Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto AFP/Scanpix/LETA

Vai dārza mēslošanai der arī aitu mēsli? Atbild eksperts 0

Jautājums. Dzirdēju, ka aitu mēsli labi silda augsni. Vai tie neapdedzinās augu saknes? ALEKSANDRS TUKUMA NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Dzimuši ģēniji: šīm zodiaka zīmēm ir augstākais IQ 4
TV24
“Tā ir cūku kūts. Pat cūkas dzīvo labāk.” Krievijas Ārējās izlūkošanas dienesta vadītājs nosauc 3 nosacījumus, lai vienotos ar Ukrainu 99
Karu izbeigs kājnieks netīrā formā: Komandiera atziņas par frontes realitāti Ukrainā 62
Lasīt citas ziņas

Aitu mēsli, tāpat kā kazu mēsli, ir diezgan bagāti ar augu barības vielām, tajos ir vēl vairāk slāpekļa, fosfora un kālija nekā, piemēram, liellopu mēslos, stāsta LLU Lauksaimniecības fakultātes Augsnes un augu zinātņu institūta asociētā profesore Ināra Līpenīte. Tie nesatur pārmērīgi daudz mitruma, un to sadalīšanās notiek samērā ātri. Iestrādāti zemē, tie sajaucas ar augsni, tādējādi arī neapdedzina kultūraugu saknes.

Satrūdējušus kūtsmēslus var izmantot augsnes ielabošanai, kā arī augļukoku mēslošanai. Ieteicamā deva 20–30 kg uz desmit kvadrātmetriem. Svaigus kūtsmēslus gan lietot nav ieteicams pat tiem dārzeņiem, kuriem tie nepieciešami visvairāk, piemēram, kāpostiem, gurķiem, kabačiem, selerijām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Satrūdējušus aitu mēslus augsnē iestrādā pirms kultūraugu sējas vai stādīšanas. Ja plānots sēt, piemēram, ziemājus, tad rudenī pirms augsnes apstrādes vispirms izkliedē organisko mēslojumu.

Aitu mēsli ir noderīgi arī kā bioloģiskais sildmateriāls lecektī, taču nevajadzētu tos iestrādāt svaigus, jo tad tie izkarsīs un apdedzinās augu saknes. Sagatavojot augsni lecektī, vispirms norok 30–40 cm virsējās augsnes kārtas un vietā ieber tikpat daudz svaigu aitu mēslu. Tiem ieteicams nedaudz piejaukt koku lapas. Uz mēsliem liek labu melnzemi ap 15 cm biezā kārtā. Pēc dažām dienām siltums, kas rodas, mēsliem trūdot, silda augsni. Pēc pāris nedēļām lecektī var sākt audzēšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.