Sarkani āboli ābelē.
Sarkani āboli ābelē.
Foto – LETA

Ābeles kaļķo vēlu rudenī 0

“Dzirdēju, ka ābeles esot jākaļķo jau rudenī. Vai patiešām tas jādara un kāds no tā būs labums? Vai jākaļķo tikai jaunās ābelītes?” 
Valdis S. Saulkrastos

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pūres Dārzkopības pētījumu centra pētnieks Jānis Lepsis atgādina: ja reiz ir plānots kaļķot, tad vajag apstrādāt visus augļu kokus, nevis izlases veidā. Kaļķošana pasargā kokus no bojājumiem ziemas otrajā pusē, kad dienā stumbrs saulē sasilst un naktī ir sals. Nebalsinātiem vecākiem kokiem tad veidojas mizas plīsumi, retāk arī plaisas koksnē. Jauniem kokiem iespējami mizas plīsumi un arī tā sauktie saules apdegumi, kad apsalst miza saules pusē.

Augļu koku stumbrus balsina ik gadu vēlu rudenī vai pašā ziemas sākumā (līdz janvārim). Atliekot šo darbu uz vēlāku laiku, tam zūd jēga, sevišķi pavasarī, kad briest pumpuri, tam būs tikai dekoratīvs efekts. Var pat apsvilināt ar kaļķi plaukstošos pumpurus un mizu jaunajiem, vēl rudenī stādītiem kociņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Balsinot ar otu apstrādā visu stumbru un resnāko zaru pamatnes. Kaļķis ir sava veida dezinfekcijas līdzeklis. Ja kaļķošanas materiāls satur arī dzelzs sulfātu, apstrāde ierobežo arī sūnu augšanu uz vecāku koku stumbiem.

Kaļķot nevajag, ja augļu kokus apsien ar niedrēm vai skujkoku zariem – tie pasargā stumbrus gan no meža zvēriem, gan no saules.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.