“Esat smuki padzīvojusi” 0
Ieva (54), precējusies, divi bērni, augstākā izglītība. Strādājusi savā sapņu profesijā, bet, kad bērni mācījās mazākajās klasēs, kļuvusi par mājsaimnieci. Gan tāpēc, ka bija noskrējusies un sākās problēmas ar veselību, gan tāpēc, ka vīrs sāka vairāk pelnīt. Nu jau divdesmit gadus dzīvo mājai, vīram, bērniem, dārzam. Vai viņa nenožēlo šādu izvēli? Vai viņa jūtas harmoniska un piepildīta?
– Tagad – jā. Nesen par to iedomājos. Tuvojās dēla dzimšanas diena, viņa draugi teicās nākt ciemos, un dēlam jautāju, kādus viņš šos svētkus gribētu. Un tajā brīdī sapratu – nevienu minūti nenožēloju bērniem veltītos gadus, tas ir labākais, ko es varēju izdarīt. Protams, ir bijuši brīži, kad iedomājos – cik interesanti bija darbā! Savu sapņu profesiju ilgi meklēju, bet jau bērnībā man bija skaidrība, ka man būs bērni un mājas. Nezin kāpēc biju iedomājusies, ka mans vīrs strādās mājās un es bērniem teikšu: klusu, klusu, tētis tagad strādā!
Jā, protams, domāju par sieviešu tiesību lietām, kas tagad tiek apspriestas, un pārdzīvoju līdzi. Jaunām meitenēm, kas vēl tā skatās un lemj, ko un kā darīs, ļoti, ļoti ieteiktu nesasteigt ar sava ceļa izvēli. Nekad nebūs tā, kā kāds teica, vai tā, kā ir draudzenēm, katrai būs savs ceļš.
Kāda ir mana balva par mājasmātes dzīvi? Taisīju jaunākajam dēlam sviestmaizes, un meita jautāja – vai es atceros, kā savulaik arī viņai taisīju sviestmaizes. Nopriecājos, ka viņa neteica – jā, brālim tu velti vairāk laika nekā savulaik man (jo, kad viņa auga, vēl strādāju ārpus mājas). Nopriecājos, ka tomēr viss man ir sanācis.
Kad ar draudzenēm tiekamies, varu palielīties, ka man ir laba veselība. Biju pie homeopāta, viņš smalki mani iztaujāja un secināja – esat smuki padzīvojusi. Nosmējos un nodomāju – tā ir.
Par dzimumu līdztiesību:
“Ja valstij ir iespējams pateikt, kā jārīkojas ar grūtnieču ķermeni vai nedzemdējušu sieviešu, vai, tieši otrādi, ar dzemdējušu sieviešu ķermeni, tad tas nozīmē arī to, ka parīt ir iespējams pateikt, ko darīt ar vecu vīriešu ķermeni vai ar nepietiekami spēcīgu vīriešu ķermeni.” Sarmīte Kolāte, “Uz ceļa bīstams objekts”, www.satori.lv, 21.06.2016.
“Neskatoties uz globalizāciju un sociālajām izmaiņām, sievietes pieaugošā neatkarība vīriešu acīs bieži vien tiek uztverta kā drauds. Tāpēc pieaug uz dzimumu atšķirībām balstīta vardarbība un seksuālā uzmākšanās.” *
“Pasaules bankas aprēķini norāda uz nozīmīgiem IKP ieguvumiem, ja sievietēm būtu vienlīdzīgas darba iespējas kā vīriešiem. ASV IKP pieaugtu par 5%; Japānā par 9% un Ēģiptē pat par 34%. Citi pētījumi norāda – ja sievietes saņemtu vienlīdzīgu atalgojumu salīdzinājumā ar vīriešiem, IKP izaugsme, iespējams, būtu pat augstāka.”
*Annika Molina Hellgrena, Zviedrijas vēstniece globālajos sieviešu jautājumos un Zviedrijas ārpolitikas koordinatore par dzimumu vienlīdzību, HYPERLINK “http://www.swedenabroad.com/”www.swedenabroad.com 08.03.2015.
