Kālis, rācenis, kolrābis, biete un baltais redīss: kas šajos dārzeņos ir tik vērtīgs 0
Kartupelim patīk vara! Tas izstūmis no mūsu ēdienkartes visus citus vērtīgos dārzeņus, kas mūsu senčiem bija godā un cieņā uz galda likti. Kālis, rācenis, kolrābis, biete un baltais redīss… Tagad tie ir daudz aromātiskāki un garšas ziņā izteiksmīgāki par tik pierasto kartupeli.
UZZIŅA
Dārzeņu dažādība
• Kāļos ir A, C un B grupas vitamīni, kalcijs, kālijs un magnijs. Šajos dārzeņos ir arī salīdzinoši daudz sēra, kas nereti rada īpatnēju rūgtumu, kas var nepatikt. Taču rūgtuma tikpat kā nav vidēja izmēra sulīgiem un smagiem kāļiem. Ja tie ir pārauguši, lieli, viegli un sausi, tie vienmēr ir rūgti. Sīvi ir arī tie kāļi, kuriem mizā ir plaisas un mīksti plankumi.
• Kolrābju sastāvā ir ne tikai daudz C vitamīna, bet arī PP un B grupas vitamīni, daudz kālija un fosfora. Tie ir bagāti ar šķiedrvielām. Vissulīgākie un kraukšķīgākie ir nepārauguši kolrābji 6–7 cm diametrā. Ja garša un smarža šķiet specifiska, to, sagrieztu šķēlītēs vai kubiņos, pirms izmantošanas var blanšēt karstā ūdenī un pēc tam strauji atdzesēt.
• Rāceņi var aizstāt kartupeli teju ikvienā maltītē, tie ir daudz vērtīgāki un nav tik barojoši. Šie dārzeņi ir senāki par kāļiem, kuri esot radīti, rāceni krustojot ar savvaļas kāpostu. Rāceņos ir daudz C vitamīna, karotīns, kālijs, kalcijs, fosfors un dzelzs. Rāceņi ir apaļi vai plakani apaļi. Rāceņu lapas, kamēr tās jaunas, garšo pēc sinepēm un labi iederas salātos.
• Turnepša saknes apakšā ir baltas, augšdaļā – violetas. Tas ir rāceņa radinieks. Lai gan nereti turnepsi noniecina un saka, ka tas ir lopbarības sakņaugs, tagad lielveikalos tos var nopirkt – sulīgus kā daikoni un saldenus kā rāceņi. Tāpat kā rāceņi, tie ir bagāti ar C vitamīnu, kalciju un kāliju.
• Baltais redīss jeb daikons pēc garšas ir maigāks nekā citi redīsi. Tajā ir daudz C un B grupas vitamīnu, karotīns un kālijs. Daikons ir tik sulīgs, saldens un maigs, ka iederas teju pie jebkuriem sakņu salātiem.