Kaļķa apmetuma šarms 1

Beidzamo gadu eiroremonta skurbulī piemirsies, ka ir tāds vienkāršs sienu apdares veids kā apmetums, kas cilvēku mājokļos bijis kopš sendienām. Apmetums neveidos tādu precīzu līniju kā rīģipša plāksnes, bet dabiskam reljefam ir savs skaistums un spēja interjerā radīt īpašu noskaņu.


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Konsultēja “Akzo Nobel Baltic” pārstāvis Agris Ramats un tradicionālās celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš.

 

Latvijā arvien vairāk atjaunojas interese par klasiskajām vērtībām, tostarp par dabisko apmetumu. Viens no tradicionālākajiem ir kaļķa apmetums, kas noder gan ķieģeļu, gan koka mājās sienu un griestu apmešanai. Īpaši labs tas ir koka un fibrolīta mājās, jo to sienām arī ar apmetumu nepieciešams saglabāt koka konstrukciju tvaiku caurlaidību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaļķa–cementa apmetumu pats var sagatavot, sajaucot vienu daļu cementa, divas daļas kaļķu un desmit daļas sijātu smalku smilšu ar graudu lielumu līdz 1 mm. Receptes atšķiras, daži jauc proporcijā viena daļa kaļķis, četras – cements, daži lieto tikai Baltkrievijas baltkaļķi, citi iztiek ar Saulkalnes dzēsto, daži dzēš kaļķi vairākas nedēļas, citi notur vienu dienu.

Pašu spēkiem sienas renovāciju veic šādi. Sagatavo sienas virsmu, notīrot visu lieko. Uz sienas 40 cm attālumā pienaglo 5 mm biezas un 20 – 30 mm platas koka līstītes, pie kurām piestiprina parasto metāla apmešanas sietu. No sienas atvirzīts siets atradīsies tieši apmetuma vidū un to stabili turēs. Pat ja koka baļķu siena aizmugurē nedaudz kustēsies, apmetums neplaisās. Apmešanu sāk no augšas un virzās uz leju. Izmanto tradicionālos apmetēja rīkus: ķelli, cokolu, uzvelkamo un rīvdēli.

Kaļķa apmetumam grūti sasniegt tādu precizitāti kā cementa apmetumam, tomēr to arī nevajag censties darīt, tā dabiskais šarms ir dzīvā, viegli viļņainā virsmā. Kad saliks mēbeles un sienas dekorus, izskatīsies burvīgi. Dabisko faktūru cienītāji pat izmanto tā saucamo cimda tehniku, kad apmetuma virsējo kārtu izlīdzina ar cimdā tērptu roku, panākot sevišķi glezniecisku, senatnīgu sienas virsmas faktūru. Parasti met divās reizēs, vispirms pirmo kārtu, kad tā vēl nav līdz galam nožuvusi – nākamo. Kad siena ir apmesta, ļauj tai nožūt. Daži perfekcionisti sienu žāvē trīs nedēļas, šajā laikā to mitrinot.

Būvmateriālu veikali piedāvā jau gatavus kaļķa apmetuma maisījumus, arī Latvijā vietējais uzņēmums “Sakret” rūpnieciski ražo vairāku veidu kaļķa apmetumus. Marka “PMK Super” noder mitrām telpām, izstrādājot javu ar rokām, “CLP” – ar mašīnu. Kaļķu vēsturiskais apmetums “HM 10” (Historical Mortal) domāts 18. gs. ēkām, tas veidots uz kaļķu, smilšu, līdz 8% cementa un ķīmisku piedevu bāzes. Apmetums armēts ar šķiedru, tam ir augsta tvaiku caurlaidība. Senākām ēkām (līdz 18. gs.) paredzētā “HM12” cementa saturs ir līdz 4%. Toties vēsturisko ēku smalkā kaļķa apmetuma “HML1” daļiņas ir zem 1 mm un rupjā apmetuma “HML4” – zem 4 mm. Gatavo materiālu atliek tikai iebērt ūdenī un sajaukt ar mikseri. Izmantošanas laiks ir ap astoņām stundām.

Reklāma
Reklāma

Itālijā tradicionāli pievērš uzmanību materiālu izgatavošanai. Labu turienes kaļķu apmetumu līniju piedāvā “Sadolin”. Sanējošā apmetuma “Ecode” graudu rupjums ir 3 mm, mitrumizturīgā “Ecoin” graudu rupjums līdz 1,5 mm. Uz kaļķu apmetuma noder kaļķu špaktele “Ecoras”, kas, pateicoties šķiedras armējumam, nodrošina izturību. “Ecoras Extra Fine” nodrošina īpašu gludumu, savukārt ar otu klājamā “Ecoras” versija nodrošina oriģinālu sienas faktūru. Nožuvušu sienu var nokrāsot ar tonētu “Chalix” kaļķu krāsu. Veikalos nopērkami arī citu ražotāju apmetumi: “Knauf Grundputz”, “Serpo 414”, “Uninaks” un citu marku materiāli.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.