Kalniete: Jānostiprina izpratne, ka ES lauksaimniecības maksājumi ir netaisnīgi 0
Ir jānostiprina izpratne, ka Eiropas Savienības (ES) lauksaimniecības maksājumi ir netaisnīgi, “Rietumu Radio” sacīja Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Sandra Kalniete.
Ļoti svarīgs elements cīņā par taisnīgāku ES lauksaimniecības politiku ir augstākā līmeņa divpusējie politiskie kontakti, un priviliģētie Latvijas politiskā dialoga partneri ir Vācija, Francija, kas lauksaimniecības politikas reformā ieņem īpašu lomu.
Vienlaikus viņa uzsvēra, ka svarīga loma šai cīņā ir arī Latvijas lauksaimnieku organizācijām, jo tikai tās varot uzturēt dialogu ar līdzīgām organizācijām citās valstīs.
“Es domāju, ka šī gada otrajā pusē Latvijai ir jāplāno vairākas zibens vizītes, kuras piesaistītu attiecīgās valsts mediju uzmanību. Ir svarīgi, lai visi zinātu, ka Latvijai šis jautājums par taisnīgāku Eiropas lauksaimniecības politiku ir ļoti svarīgs un ka mēs esam apņēmības pilni budžeta sarunu ietvaros cīnīties par taisnīgākiem nosacījumiem,” sacīja Kalniete, uzsverot, ka eiropieši ir ļoti jūtīgi attiecībā uz taisnīguma un solidaritātes jēdzieniem. “Ir jānostiprina sapratne par to, ka Eiropas lauksaimniecības maksājumi ir netaisnīgi,” sacīja EP deputāte.
Kā atzina Kalniete, neviena no 27 valstīm nav tik aktīvi un skaidri paudusi savus mērķus kopējā lauksaimniecības politikas reformā, kā to pašlaik dara Latvija un tas, viņasprāt, ir tāpēc, ka “mēs šoreiz strādājam ļoti vienoti”.
Kalniete “savā līmenī” jau tikusies ar Vācijas Bundestāga deputātiem un plāno tikties ar Francijas Senāta un citu valstu deputātiem. Premjeriem, ministriem un lauksaimniecības organizāciju pārstāvjiem, kā norāda Kalniete, ir jātiekas savā līmenī.
Jautāta, cik aktīvi šajā procesā iesaistās Latvijas lauksaimniekus apvienojošās organizācijas, Kalniete atzinīgi novērtēja “Zemnieku saeimas darbību”, kurā apvienojušies daudzi lielie Zemgales zemnieki, norādot, ka šī organizācija iet “cīņas avangardā”. “Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome nav tik aktīva, viņiem liekas, ka gan jau kaut kā tas viss nokārtosies un ka galvenais darbs jāveic Zemkopības ministrijai. Tā nav taisnība. Ministrijai jādara savs darbs, bet lauksaimnieku organizācijām savs. Tikai lauksaimnieku organizācijas var uzturēt dialogu ar līdzīgām organizācijām citās valstīs, un tas šajā procesā ir svarīgi,” uzskata Kalniete.
Viņa norāda, ka dialogs starp dažādu valstu lauksaimnieku organizācijām ir pat grūtāks nekā dialogs starp deputātiem vai dialogs ministru līmenī. “Zemnieku organizācijas Eiropā pēc definīcijas ir ļoti konservatīvas un intravertas – vērstas tikai uz savas valsts zemnieku interešu aizstāvību. Tās ir gatavas uzklausīt, ka Baltijā zemniekiem tiešmaksājumi ir daudz zemāki nekā viņiem, taču tas nenozīmē, ka viņi būtu gatavi kaut santīmu no saviem maksājumiem atdot,” skaidro EP deputāte. Viņa uzsver, ka lauksaimnieku organizācijām ir svarīgi tikties, lai skaidrotu zemnieku situāciju Latvijā. “Nekad nevar zināt, kurā brīdī tiek sasniegta kritiskā masa, kas dod rezultātu. Tā ir pieredze, ko esmu ieguvusi no diplomātijas”.
Īpaši kalniete uzsvēra Vācijas lielo lomu. “Vācija ir neaizstājams partneris cīņā, lai ko mainītu. Tāpēc visos iespējamos jautājumos, kur mūsu intereses ar Vāciju sakrīt Latvijai ir ļoti spēcīgi jāsignalizē savs atbalsts Vācijas priekšlikumiem, lai šo valsti noskaņotu pēc iespējas draudzīgāk un pozitīvāk”.
Ja ziņots, – lai turpinātu cīņu par Latvijas zemnieku interesēm, vakar uz Briseli devušies Latvijas lauksaimnieku organizāciju vadītāji.