Foto: Ieva Leiniša/LETA

Kalviņš: Vakcinēts cilvēks, kurš ir inficējies ar Covid-19, rada ļoti minimālu apdraudējumu citiem 142

Lelde Veinberga, Tv24

“Šie testi nav īpaši precīzi. Var gadīties, ka paliekat aiz durvīm, lai gan esat vesels un otrādi – tiekat iekšā, bet tajā pašā laikā neesat drošs pārējiem,” par ātro antigēnu testu precizitāti TV24 raidījumā “Nedēļa. Post scriptum” norāda profesors, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš, kurš uzskata, ka ātros testus jo īpaši nav vērts veikt jau pret Covid-19 vakcinētām personām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

“Pirmkārt, tā jūtība nav tik augsta, lai varētu 100% garantēt, ka testa atbilde ir pareiza. Otrkārt, mēs stātos rindā pie poliklīnikas janvārī, pie -20 grādiem? Cilvēki jau iekšā netiktu, pie durvīm kaut ko nodotu, pēc tam staigātu riņķī poliklīnikai un pēc 30-40 minūtēm, labākajā gadījumā, uzzina, kas ar viņiem ir. Nu tā nē! Ja kāds uzņēmējs grib drošības pēc veikt šos ātros testus, tad jā, es visnotaļ to atbalstītu, jo tas ir labāk kā nekas,” saka profesors.

Arī, ja šie ātrie antigēnu testi tiktu veikti tikai vakcinētajiem, pēc zinātnieka domām, tas nepamatoti “nogrieztu pieeju” pakalpojumiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja mēs vakcinējamies, tad mūsu imūnsistēma izstrādā antivielas pret vīrusu. Antivielu viens no mērķiem ir neitralizēt vīrusu, lai viņš nespētu iekļūt šūnā un inficēt. Vakcinējamies, lai pārtrauktu pārneses ķēdi. Viennozīmīgi tā tas arī ir, bet ja jūs tagad neitralizēto vīrusu, ko izdala vakcinētā persona, mēģināt noteikt ar antigēnu testu, jūs uzzināt, ka šis cilvēks ir inficēts un it kā apdraud pārējos. Īstenībā šis apdraudējums it ļoti, ļoti, ļoti minimāls. Tā deva, ko viņš tajās 20 minūtēs pie ārsta var izdalīt, viņš nevienu nevar apdraudēt,” uzsver I. Kalviņš.

Uz jautājumu, vai pēc 15. novembra, mājsēdes beigām, vakcinētiem cilvēkiem vajadzētu ļaut dzīvot brīvi, papildus neierobežojot ar testēšanu vai citiem veidiem, profesors norāda, ka viss atkarīgs kad un ar kādu vakcīnu cilvēks ir potējies: “Pie noteikuma, ka mēs skaidri zinām, ka no vakcinēšanās brīža nav pagājis pārāk ilgs laiks, lai cilvēku varētu uzskatīt par aizsargātu. Tas viss atkarīgs no vakcīnas, kādā kategorijā cilvēks atrodas utt. Latvijai ir jādod iespēja jebkuram vakcinētam cilvēkam revakcinēties bez ierobežojuma.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.