus datus!” Iedzīvotāja neizpratnē par vakcinācijas procesu 52
Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Kāda rīdziniece, kas devās vakcinēties uz vakcinācijas centru Kongresu namu Rīgā, secinājusi, ka uz valstij tik svarīgā vakcinācijas rēķina nauda tiekot tērēta lietām, bez kurām, viņasprāt, mierīgi varētu iztikt.
“Kad atnācu uz Kongresu namu, lai tiktu pie otrās potes, man kopā ar aizpildīto kartīti izsniedza nozīmīti, ka esmu vakcinēta pret Covid-19. Un tas ir viss? – vaicāju. Biju cerībā, ka manus datus uzreiz ievadīs sistēmā, kas būtu gana vienkārši, taču, lai to izdarītu, ir nepieciešams dators, bet tā tur nebija.
Medicīnas darbiniece, kura ar mani runāja, sacīja, ka tas neesot tik vienkārši, ka nezinot, kad tos datus ievadīs. Biju pārsteigta un vaicāju: vai tad ar to nozīmīti man pietiks, ja, piemēram, apmeklēšu kādu pasākumu? Viņa interesējās, vai tad man vajagot kādu citu apliecinājumu? Jebkuram to vajag, ja viņš ir divreiz potējies, atbildēju.
Tā man kopā ar to nevajadzīgo metāla gabalu tika iedota speciāla aizpildīta veidlapa latviešu un angļu valodā kā apliecinājums, ka esmu pilnībā vakcinēta pret Covid-19,” pastāstīja pensionāre Skaidrīte. Zinot, ka viņas draudzenei, kura arī bija ieradusies pēc otrās vakcīnas devas, drīzumā jādodas uz kataraktas operāciju, Skaidrīte ieteica arī viņai palūgt šādu apliecinājumu, jo, ej nu zini, kad dati tiks ievadīti e-veselības sistēmā. “Ja jau ir sadrukāts tik daudz to apliecinājumu, tad dodiet tos! Bez tās nozīmes mēs mierīgi varam iztikt,” neslēpa Skaidrīte.
Pašvaldības gādāta nozīmīte
Rīgas domes iedzīvotāju informēšanas nodaļas vadītāja Lita Brice pastāstīja, ka visiem, kas abos galvaspilsētas vakcinācijas punktos – Kongresu namā un Centrāltirgū – ir saņēmuši abas vakcīnas devas, tiekot izsniegta speciāla pašvaldības gādāta nozīmīte ar Rīgas identifikācijas zīmi – divām atslēgām un uzrakstu “Vakcinēts pret Covid-19 Rīgā”. “Lai cilvēkiem paliek šī piemiņa un lai viņi iedrošina pārējos nākt potēties.”
Sākumā pie vakcinācijas centriem arī novietojuši banerus “Esmu vakcinēts Rīgā pret Covid-19”, pie kuriem cilvēki labprāt esot fotografējušies. Tāds joprojām atrodas pie Centrāltirgus. Lita Brice atzina, ka šī iespēja ļaujot parādīt, ka “mūsu pilsētnieks ir atbildīgi izturējies pret vakcināciju, domājis gan par sevi, gan tuviniekiem, gan saviem līdzcilvēkiem”.
Rīgas domes Komunikācijas pārvaldes priekšnieks Uģis Vidauskis informēja, ka nozīmītes kopā izmaksājušas aptuveni četrus tūkstošus eiro.
Aptaujā dažādi viedokļi
Nacionālā veselības dienesta Vakcinācijas projekta nodaļa nesen sociālajos tīklos rīkoja aptauju, lai noskaidrotu, vai būtu vērts centralizēti piešķirt vakcinācijas nozīmītes tiem, kas ir vakcinējušies.
Daudzi atbildēja, ka vēlētos tādas saņemt, bet vairāk nekā puse norādīja, ka tā būtu līdzekļu šķērdēšana. Bija arī tādas personas, kuras uzskatīja, ka šādas nozīmītes būtu lietderīgi nēsāt, piemēram, ārstiem, taksometru šoferiem un citiem pakalpojumu sniedzējiem.
Slimnīcās sāka pirmie
Slimnīcās tas tiek darīts jau ilgāku laiku, un mediķi atzīst, ka tas nebūt nav peļami, jo vakcinēti mediķi var sanākt uz sapulcēm un pēc nozīmītes var uzreiz pamanīt, ja zālē ieradies kāds nevakcinētais. Atgādināšu, ka patlaban iekštelpās var pulcēties 20 cilvēki, kuri ir saņēmuši abas vakcīnas devas, kā arī tie, kas kovidu ir pārslimojuši.
Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Ilga Namniece pastāstīja, ka sava nozīmīte esot arī Latvijas Infektoloģijas centram un tā ir izgatavota pēc slimnīcas vadības iniciatīvas. To izsniedzot šīs ārstniecības iestādes virsmāsa pēc tam, kad ir pārliecinājusies par konkrētā kolēģa vakcinācijas faktu.
Savukārt Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā (BKUS) šāda iniciatīva nav radusies tikai tagad, speciālu nozīmi ir saņēmuši arī tie, kas vakcinējas, piemēram, pret gripu. “Septembrī, kad sapratām, ka tūdaļ sāksies potēšana arī pret Covid-19, pēc tā paša principa kā gripas gadījumā nolēmām, ka izsniegsim nozīmītes arī tiem, kuri vakcinējas pret kovidu. Šo nozīmīšu galvenā funkcija ir sarunu raisīšanai, vakcinācijas tēmas aktualizēšanai darbinieku vidū.
Tam, kurš vēl nav sapotējies, ir iespēja pavaicāt tam, kas to ir izdarījis, kā viņš jūtas, kāpēc nolēmis vakcinēties. Kad mūsu slimnīcā sāka vakcinēt arī pārējo sabiedrības daļu, mēs pārliecinājāmies, ka arī viņiem patīk šīs nozīmītes, jo tās piešķir zināmu gandarījuma sajūtu. Tā ir neformāla dāvana no slimnīcas kā pateicība par atbildīgu izvēli,” skaidroja BKUS komunikāciju daļas vadītāja Dace Zaldāte-Rozentāle.
Viņa gan uzsvēra, ka, rīkojot klātienē mediķu sapulces, nedrīkst paļauties tikai uz neformālām nozīmītēm, kas apliecina vakcinācijas faktu, jo kolēģi tās var aizdot viens otram. “Ārstniecības iestādei vakcinācijas fakts ir jāpārbauda.” Komunikāciju daļas vadītāja pastāstīja, ka, pirms kopā pulcējas 20 darbinieki, katra struktūrvienība tiekot izvērtēta.
“Mēs strādājam ar pacientiem, un mums ir ļoti ierobežotas iespējas palikt tikai vakcinēto cilvēku pulkā. Ir atsevišķas telpas, kur drīkst uzturēties tikai potētie, viņi drīkst nelietot sejas un deguna aizsegu un, piemēram, mierīgi paēst pusdienas,” sacīja D. Zaldāte-Rozentāle.