Kalniņš atvainojas par Tibetas trimdas valdības salīdzināšanu ar Doņeckas separātistiem 5
Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Ojārs Ēriks Kalniņš (“Vienotība”) trešdien Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā atvainojās par Tibetas trimdas valdības pārstāvju salīdzināšanu ar Doņeckas separātistiem, ko deputāts iepriekš izteica sarunā ar aģentūru BNS.
Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija pieņēma lēmumu par mutiska rājiena izteikšanu Kalniņam par šāda salīdzinājuma publisku paušanu.
Kalniņš komisijas sēdē norādīja, ka tikšanās ar Tibetas trimdas valdības pārstāvjiem ievērojami sarežģītu ekonomiskos sakarus ar Ķīnu.
“Es nožēloju, ka salīdzināju Tibetas trimdas valdības pārstāvjus ar Doņeckas separātistiem. Kā jau teicu, es atvainojos, un tas bija nevietā. Mana interese bija nosargāt Latvijas ekonomiskās intereses,” viņš teica.
“Es uzskatu, ka ir jāizstāv Tibetas kultūra, tradīcijas un cilvēktiesības, bet es vēlos nosargāt Latvijas diplomātiskās attiecības ar Ķīnu. Ķīnas valdība ir ļoti skaidri pateikusi, kas viņiem ir nepieņemams. Tas nav spiediens no viņu puses, bet drīzāk mūsu izvēle vai mēs piekrītam, vai nē,” teica Ārlietu komisijas vadītājs.
Kalniņš komisijas sēdē atzina, ka 18.februārī viņam zvanījis Ķīnas vēstnieks Latvijā, un teicis, ka oficiālas tikšanās ar Tibetas trimdas valdības ārlietu ministri varētu nopietni sabojāt Latvijas attiecības ar Ķīnu. “Es tūlīt griezos pie Saeimas deputātiem un informēju par šo faktu. Vai tas ir kaut kāds spiediens no vēstnieka puses? Nē. Vēstnieka pienākums ir informēt valstu pārstāvjus par viņu valdības nostāju,” viņš paskaidroja.
“Savukārt, mans pienākums kā Ārlietu komisijas vadītājam ir informēt deputātus par šādu nostāju. Ticiet man, ja kādreiz kāds oficiāls Dienvidosetijas pārstāvis parādīsies Rīgā, tad Gruzijas vēstnieks mums tādā pašā veidā zvanītu un paustu savas valdības nostāju,” viedokli pauda Kalniņš.
Viens no iesnieguma par Kalniņa ētikas pārkāpumu Mārtiņš Šics (Latvijas Reģionu apvienība) komisijas sēdē izteica sašutumu par to, ka Kalniņš pēc konsultācijas ar Ķīnas vēstnieku lūdzis deputātiem netikties ar Tibetas trimdas valdības pārstāvi Saeimas telpās. “Tās ir nodokļu maksātāju telpas (..) Pēc tam vēl salīdzinājums ar Doņeckas separātistiem. Tas bija sāpīgi,” viņš teica.
Komisijas sēdē arī Janīna Kursīte-Pakule (Nacionālā apvienība) kritizēja Kalniņa rīcību: “Dzīvē tāpat kā politikā nevar bez pragmatisma. Pragmatisms balstās zupas bļodā, bet, ja ir tikai zupas bļoda, un ideālisms kā tāds tiek norakts, tad tas ir nabadzības apliecinājums gan valstij, gan politiķiem”.
Kursīte-Pakule izteica šaubas vai kādā no iepriekšējām politiķu tikšanās reizēm ar Tibetas trimdas valdības pārstāvjiem notiktu sarunas par Tibetas neatkarības atjaunošanu. “Pamatjautājumi ir Tibetas kultūra, valodas saglabāšana un cilvēktiesības,” viņa piebilda.
“Katram var būt savs viedoklis, bet pamatā mani personiski aizskāra tibetiešu salīdzinājums ar Doņeckas separātistiem. Atvainojiet, bet tā ir kā kārta, kas nenoiet tik ātri. Jums kā bijušajam trimdas latvietiem, tam vajadzētu būt trīskārtsāpīgi un saprast, ko tas nozīmē,” uzskata politiķe.
Jau ziņots, ka Saeimas komisija trešdien vērtēja Ārlietu komisijas vadītāja Ojāra Ērika Kalniņa iespējamo deputātu ētikas kodeksa pārkāpumu.
