Foto: Faces Portrait/SHUTTERSTOCK

Kaklā sāp, kņud un skrāpējas! Aiz nevainīgas saaukstēšanās var slēpties nopietna slimība 1

Rudeņos un pavasaros, kad gaisa temperatūras svārstības ir ļoti krasas, daudz biežāk slimojam ar augšējo elpceļu infekcijas slimībām, kurām raksturīgas ne tikai klepus, iesnas, bet arī kakla sāpes un balss aizsmakums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Ja šie simptomi ieilgst, jāvēršas pie ārsta, jo aiz parastas saaukstēšanās var slēpties pavisam cita slimība.

Skalojam kaklu, košļājam propolisu

“Ja iekaisusi rīkles gļotāda un ir sāpes kaklā, tas jāskalo ar stipri savārītu salvijas vai kliņģerīšu tēju, siltu sālsūdeni. Arī krūze silta piena ar karotīti medus, piciņu sviesta un šķipsniņu sodas, ko pakāpeniski izdzer, palīdzēs nomierināt iekaisušu kakla gļotādu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt smiltsērkšķu eļļai piemīt unikālas spējas mazināt iekaisumu un sadziedēt kakla gļotādu, tāpēc iesaku aptiekā iegādāties aerosolu, kura sastāvā ir smiltsērkšķu eļļa.

To var gatavot arī mājās – saspaida vai samaļ augļus, lej traukā un noliek siltā vietā.

Eļļu, kas nostājas virspusē, nosmeļ ar karoti un salej pudelē. Kakla, tāpat kā deguna gļotādai tīrā veidā šāda eļļa ir par stipru, tāpēc pirms lietošanas tā jāatšķaida ar kādu bāzes eļļu, piemēram, olīveļļu, attiecībā viens pret trīs,” stāsta P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas otorinolaringoloģe Gunta Sumeraga.

Foto: Shutterstock

Apiterapeiti iesaka – kad sācis sāpēt kakls, lēnām nosūkāt karoti medus. Priekšroka dodama šūnu medus košļāšanai, jo tajā ir ne tikai vasks, bet arī nedaudz propolisa un ziedputekšņu – buķete garšīgu un terapeitiski efektīvu vielu, kas iznīcina mikrobus un vīrusus. Savukārt propoliss ir dabiskais antibiotiķis, jo tas spēcīgi iedarbojas uz dažādiem mikroorganismiem un kuram piemīt spēcīga pretiekaisuma un pretsāpju iedarbība.

Tas ne vien dezinficē bojāto gļotādu, apturot infekciju un neļaujot tālāku izplatīšanos, bet arī samazina tūsku. Lai mazinātu kakla sāpes, var košļāt propolisa gabaliņus – 10–15 minūtes ar vienas divu stundu pārtraukumu. Pieaudzis cilvēks dienā var izlietot 1–3 gramus propolisa.

Uzmanīgi – netipiskas sāpes!

“Īpaša uzmanība jāpievērš sāpēm rīšanas laikā. Slimojot ar gripu vai augšējo elpceļu infekciju, sāpes kaklā var būt ļoti stipras, bet, padzeroties siltu tēju vai pienu, tās uz brīdi kļūst vājākas.

Taču, ja sāpju cēlonis ir bakteriāla infekcija, tās pastiprinās tieši rīšanas laikā.

Tāpēc, slimojot ar strutaino angīnu, bieži vien grūti norīt pat siekalas,” norāda speciāliste un piebilst, ka šādos gadījumos jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenais speciālists internā medicīnā profesors Aivars Lejnieks stāsta, ka sāpes un spiediena sajūtu kaklā var izraisīt arī subakūts vai akūts tireodīts, kurš dažreiz attīstās pēc pārslimotas gripas vai citām augšējo elpceļu infekcijām.

Foto – Fotolia.com

Viena no tā pazīmēm ir sāpes kaklā vairogdziedzera apvidū, īpaši, ja to palpē vai veic vairogdziedzera ultrasonoskopisko izmeklēšanu. Slimības rezultātā tiek bojāti vairogdziedzera audi, tā hormoni nonāk ķermenī, un pievienojas citi tireotoksikozes jeb hipertireozes simptomi: pastiprināta svīšana, roku trīce, sirdsklauves, uzbudināmība, nogurums.

