FOTO: Latvijas Mediji

Kaktusi dārzā. Kā tos sagatavot ziemošanai, lai neizsaltu? 2

Man dārzā glīti saaugušas opuncijas. Kā tās sagatavot ziemošanai, lai neizsaltu?
Jautā Ieva Dundagas novadā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Mūsu klimatiskajos apstākļos dārzā var audzēt dažādu sugu kaktusus. Piemēram, reto augu kolekcionārs, līgatnietis Pēteris Petrovs dārzā jau vairākus gadus audzē Opuntia fragilis, Opuntia polyacantha, Opuntia rhodantha, savvaļas hibrīdu Opuntia x Bumpy, arī Euphorbia stellata. 


Lai augi labi pārziemotu, viņš iesaka jau oktobrī tiem uzlikt stikla jumtiņus – no organiskā stikla vai polikarbonāta plāksnēm izveidot telti, atstājot galus vaļā ventilācijai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īpaši svarīgi šādi nosegt mazos kaktusus pirmajos gados pēc iestādīšanas, lai atkušņainās ziemās no pārmērīga mitruma tie neaizietu bojā.

Kad augi ieaugušies, tos var arī neieziemot, bet tad jārēķinās, ka ziemā kāds dzinums var sapūt. 


Segumu noņem pavasarī, tiklīdz nokūst sniegs. To var darīt gan mākoņainā, gan saulainā dienā, jo kaktusi saulē neapdeg.


Audzē akmeņainā augsnē


Audzējot kaktusus dārzā, svarīgi tiem nodrošināt ļoti labi drenējamu augsni. Kaktusiem patīk smilšaina, akmeņaina augsne (akmeņi vajadzīgi, jo tie akumulē siltumu) – tādā sakņu kakliņš var ātri nožūt. Augsnes maisījumu gatavo no velēnu trūd­zemes, smilts, rupjas grants vai smalkiem oļiem (1:1:1). Augus stāda ļoti saulainā vietā, piepaceltā dobē (20 cm virs zāliena līmeņa), 30–50 cm atstatu citu no cita, jo tie diezgan ātri saaug. 


Mūsu apstākļos opuncijas ir koša eksotika: ļoti bagātīgi zied dzelteniem, sārtiem vai oranžiem ziediem jūnija beigās–jūlija sākumā. Augi ir ātraudzīgi, sasniedz vien 20 cm augstumu. Augļus neražo, jo mūsu vasaras šiem kaktusiem ir par vēsām. 


Jāravē ar pinceti


“Visgrūtākais darbs ir kaktusu ravēšana, kas jāveic vismaz divreiz sezonā. Viena no grūtāk apkarojamām nezālēm ir pienene, ko var izraut tikai ar pinceti. Ja gadās pirkstus sadurt ar trauslajām adatām un tās nolūst, ir grūti izvilkt, un brūce sastruto,” stāsta Pēteris Petrovs. 


Reklāma
Reklāma

Pavairo ar spraudeņiem


Opuncijas var pavairot ar spraudeņiem – vasaras vidū pēc ziedēšanas nolauž dzinumu, saulē lūzuma vietu pāris dienu apžāvē, pēc tam sprauž iepriekš minētajā augsnes maisījumā apsakņošanai. Spraudeņus novieto sausā, saulainā vietā. Sāk laistīt tikai pēc pāris nedēļām. Spraudeņi apsakņojas mēneša laikā.


Interesants retums


Retums Latvijas dārzos ir Euphorbia stellata. Tas ir bumbuļveida kaktuss, kas zied gaiši dzelteniem ziediem. Kolekcionārs šo augu pavairoja ar sēklām. Šiem kaktusiem vajadzētu izturēt mūsu ziemas, jo to dzimtene ir no Ziemeļamerikas tuksnešiem līdz Kanādai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.