Foto – Andris Ozoliņš

Lins atgriežas jaunos veidolos, pārliecināta tekstilmāksliniece Iveta Deģe 1

Tam, ka lins atgriežas uz modes skatuves jaunos veidolos, jāpateicas arī tekstilmāksliniecei Mg. paed. Ivetai Deģei, kuras daiļrade demonstrē negaidītas lina spējas – veidot gan gaisīga šifona auduma šalles, gan ielauzties vīriešu apģērba konservatīvajā ložā – kaklasaišu izgatavošanā.

Reklāma
Reklāma

Un sākumā bija šalles

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Tā kā bērnībā daudz slimoju un biju piesieta pie mājas, mamma man iemācīja adīt jau četru gadu vecumā. Tā no bērnu dienām rokdarbi kļuva par iemīļotu nodarbi. Nesen kļuvu par Latvijas ātradīšanas čempioni…” atceras Iveta.

Radošu impulsu Iveta guva 2003. gada Brīvdabas muzeja gadatirgū, kur viņai uzplaiksnīja doma par savu tekstila dizainu. Un jau pēc gada Brīvdabas muzeja gadatirgū viņa ar lina šallēm piedalījās nevis kā apmeklētāja, bet jau kā dalībniece.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Es visu darbu dizainu pati izstrādāju un veidoju, izmantojot tradicionālās aušanas metodes. Darbā lietoju dabiskus materiālus – pamatā linu kombinējot ar viskozi, kokvilnu, vilnu. Man tīk, kā raupjais lins spēlējas ar zīda eleganto spīdumu. Tekstildarbu kompozīciju balstu uz lineāru ritmu un vienkāršām krāsu, pamatā baltas un sudrabaini pelēkās, attiecībām, uzsvaru liekot uz materiālu un faktūru. Lielākoties izmantoju gaišas, pas­telīgas krāsu gammas. Esmu izstrādājusi vairākas dizaina sērijas – šalles, kaklasaites, cepures un lina tauriņus,” stāsta meistare.

Lina kaklasaite

Sākotnēji Iveta adīja šalles, bet pircēji jautāja: vai nav kaut kas arī vīriešiem? Piemēram, kaklasaites?

“Ķēros klāt! Tagad process ir šāds: izveidoju krāsu skici kaklasaitei. Tad noaužu 70 x 1,20 cm lielu, svītraina auduma gabalu. Pa diagonāli, slīpā diegā, to piegriežu pēc piegrieztnes. Pēc tam tiek iestrādāta viskozes odere. Aizmugurējā vīle 1,50 cm garumā tiek šūta ar rokām. Tad precīzi ar gludekli nopresēju. No ļoti rūpīga, akurāta darba un toņu salikuma atkarīgs kaklasaites izskats. Tagad tās ir ļoti dažādas un katrs var atrast sev atbilstošāko. Krāsu spektrs ir no gaiši zilām, pelēcīgām, zaļganām, oranžīgām līdz tumši zilām, melnām. Produkts radīts vienā eksemplārā, tas piešķir valkātājam vienreizīgumu un rada īpaši ekskluzīvu vērtību kontaktu veidošanā. Kaklasaites gatavojot, parādās jaunas vajadzības. Šobrīd meklēju veco profesionālo drēbnieku gludekli. Ja kāds man tādu var piedāvāt, parādā nepalikšu,” smejas Iveta.

Kā topošus projektus Iveta min lina lakatiņus, speciālus galvas lakatus ar vēzi slimām sievietēm, gan no ādas strēmelēm un lina diegiem austas jakas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.