Kalifornijas ceriņam vajag siltumu. Kā to ieaudzēt pie mums 0
Man uzdāvināja Ceanothus, uz augsta stumbra uzpotētu. Vai ir kādas cerības to audzēt ārā? DACE SALASPILĪ
Ceanoti jeb Kalifornijas ceriņi pieder pabērzu dzimtai, savvaļā aug Ziemeļamerikā, akmeņainās vietās. Ģints ir ļoti liela, tajā ietilpst milzum daudz sugu, izveidotas arī šķirnes ar krāšņiem baltiem, violeti sārtiem, dažādu toņu ziliem ziediem. Ceanoti ir mūžzaļi, daļēji mūžzaļi vai vasarzaļi izcili dekoratīvi, nelieli krūmi vai tropu klimatā arī koki ar tumši zaļām, spīdīgām lapām. Nedaudz līdzīgi ceriņiem – sīkie ziediņi sakārtoti blīvās čemurveida vai skarveida ziedkopās viengadīgo dzinumu galotnēs. Zied no pavasara līdz rudenim.
Nacionālā botāniskā dārza Dendrofloras nodaļas pētniece Ināra Bondare min, ka audzēšanai Latvijā ir piemērotas tikai divas sugas, pārējie savvaļnieki ārā nevar augt, jo neiztur mūsu ziemas (tie aug 7.–8.klimata zonā). Viena no izturīgajām sugām – Ceanothus americanus – savvaļā aug Dienvidkanādā. Tas ir vasarzaļš, apmēram vienu m augsts, biezi zarots krūms ar baltiem ziediem. Pēc noziedēšanas rudenī veido sausus, melnus auglīšus. Otra suga – Ceanothus fendleri – savvaļā sastopama Ziemeļmeksikā. Krūmi līdz vienam m augsti, zied baltiem ziediem.
Šīs sugas stādāmas saulainā, no aukstajiem vējiem aizsargātā vietā, labi drenētā augsnē. Bargākās ziemās augi var apsalt, sevišķi Latvijas austrumu rajonos, taču ar laiku krūmi atjaunojas.
Uz augststumbra potē nevis ceanotu sugas, bet šķirnes vai hibrīdus, kas piemēroti siltākam klimatam. Potējumus var mēģināt audzēt lielos podos, kurus vasarā tur ārā, bet pirms pirmajām salnām ienes viegli apkurināmā telpā – ziemas dārzā, oranžērijā, verandā, kur temperatūra ir +2…+10 oC robežās. Līdz pavasarim laista minimāli.