Kalngales iedzīvotāji norāda uz netaisnīgu NĪN aprēķinu 0
Gandrīz 30 Carnikavas novada Kalngales ciemata māju iedzīvotāji vēstulē valsts augstākajām amatpersonām norāda uz nepilnībām nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) aprēķināšanas kārtībā un pauž bažas, ka lielai daļai iedzīvotāju būs jāzaudē savas gadu desmitiem iekoptās dzimtas mājas, jo nespēs samaksāt nodokli par īpašumu, kura vērtība pēkšņi kļuvusi nesamērīgi augsta, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja viena no Kalngales iedzīvotājām, juriste Anita Lancmane.
Lancmane uzsver, ka neizprotamā kārtā tieši Kalngale, nevis citas Carnikavas apdzīvotās vietas ir nonākušas šādā situācijā – dabas parka “Piejūra” teritorijā esošajām apbūves teritorijām, tas ir Lilastes, Garupes ciema nekustamo īpašumu iedzīvotājiem, ievērojamai daļai no Garciema un Carnikavas paredzēti atvieglojumi 70% apmērā, bet dramatiskais kāpums skāris tikai daļu Kalngales, Garciema un Carnikavas iedzīvotājus. Salīdzinot ar 2011.gadu, NĪN pieaugums Kalngalē būs aptuveni piecas reizes, pārsniedzot pat 1000 latu gadā.
“Turklāt Kalngalē, kas pēkšņi kļuvis par elitāru īpašumu un kur nodoklis gadā sasniedz 900 un pat 1000 latu, nav ne skolas, ne bērnudārza, ne centrālā ūdensvada, ne kanalizācijas, ne ambulances, ne bibliotēkas. Izskatās, ka Kalngale ir geto, kur iekasēt milzu summas, bet liela daļa pārējās Carnikavas ir VIP zona ar elitārām atlaidēm,” skaidro Lancmane.
Viņa arī neizslēdz, ka līdzīga situācija varētu būt izveidojusies arī citos novados, tikai iedzīvotāji nav iedziļinājušies normatīvo aktu lappušu simtos, lai izsekoto nodokļa aprēķināšanas kārtībai.
Vēstule adresēta Latvijas Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, Saeimas deputātiem, Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (V) un Augstākās tiesas priekšsēdētājam Ivaram Bičkovičam, iesakot jau laikus padomāt par praktiskiem jautājumiem – kur tiks izmitināti iedzīvotāji, kas būs izlikti no mājām, un kas maksās viņu parādus bankām un komunālo pakalpojumu sniedzējiem, kā arī ieteikts piešķirt papildus līdzekļus Valsts zemes dienestam, kam nāksies apstrādāt ierobežotā laikā lielu apjomu papildus informāciju. Vēstulē minēti arī praktiski ieteikumi nepieciešamajiem grozījumiem normatīvajos aktos un tiesu līdzšinējā praksē.
Vēstulē teikts, ka šogad piemērojamās NĪN likmes it kā norāda uz likumdevēja nodomu iedzīvotājiem ar lielākiem ienākumiem piemērot lielākus nodokļus, ar mazākiem ienākumiem – mazākus nodokļus, tādējādi ievērojot sociālā taisnīguma principu.
Tomēr iepriekšminētā principa piemērošanas kārtība, sasaistot nodokli ar nekustamā īpašuma kadastrālo vērtību, rada pilnīgi citu ainu, proti, nodokļu maksātāji ar vidējiem ienākumiem, kas nav maznodrošinātas personas un citas, kam likums paredz nodokļa atlaides, kļūst par nesamērīgi dārgu nekustamo īpašumu īpašniekiem, uzsver Lancmane.
“Saprotam izveidojušos situāciju valstī, kad bezatbildīgas saimniekošanas dēļ ir nepieciešams papildināt budžetu no tiem, no kuriem vēl var kaut ko paņemt, proti, no tiem, kuriem vēl ir nekustamais īpašums un kuri nestrādā “uz papīra” par minimālo algu vai nesaņem algu “aploksnē”. Tomēr ir robežas, līdz kurām no šiem iedzīvotājiem var mēģināt izspiest naudu, nepārkāpjot Satversmē noteikto, ka Latvija ir demokrātiska valsts, kurā saskaņā ar 91.pantu cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas,” teikts Kalngales iedzīvotāju vēstulē.
Kalngales iedzīvotāji ir apņēmības pilni cīnīties pret dzimto māju zaudēšanu un piespiedu izlikšanu no mājām, pat ja nāksies vērsties Eiropas Savienības vai Eiropas Cilvēktiesību tiesā, piebilda Lancmane.
Jau ziņots, ka 1.janvārī stājas spēkā grozījumi likumā par nekustamā īpašuma nodokli (NĪN), kas paredz lielāku tiesību deleģēšanu pašvaldībām nodokļa piemērošanā.
Saskaņā ar likumu “Par nekustamā īpašuma nodokli” dzīvojamām mājām, kā arī telpu grupām, kuru funkcionālā izmantošana ir saistīta ar dzīvošanu (garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām), ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai, NĪN likme ēkām kuru kadastrālā vērtība nepārsniedz 40 000 latu ir 0,2%, ja kadastrālā vērtība pārsniedz 40 000 latu, bet nepārsniedz 75 000 latu – 0,4%, bet tad, ja kadastrālā vērtība pārsniedz 75 000 latu, NĪN likme ir 0,6%.