Kaķi ir tikpat uzticīgi saviem saimniekiem kā suņi, atklāts pētījumā 0

Par kaķiem ir izveidojies priekšstats, ka viņi rīkojas savrupi, neatkarīgi no sava saimnieka.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Tomēr nesen ASV veikts eksperiments ir pierādījis pretējo. Oregonas štata universitātes pētnieki secinājuši, ka šis mīts kaķiem piedēvēts nepamatoti.

Viņi atklājuši, ka kaķi, tāpat kā bērni un suņi, veido emocionālu pieķeršanos saviem saimniekiem. Arī viņiem veidojas tas, ko dēvē par “drošo piesaisti” – kad saimnieka klātbūtne liek tiem justies drošiem un mierīgiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pētījuma rezultāti liecina, ka kaķi ir tikpat uzticīgi to īpašniekiem kā suņi. Kristīna Viteila (Dr Kristyn Vitale), pētījuma galvenā autore, saka: “Kaķi, kuri jūtas nedroši, parasti aizmūk un paslēpjas vai arī dzīvojas nomaļus.”

„Jau sen valda aizspriedumaina domāšana par to, ka šāda ir dabīgā kaķa uzvedība, taču lielākai daļai kaķu saimnieks ir kā drošības garants. Kad jūsu kaķis ir satraukts, viņš spēj nomierināties un savaldīties tieši pateicoties jūsu tuvumam un klātbūtnei, ” uzsver pētniece.

Pētījumā tika izmantoti situāciju testi, kas sākotnēji tika izstrādāti 70. gados, lai palīdzētu novērtēt vecāku un zīdaiņu saikni.

Bet šoreiz vecāku un zīdaiņu vietā zinātnieki pārbaudīja attiecības starp 108 kaķiem – 70 kaķēniem un 38 pieaugušiem kaķiem – un viņu saimniekiem.

Saimnieks nomierina

Rezultāti parādīja, ka vairums kaķu reaģē tāpat kā suņi un bērni, kad viņus negaidīti atstāj vienus.
Pētījuma laikā 70 kaķi uz 2 minūtēm tika ielaisti svešā telpā kopā ar savu saimnieku.

Pēc tam īpašnieks atstāja istabu uz 2 minūtēm un tad atgriezās.

Pētnieki konstatēja, ka 64,3% kaķu izrādīja “drošās piesaistes” pazīmes. Kad to īpašnieki pēc 2 minūšu prombūtnes atgriezās svešajā telpā, kaķi kļuva mierīgāki un centās iegūt saimnieka uzmanību, pieskārienus un tad pievērsās apkārtnes izpētei.

Pārējie kaķi vai nu kļuva pārlieku drūmi, vai arī pilnīgi izvairījās no saimnieka – kas pazīstama kā “nedrošā piesaiste”.

Drošs kaķis sākotnēji „sasveicinās” ar savu saimnieku un pēc tam atgriežas pie tā ko, darīja, „NBC News”, skaidroja pētījuma autore, “līdzīgi rīkojas arī drošs cilvēks.”

Reklāma
Reklāma

„Kaķu īpašniekiem ir svarīgi par to padomāt. Kad viņu mīlulis nonāk stresa situācijā, saimnieka rīcība un uzvedība ļoti tieši ietekmē arī kaķa izturēšanos,” stāsta K.Viteila.

Līdzīgā pētījumā 65 % bērnu un 58 % suņu tika konstatētas pazīmes, kas liecina par drošu piesaisti vecākiem un saimniekiem. Pētījuma rezultāti publicēti zinātniskajā žurnālā Current Biology.

Avots:independent.co.uk

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.