*Latvijā pirmo reizi 2016. gada valsts budžetu vērtēs no dzimumu līdztiesības aspekta, noskaidrojot, cik lielā mērā gan sieviete, gan vīrietis ir ieguvēji no esošajiem vai plānotajiem izdevumiem, kā arī vai tiek veicināta dzimumu līdztiesība. Projektu plānots ieviest no 2016. gada sākuma līdz 2022. gadam. (BNS, 22.11.2015.)
Dzimumu līdztiesība Latvijā
* Sieviešu un vīriešu atšķirīgās sociālās lomas un uzvedības modeļi balstīti uz pieņēmumiem, nevis dzimumu bioloģiskām atšķirībām.
Visizplatītākie stereotipi:
sieviete spēj labāk aprūpēt bērnu un ģimeni;
vīrietis ir vairāk piemērots uzņēmējdarbībai;
sieviete ir vairāk emocionāla, bet vīrietis racionāls;
Šos pieņēmumus neapstiprina neviens zinātnisks pētījums. Stereotipu izraisītās sekas – nevienlīdzīga dzimumu sociālā un ekonomiskā situācija sabiedrībā.
*Bērnu audzināšanai, mājas un ģimenes aprūpei sievietes vidēji velta 25 stundas nedēļā, bet vīrieši – 12 stundas.
* Sievietes (sievietēm ir vidēji labāka izglītība nekā vīriešiem) vidēji saņem par 18% mazākas algas nekā vīrieši.
* Trešdaļa Latvijas bērnu aug tikai ar mātēm.
(No Dr. iur. Kristīnes Dupates pētījuma “Dzimumu līdztiesība: ES prasības un Latvijas situācija”)
* Latvijas iedzīvotāji. 46% vīriešu un 54% sieviešu.
*Saeimas deputāti. 16 sievietes (2014. gadā bija 20).
*Ministru kabinets. No 13 ministriem trīs ir sievietes.
Notikumi un atbalsis
* 3. jūnijā Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB) nolēma aizliegt sievietēm kļūt par mācītājām. 77% LELB Sinodes dalībnieku atbalstīja baznīcas satversmes grozīšanu. Tajā līdz šim bija rakstīts, ka ordināciju var lūgt ikviens, kurš ir atbilstoši LELB kārtībai Dieva aicināts un sagatavots mācītāja amatam.
* Pasaules Luterāņu federācijas (PLF) padome, kas no 15. līdz 21. jūnijam pulcējās Lutera pilsētā Vitenbergā Vācijā, ir dziļi apbēdināta un noraizējusies par LELB Sinodes 3. jūnija lēmumu. LELB, kas sāka ordinēt sievietes 1975. gadā, ir izdarījusi grozījumu savā satversmē, kas tagad paredz ordinēto kalpošanu tikai vīriešiem un ar to ir izslēgusi sievietes no pilnīgas līdzdalības baznīcas dzīvē. “Mēs to uzlūkojam par soli atpakaļ kopīgajā ceļā, kuru PLF ir gājusi pēdējos 32 gadus. Atzīstot, ka ordinācija nav tiesības, bet drīzāk aicinājums, mēs arī atzīstam, ka sieviešu dāvanu ierobežošana un izslēgšana baznīcā un baznīcai kalpo visu sieviešu vērtības pazemināšanai un palielina viņu diskrimināciju gan baznīcā, gan sabiedrībā,” teikts PLF paziņojumā.
(LETA, 21.06.2016.)
* 16. jūnijā Saeimā tika skatīti grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma 17. pantā, paredzot, ka turpmāk tikai dzemdējušas sievietes drīkstēs ziedot savas olšūnas.
* No Feministu foruma atklātās vēstules Latvijas Republikas Saeimas deputātiem:
“Eiropas tiesiskajā tradīcijā cilvēka tiesības pieņemt lēmumus par savu ķermeni tiek uzskatītas par nozīmīgu vērtību, kas stāv pāri politiķu vai sabiedrības mainīgajiem priekšstatiem par pareizu dzīvesstilu. Šādi grozījumi bīstami tuvotos autoritārisma ideoloģijai, kur sievietes reproduktīvā funkcija tiek “nacionalizēta” un pakļauta kontrolei.”