Kalmiki iesniedz rēķinu Krievijai 0
Kalmikijas represēto tautu savienības (KRTS) delegācija grib tikties ar Krievijas premjerministru Dmitriju Medvedevu, kurš vakar Volgogradā piedalījās lauksaimniecības jautājumiem veltītā sanāksmē, un pieprasīt kompensācijas par represijām Staļina valdīšanas laikā. Kompensācijas par represijām var pieprasīt arī Pievolgas vācieši un Ziemeļkaukāza tautas.
Genocīds pret kalmikiem
Kā paziņojis KRTS vadītājs Boriss Očirovs, Kalmikijas delegāti ir sagatavojuši īpašus aicinājumus premjerministram Dmitrijam Medvedevam un prezidentam Vladimiram Putinam, pieprasot izmaksāt kompensācijas staļinisko represiju upuriem, raksta avīze “Ņezavisimaja gazeta”. Volgogradā Krievijas premjeru gatavojas sagaidīt ne tikai vietējās administrācijas ierēdņi, bet arī KRTS delegācija, kas atbraukusi no 300 km attālās Kalmikijas galvaspilsētas Elistas. “Mēs gribam iesniegt personīgus aicinājumus Krievijas valdības vadītājam un prezidentam, lai pievērstu viņu uzmanību nepieļaujamajai situācijai valsts materiālās kompensācijas sistēmā staļinisko represiju upuriem Kalmikijā,” intervijā avīzei teica Očirovs.
Kalmikijas represēto tautu savienības pārstāvji grib izteikt Medvedevam savu neapmierinātību ar Kalmikijas republikas varas iestāžu rīcību, atņemot vai samazinot agrāk piešķirtās atlaides represētajiem, kā arī pieprasīt materiālo kompensāciju par deportācijās pārdzīvoto. “Pietiek ciest, jāpiespiež valsts atdot parādus,” teikts KRTS aicinājumā.
KRTS atbalsta daudzu Kalmikijas iedzīvotāju tiesā iesniegtās prasības izmaksāt pienācīgu kompensāciju. “Mani paziņas kalmiki, kas bija ieslodzīti vācu koncentrācijas nometnēs vai aizdzīti darbā uz Vāciju, saņēmuši solīdas kompensācijas no Vācijas valdības,” atzīmē Očirovs. “Mēs saņemam no Krievijas valsts vienreizējas izmaksas 10 000 rubļu (310 dolāri) apmērā, kas ir izsmiekls, ņemot vērā komunālo pakalpojumu tarifu pieaugumu, pārtikas cenu celšanos un vispārējo dzīves dārdzības pieaugumu.” Kalmikijas represēto tautu savienības vadītājs atgādina, ka vairāk nekā 13 gados izsūtījumā Sibīrijā gājuši bojā gandrīz 40 procenti kalmiku tautas. “Tas bija īsts genocīds,” ir pārliecināts Očirovs.
Kalmiku ierosme kļūst par masu protesta kustību
Līdz šim aptuveni pieci tūkstoši kalmiku, kas bija izsūtīti uz Sībīriju pēc Padomijas diktatora Staļina pavēles 1943. gada decembrī, Elistas pilsētas tiesā iesnieguši prasības pret Krievijas Federācijas Finanšu ministriju, raksta “Ņevisimaja gazeta”. Prasības tiek iesniegtas arī Kalmikijas republikas rajonu tiesās, jo galvaspilsētas tiesa netiek galā ar prasību straumi.
Bijušie izsūtītie pieprasa valstij izmaksāt trīs miljonu rubļu (93 000 dolāru) kompensāciju par katru deportēto cilvēku. Šādu “sāpju naudu”, kas pirms diviem gadiem bija 98 000 dolāru vērta, saņēma Jurijs Lužkovs, kad tika atlaists no Maskavas mēra amata, atzīmē “The Moscow Times”. Izsūtīto bērni, kas piedzimuši Sibīrijā, pretendē uz 1,5 miljonu rubļu kompensāciju. Ja Krievijas tiesa atteiktos apmierināt represēto prasības, viņi paredz iesniegt prasības Eiropas Cilvēktiesību tiesā Strasbūrā.
Pēc Očirova vārdiem, “kalmiku ierosme”, masveidā iesniedzot kompensācijas prasības Krievijai, izraisījušas interesi bijušās Padomijas citās tautās, kas tika represētas Staļina valdīšanas laikā.
“Mums zvana čečeni, citu Kaukāza republiku iedzīvotāji, Pievolgas vācieši, kuri interesējas, kā noformēt prasības tiesā. Arī viņi grib panākt taisnīgumu no valsts,” atzīmē Kalmikijas represēto tautu savienības vadītājs.
Krievijas premjerministrs Medvedevs Volgogradā paredzējis pavadīt tikai vienu dienu, lai piedalītos lauksaimniecības jautājumiem veltītā apspriedē, kurā būs klāt arī kaimiņu apgabalu vadītāji, un apmeklētu dažus vietējos rūpniecības un lauksaimniecības uzņēmumus. Analītiķi atzīmē, ka premjerministra vizītes grafiks esot saspringts, tāpēc viņam diez vai atradīsies laiks neplānotai tikšanās reizei ar Kalmikijas represēto tautu savienības pārstāvjiem. Politologs Vitālijs Arkovs izteicis šaubas, vai premjerministra apsardze vispār laidīs bijušos izsūtītos pie Krievijas valdības vadītāja, raksta “Ņezavisimaja gazeta”.
Politologa Dmitrija Saveļ-jeva ieskatā “sāk īstenoties sliktākās prognozes sakarā ar Kalmikijā sākušos masu kampaņu, bijušajiem represētajiem iesniedzot prasības tiesā pret valsti”. Pēc viņa vārdiem, “prasību iesniegšana tiesā pārvēršas par masu protesta kustību, kas jau iziet ārpus Kalmikijas ietvariem”. Viņaprāt, tas saistīts ar vietējo varas iestāžu zemo autoritāti un nepopulārajiem pasākumiem komunālo tarifu celšanā un vispārējo sociāli ekonomisko lejupslīdi Kalmikijā un citās Krievijas dienvidu republikās, kuru tautas tika represētas Staļina režīma laikā.