Kallasa: Krievija tupina izmantot gāzi kā ieroci un īsteno hibrīdkaru pret Moldovu 0
Eiropas Savienības (ES) augstā ārlietu pārstāve Kaja Kallasa otrdien apsūdzēja Krieviju, ka tā izmanto “gāzi kā ieroci” un īsteno “hibrīdkaru” pret Moldovu, kurai Krievija šogad pārtraukusi gāzes piegādi.
“Krievija turpina izmantot gāzi kā ieroci, un Moldova atkal ir tās hibrīdkara mērķis,” Kallasa paziņoja sociālo mediju platformā “X”.
Kallasa sacīja, ka vēlreiz apliecinājusi ES “nelokāmo solidaritāti ar Moldovu” savā telefonsarunā ar šīs valsts premjerministru Dorinu Rečanu. “Pateicoties ES atbalstam, Moldova paliek elastīga un labi savienota ar Eiropas energotīkliem,” sacīja Kallasa.
Russia continues to use gas as a weapon and once again Moldova is a target of its hybrid warfare.
Thanks to EU support Moldova remains resilient and well-connected to European energy networks.
In my call with @DorinRecean I reaffirmed our unwavering solidarity with Moldova.
— Kaja Kallas (@kajakallas) January 7, 2025
Kā ziņots, kopš šā gada 1.janvāra Krievijas gāzes koncerns “Gazprom” ir pilnībā pārtraucis gāzes piegādes caur Ukrainu, jo ir beidzies piecu gadu tranzīta līgums ar Ukrainas uzņēmumu “Naftogaz Ukraini”.
Saistībā ar iespējamo enerģētikas krīzi Piedņestrā jau 11.decembrī uz 30 dienām tika ieviests ārkārtas stāvoklis ekonomikā, savukārt Moldova vēlāk ieviesa ārkārtas stāvokli enerģētikas nozarē.
Uzņēmums “Tiraspoļtransgaz-Pridņestrovje” ziņoja par gāzes padeves pārtraukumiem patērētājiem, arī daudzdzīvokļu un privātmājām, kā arī katlu telpām. Iedzīvotāji tika aicināti aizvērt gāzes krānus un nemēģināt atjaunot gāzes piegādi saviem spēkiem.
Televīzijas kanāls “TSV Pridņestrovje” ziņoja, ka Moldovas (Kučurganas) TEC, kas ir lielākā Piedņestrā, elektroenerģijas ražošanai sāk pāreju no gāzes uz oglēm.
Ogļu rezerves TEC pietiekot 50 līdz 52 dienām. Turklāt stacija pārtrauca piegādāt elektroenerģiju pārējai Moldovas daļai, kas atrodas Dņepras labajā krastā. Kišiņevas varasiestādes apliecina, ka valsts vajadzības pēc elektroenerģijas segs, iepērkot to Rumānijā.
Savukārt Baltijas valstis un Ziemeļvalstis kopīgā paziņojumā otrdien, 7.janvārī, uzsvēra, Krievijas lēmums par gāzes piegādes pārtraukšanu Moldovai saistāms ar vēlmi graut šīs valsts politisko un ekonomisko stabilitāti
Kā norādīts Latvijas Ārlietu ministrijas tīmekļvietnē, Baltijas valstis un Ziemeļvalstis atzinīgi vērtē Moldovas varas iestāžu veiktos pasākumus, lai sarežģītajos apstākļos nodrošinātu gāzes un elektroenerģijas piegādes stabilitāti.
Baltijas valstis un Ziemeļvalstis apņēmušās sadarboties ar Eiropas Komisiju un citiem partneriem, lai būtu gatavi pastiprināt starptautisko palīdzību Moldovai.
“Nesenie infrastruktūras uzlabojumi un pārvades jaudas palielināšana ir ievērojami stiprinājuši Moldovas noturību pret ārējo spiedienu enerģētikas jomā, atspoguļojot valsts apņemšanos stiprināt energoapgādes drošību,” pausts paziņojumā.
Baltijas valstis un Ziemeļvalstis ir apņēmušās atbalstīt Moldovu pašreizējo enerģētikas problēmu risināšanā un tās enerģētikas nozares reformas veicināšanā.
Paziņojumā akcentēts, ka šie centieni ir būtiski ne vien Moldovas ilgtspējīgai attīstībai, bet arī visa reģiona stabilitātei, īpaši ņemot vērā plašākos Eiropas energoapgādes drošības mērķus un Krievijas agresiju pret Ukrainu.