Reklāma
Reklāma

Subakūtā tireoidīta ārstēšana ar pretiekaisuma līdzekļiem ir salīdzinoša ilgstoša, bet pirmie rezultāti – iekaisuma rādītāju mazināšanās asins analīzēs – parādās tikai pēc pāris nedēļām. Taču simptomi, to skaitā sāpīgums vairogdziedzera apvidū var saglabāties vēl ilgu laiku.

Akūta tireoidīta gadījumā, kurš attīstās pēc bakteriālas infekcijas, piemēram, angīnas, vairogdziedzerī var veidoties strutu ab­scess, kurš izraisa ļoti spēcīgas sāpes kaklā.

Tādos gadījumos jāveic operācija, kuras laikā ķirurgs veic abscesa drenēšanu.

Pēc tam seko antibakteriāla terapija, pēc kuras pacients atlabst 2–3 nedēļās.

Kāpēc aizsmok balss

Ja sāp kakls, moka klepus un iesnas, arī rīkles gals ir apsārtis, aizsmakuma cēlonis, visticamāk, ir augšējo elpceļu vīrusu darbības rezultāts. Ja, neraugoties uz intensīvu ārstēšanu, nedēļas laikā aizsmakums nepāriet, ja jūtamas izteiktas sāpes kaklā, elpas trūkums, noteikti jāvēršas pie ārsta,

jo ar šādiem simptomiem var izpausties arī nopietnas slimības, piemēram, vairogdziedzera, plaušu saslimšana vai pat ļaundabīgs balsenes audzējs.

Aizsmakums un sauss klepus bieži vien rodas arī no ilgstošas un nepareizas balss lietošanas. “Balss saites klāj jutīga gļotāda. Lai radītu skaņas, tās saskaras, vibrē. Ilgstošas piepūles dēļ saites saspringst un neslīd, bet beržas viena gar otru, traumējot gļotādu,” skaidro otorinolaringoloģe Gunta Sumeraga.

Ne velti profesionāli dziedātāji un aktieri tiek mācīti pareizi izmantot balss saites un dziedāt ar diafragmu, atslogojot balsenes muskuļus, viņa piebilst.

Reklāmraksta foto

Pārāk intensīvi izmantojot balss saites ilgā laika periodā uz tām var uzberzt tulznas vai pat gļotādas sabiezējumus jeb tā sauktos dziedātāju mezgliņus, kuri reizēm pat jānoņem ķirurģiski. ‘

Lai balss saites slīdētu, nevis berztos viena gar otru, vajag dzert daudz šķidruma. Gļotādas mīkstina soda jeb nātrija karbonāts, tāpēc ieteicams dzert karbonizētu minerālūdeni vai to pašu silto pienu ar medu un sodu.

SVARĪGI

• Pie ārsta noteikti jāvēršas, ja, ārstējot kakla sāpes, trijās četrās dienās nav vērojama uzlabošanās, ja pietūkuši arī kakla limfmezgli, ja sāpes kaklā pavada augsta – virs 38 °C – ķermeņa temperatūra.

Ja kakla sāpes izraisījusi vīrusu infekcija, piemēram, gripa, antibiotikas nav jālieto, ar tām ārstē bakteriālās infekcijas, piemēram, strutaino angīnu.

• Ilgstoša aizsmakuma cēlonis var būt arī gastroezofageāla atviļņa slimība, kad kuņģa skābe nonāk balsenē, izraisot gļotādas bojājumus, tūsku vai čūliņas uz balss saitēm.

Dziedāšana nav savienojama ar smēķēšanu, jo cigarešu dūmi, īpaši sievietēm, izraisa specifisku balsenes gļotādas bojājumu – tā saukto Reinikes tūsku.

• Ja jau radies aizsmakums, liela kļūda ir censties runāt čukstus – tādā veidā balss saites tiek darbinātas nepareizi, ar vēl lielāku slodzi.

• Lai noskaidrotu ieilgušu kakla sāpju vai aizsmakuma cēloni, jāvēršas pie otorinolaringologa, bet balsenes un balss saišu stāvokli novērtēt palīdzēs deguna, rīkles un balsenes endoskopija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.