Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

Kakao cenas pasaulē sasniedz jaunus rekordus: vai gaidāms šokolādes deficīts? 19

Kakao cenas turpina pieaugt sliktās ražas dēļ. Pagājušo otrdien kakao cenas uz īsu brīdi sasniedza visu laiku augstāko līmeni, pārsniedzot 10 000 ASV dolāru (9234,3 eiro) par tonnu, jo galvenajās kakao ražotājvalstīs, piemēram, Ganā un Kotdivuāras krastā, raža bija sliktāka, nekā cerēts, un tas samazināja kakao piedāvājumu visā pasaulē, tā vēstīja ārvalstu medijs “Euronews“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Šā gada slikto ražu galvenokārt saista ar dabas parādību El Nino, kas pagājušā gada decembrī izraisīja neparasti spēcīgas lietusgāzes, kā rezultātā melno pākšu slimība plaši postīja kakao koku plantācijas, ietekmējot ražu. Klimata pārmaiņas kombinācijā ar El Nino izraisīja arī ārkārtēju karstumu nākamajos mēnešos, kas vēl vairāk ietekmēja jau tā sarūkošo ražu.

El Nino īpaši ietekmē kakao un citas kultūras, jo pastiprināti pūš sausi, putekļaini vēji no Sahāras tuksneša, kas ietekmē saules gaismas piekļuvi augu kultūrām. Tā kā kakao ir īpaši jutīgs pret sausumu, šie skarbie un sausie laika apstākļi var īpaši negatīvi ietekmēt ražu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mazāku ražu veicināja arī kakao koku novecošanās, jo tie kļūst uzņēmīgāki pret slimībām. Tas arī nozīmē, ka to uzturēšana un apkopšana kļūst dārgāka, un arvien vairāk lauksaimnieki nolemj likvidēt vecos kakao kokus un savas saimniecības par labu citu kultūrām.

Kaut arī pagājušajā trešdienas rītā cena bija jaunedaudz samazinājusies, noslīdot atpakaļ pie 9622 ASV dolāru atzīmes par tonnu, turpmākus cenu samazinājumus būtu lieki gaidīt, jo arī Kamerūnā – citā kakao ražotājvalstī, līdz šim bija novērojami līdzīgi ražu ietekmējoši faktori. Pagājušajā nedēļā kakao cena kopumā pieauga par 19,8%, visa mēneša griezumā – 42,4%. Pēdējā gada laikā kakao cenas ir pieaugušas par aptuveni 231 %.

Kakao tiek plaši izmantots vairāku šokolādes un konditorejas izstrādājumu ražošanā, bet tādus kakao blakusproduktus kā kakao skaidiņas, kakao sviestu, kakao pākstis un mīkstumu izmanto arī bezalkoholisko dzērienu, alkoholisko dzērienu, etiķa, kosmētikas, veselības uztura bagātinātāju, smaržvielu un citu produktu pagatavošanā. Tomēr tā kā šokolāde ir visizplatītākais produkts, kura pamatā ir kakao, pieaugošās kakao cenas ir radījušas lielākas bažas tieši par sagaidāmām augstākām šokolādes cenām, kā arī ļoti iespējamu šokolādes deficītu.

Vēl viens kakao ražu negatīvi ietekmējošs faktors ir nelegālā derīgo izrakteņu ieguve Rietumāfrikas reģionos, kas pateicoties bagātīgajām metālu un minerālu, piemēram, zelta, urāna, dzelzsrūdas un dimantu atradnēm, pēdējā laikā ir krasi palielinājusies. Papildus tādiem faktoriem kā mežu izciršana, kā arī reģiona ūdenstilpņu ūdens kvalitātes pasliktināšanās, tas ir izraisījis milzīgu aramzemju platību sarukumu šajās valstīs.