Iesniegums saņemts no deputātu grupas sadarbībai ar Tibetas parlamentu, tostarp Mārtiņa Šica (LRA), Ineses Laizānes (NA), Jura Viļuma (LRA), Nellijas Kleinbergas (LRA), Andra Buiķa (NA), Artusa Kaimiņa (LRA), Kārļa Krēsliņa (NA), Ingūnas Rībenas (NA), Jāņa Ruka (LRA) un Veiko Spolīša.
Deputāti uzskata, ka ir kategoriski nepieņemami, ka Kalniņš Tibetas trimdas valdību pielīdzina separātiskās, pašpasludinātās Doņeckas tautas republikas līderiem. Kalniņš pirms tikšanās esot centies uzspiest savu viedokli un iespaidot Saeimas frakciju deputātus netikties ar Tibetas trimdas valdības ārlietu ministri Diki Čojangu, pamatojot to, ka viņam zvanījis Ķīnas vēstnieks Latvijā un brīdinājis par iespējamām ekonomiskajām sekām un sankcijām pret Latviju tikšanās gadījumā.
“To, ka šāda spiediena izdarīšana uz deputātiem un deputāta Kalniņa rīcība nav bijusi nejauša, bet pilnībā apzināta, apliecina viņa paziņojums aģentūrai BNS, ka ir vērsies pie Saeimas deputātu grupas Tibetas atbalstam netikties ar Tibetas trimdas valdības ministri, jo šādas konsultācijas viņam sniedzis Ķīnas vēstnieks Latvijā, kā arī nav vēlama ministres tikšanās ar deputātiem Saeimas ēkās,” teikts iesniegumā.
Deputāti piebilst, ka “vēl vairāk, deputāts paziņo BNS, ka tikšanās ar ministri būtu tas pats, ja deputāti tiktos ar Doņeckas separātistu līderiem, kā arī, ka šis [Tibetas] pārstāvis principā ir separātists, jo atbalsta Tibetas atdalīšanos no Ķīnas”.
Iesniegumā pausts uzskats, ka Kalniņš ir pilnībā iespaidojies no “konsultācijām” ar Ķīnas pārstāvjiem. “Viņš Saeimas deputātu ietekmēšanai izmanto Ķīnas propagandas argumentus, bet Latvijas sabiedrības informēšanai izmanto patiesībā neatbilstošus faktus. Tas būtu traktējams kā Latvijas sabiedrības dezinformēšana, un šāda rīcība ir ne vien nosodāma, bet arī sodāma,” uzskata deputāti.
Kalniņš, iespējams, esot pārkāpis Saeimas deputātu ētikas kodeksa punktus par morālo atbildību un balstīšanos uz faktiem, to godīgu interpretāciju un argumentāciju.
Jau ziņots, ka Kalniņš iepriekš sarunā ar aģentūru BNS atzina, ka pēc konsultācijas ar Ķīnas vēstnieku Latvijā, lūdzis Saeimas deputātiem netikties ar Tibetas trimdas valdības ārlietu ministri, kura uzturējās vizītē Latvijā.
Kalniņš norādīja, ka tikšanās ar ministri būtu tas pats, ja deputāti tiktos ar Doņeckas separātistu līderiem. “Šis [Tibetas] pārstāvis principā ir separātists, jo atbalsta Tibetas atdalīšanos no Ķīnas. Tas būtu tas pats, kas tikties, piemēram, ar separātiskās Doņeckas tautas republikas līderiem,” teica Kalniņš, piebilstot, ka iemesls šādai nostājai ir kopējais Latvijas ārpolitikas uzstādījums par atbalstu Ķīnas teritoriālajai nedalāmībai.
Tāpat Kalniņš norādīja, ka nav vēlama Tibetas trimdas valdības ministres tikšanās ar deputātiem Saeimas ēkās.
Biedrības “Latvija Tibetai” vadītājs Jānis Mārtiņš Skuja savukārt aģentūrai BNS norādīja, ka nav tiešu pierādījumu par Ķīnas vēstniecības ietekmi uz Latvijas amatpersonām, jo “par nožēlu visu netīro darbu viņu vietā padara latvieši”.
“Ojārs Kalniņš par nožēlu ir Ķīnas valdības netīrā darba darītājs, kurš kā sulainis apzvana, apstaigā visus Saeimas mājā no darbiniekiem līdz deputātiem un iesaka netikties, nerunāt, neelpot Tibetas virzienā. Kas būs nākamie soļi? Neielaišana valstī?” retoriski vaicāja Tibetas atbalsta biedrības pārstāvis.