‘Holland&Holland’ kompānija var saukt par karalisku ne tikai kvalitātes, bet arī cenas ziņā. Par jaunu atvāžamu divstobru karabīni .300 H&H kalibrā prasīs savus 10 000 eiro.
‘Holland&Holland’ kompānija var saukt par karalisku ne tikai kvalitātes, bet arī cenas ziņā. Par jaunu atvāžamu divstobru karabīni .300 H&H kalibrā prasīs savus 10 000 eiro.
Foto no “Medības” arhīva.

Kalibri. Britu lepnums ‘.300 Holland&Holland’ 0

Holland&Holland zīmola ieroči saistās ar ārkārtīgi ekskluzīviem, dārgiem liela kalibra ieročiem. Lielā mērā šāds pieņēmums ir patiess, jo šī britu kompānija, ko 1835. gadā Londonā dibināja Hariss Hollands, slavena ar saviem izsmalcinātajiem ieročiem.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Laika gaitā Holland&Holland radījis arī dažu labu ļoti pazīstamu kalibru. Jebkura patronu līnija radīta, domājot par medībām. Arī uzņēmuma nosaukums joprojām saistās ar romantisku nostalģiju par safari piedzīvojumu un bīstamo dzīvnieku medību zelta laikiem. Starp H&H zināmākajiem kalibriem ir .244 H&H Magnum, .300 H&H Magnum, .375 H&H Magnum, kas ir vispopulārākais starp kompānijas radītajiem. Jaunākais izgudrojums tapis 2003. gadā – .465 H&H Magnum, kas paredzēts lielo un bīstamo dzīvnieku medībām, ievērojot senākās safari piedzīvojumu tradīcijas.

.300 H&H Magnum radīts 1925. gadā, par pamatu ņemot .375 H&H čaulīti. Kalibra tapšanas process notika milzu slepenībā, patronas dizainu kompānijai patentējot. Tādēļ turpmāk neviens cits nedrīkstēja ražot šāda kalibra ieroci bez Holland&Holland atļaujas. Ar to vēl nepietika, bija arī ierobežojumi ražot šā kalibra munīciju.

Savā ziņā tas slāpēja kalibra popularitāti, jo to varēja izmantot tikai tas retais, kura maciņš bija pietiekami biezs, lai nopirktu H&H dārgo ieroci. Tad patronas lādēja Lielbritānijas uzņēmums Kynoch, taču rezultāts nebija tik labs, kāds varēja būt kalibra potenciāls, pēc rādītājiem esot līdzvērtīgam plaši zināmajam .30-06 Springfield.

Pagājušā gadsimta beigās uzņēmums tomēr nolēma atļaut arī citiem ieroču meistariem ražot ieročus un munīciju .300 H&H kalibrā. Tomēr pagāja vēl desmit gadu, līdz par šo kalibru interese radās ne tikai dārgā gala ieroču pircējiem, bet arī parastiem šaušanas entuziastiem. Kalibru ievēroja pēc tam, kad Vimbldonas kausa izcīņā amerikāņu šāvējs uzvarēja, šaujot 1000 jardu jeb 915 metru distancē. Dažu gadu laikā Winchester šaujamieroču ražotājs guva panākumus ar šo kalibru. Winchester .300 H&H kā arī .375 H&H kalibrus piedāvāja ar savu slaveno karabīni Model 70, līdz ar to šīs kalibra patronas kļuva pieejamas plašākai sabiedrībai.

Tehnoloģijām attīstoties, jaunie šaujampulveri ļāva maksimāli izmantot kalibra potenciālu, un drīz vien tam jau bija lielas priekšrocības salīdzinājumā ar citiem tirgū pieejamiem kalibriem. .300 H&H plaši izmantoja ne tikai ASV, bet arī Lielbritānijā, bieži vien tā priekšrocības izbaudot tieši Āfrikā. Tomēr arī konkurenti negulēja, bet centās sasniegt britu uzņēmuma veikumu, un 1944. gadā tika radīts .300 Weatherby Magnum. Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados dienasgaismu ieraudzīja arī .300 Winchester Magnum, tādā veidā krietni vien samazinot H&H iespējas dīķa otrā pusē. Kā tas bieži notiek, tirgus pieprasījums un mārketings saulītē pacēla Winchester Magnum, liekot H&H zaudēt savas pozīcijas.

Mūsdienās reti kad var atrast ieroci .300 H&H kalibrā, to izvēlas tie, kas vēl dzīvo ar veco kalibru nostalģiju sirdī. Lai arī zaudējis savu popularitāti, tomēr tā rādītāji joprojām nav sliktāki par modernajiem kalibriem. Salīdzinājumā ar plaši izmantoto .30-06 Springfield 180 greinu lodi, šaujot 365 metros ar ieroci, kas piešauts 100 metru distancē, .300 H&H lode krītas par 5 cm mazāk. Arī lodes enerģija stobra galā ir krietni lielāka, proti, teju vai 4500 džouli pret 3900 džouliem. Runājot par .300 Win Mag, rādītāji ir par labu šim kalibram, lai gan starpība nav pārāk liela. Patiesībā atšķirības nav pieminēšanas vērtas, bet tieši cena un pieejamība nosaka mednieku izvēli.

Ar .300 H&H Holland aizsākās daudzu moderno kalibru uzvaras ceļš, un joprojām tā ir lieliska izvēle, lai medītu Amerikas lielos medījumus un Āfrikas antilopes, vienlaikus atceroties Ernesta Hemingveja darbos aprakstīto.
Vairāk par kalibriem lasiet šeit

Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.