Diemžēl pieaugošās kakao cenas nesniedz nekādu labumu arī pašiem kakao audzētājiem, kuri joprojām spiesti cīnīties ar pieaugošajām ražošanas izmaksām un samazinātām ražām. Tādējādi arvien vairāk lauksaimnieki ir izvēlējušies pārdot savu zemi kalnrūpniecības uzņēmumiem. Tiek ziņots, ka vairākas kakao rūpnīcas Ganā un Kotdivuārā ir samazinājušas vai pārtraukušas kakao pupiņu pārstrādi, jo tās iepirkt vienkārši ir kļuvis pārāk dārgi, raksta “Euronews”.

Reklāma
Reklāma

Tā visa rezultātā Kotdivuāras kakao regulators ir arī paziņojis, ka tiek sagaidīts, ka valstī izaudzētās kakao ražas vidējais ražas apjoms, sākot no aprīļa, samazināsies par aptuveni 33% līdz aptuveni 400 000 metriskajām tonnām. Ja tā, tas būtu diezgan liels solis uz leju, salīdzinot, piemēram, ar pagājušā gadā novāktajām 600 000 metriskajām tonnām. Arī Gana ir paziņojusi, ka tās šī gada kakao ražas prognoze ir aptuveni 650 000 tonnas, iepretim 850 000 tonnām pērn.

Šokolādes ražotājs “Hershey” jau ir brīdinājis savus akcionārus par to, ka rekordaugstās kakao cenas, visticamāk, ietekmēs kompānijas peļņas rādītājus šogad. Kā ziņo britu medijs “BBC”, tad “Hershey” izpilddirektore Mišela Baka (Michele Buck) ir pavēstījusi: “Mēs nevaram vēl spriest par mūsu produktu nākotnes cenām, taču, ņemot vērā to, kur pašlaik atrodas kakao cenas. Mēs izmantosim visus mums pieejamos rīkus, tostarp cenu paaugstināšanu, lai noturētu biznesu.”

Arī “Cadbury”, “Oreo” un “Toblerone” īpašnieks – uzņēmums “Mondolez” 2023.gadā paaugstināja šokolādes cenas par 15% un norādījis, ka, visticamāk, turpinās to darīt, lai sasniegtu šā gada plānotās ieņēmumu prognozes. Papildus uzņēmums uzsvēra to, ka kāpušas ir arī cukura cenas, kas līdztekus kakao cenām būs vēl viens būtisks izaicinājums kompānijai nākamajā gadā.

Uzņēmuma finanšu direktors Luka Zaramella (Luca Zaramella) sacīja: “Cenu paaugstināšana nepārprotami ir šī plāna galvenā sastāvdaļa. Plānotais cenu kāpums būs nedaudz mazāks, nekā mēs to pieredzējām 2023.gadā, taču tas tāpat būs lielāks nekā vidēji iepriekšējos gados,” tā ziņoja medijs AP.

Patērētāju pakalpojumu un pētījumu uzņēmums “Who?” atklāja, ka tādi zīmoli kā “Toblerone” un “Lindt”, salīdzinot ar 2023.gadu, jau par aptuveni 50% bija paaugstinājuši cenas saviem populārajiem Lieldienu produktiem – šokolādes zaķiem un olām. Samazinājušies arī vairāku saldo kārumu izmēri, jo ražotāji turpina meklēt veidus, kā samazināt savas izmaksas.

Vairāki ražotāji, piemēram, “Hersheys”, lielāku akcentu liek uz to savu produktu tirdzniecību, kuros netiek izmantots kakao, piemēram, cepumu un citu konfekšu klāstu, tādējādi cerot daļēji kompensēt šokolādes ražošanas izmaksu straujo kāpumu.

Tomēr jāņem vērā, ka šogad patērētāji ir arī nedaudz piesardzīgāki attiecībā uz saviem brīvdienu tēriņiem, jo turpinās dzīves dārdzības krīze. Tas ietekmējis arī kārumu pārdošanas apjomus aizvadītajās Lieldienās, jo patērētāji iepērkas apdomīgāk un meklē cenas ziņā pievilcīgākus produktus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.