Kāju vēnu slimību profilaksei un ārstēšanai 0

Kompresijas terapija, izmantojot vēnu zeķes, ir viena no biežāk lietotajām kāju vēnu ārstēšanas metodēm. “Tas ir vienkāršākais, ko varam darīt vēnu labā,” teic Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas ķirurgs flebologs RETS VĪGANTS. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

– Pastāstiet, kādēļ rodas venoza mazspēja?

– Vēnu slimību rezultātā sākas vēnu vārstuļu mazspēja, kad vārstuļi vairs kārtīgi nenoslēdzas un asinis, kurām būtu jāplūst tikai virzienā uz sirdi, smaguma spēka ietekmē sāk plūst arī pretējā virzienā un kājas lejas daļā ap potīti veidojas venozu asiņu sastrēgums. Šādā situācijā pastiprināta spiediena dēļ daļa asins iziet ārpus asinsvadiem audos un veidojas tūska, kas ir bīstamākais hroniskas venozas mazspējas simptoms.

– Kāda ir tūskas daba?

CITI ŠOBRĪD LASA

– Tūska aizspiež ciet mazos asinsvadus (kapilārus) un audiem vairs nepieplūst asinis. Palikuši bez barības vielām, audi pamazām atrofējas, un tas izpaužas kā ādas izmaiņas kājas lejas daļā pie potītes, āda kļūst tumša un cieta, izmainās struktūra. Pašās beigās veidojas trofiskās čūlas. Un tas viss tikai tāpēc, ka ir traucēta ādas asins apgāde.

– Ko var darīt, lai mazinātu palielināto venozo spiedienu, kas izraisījis venozo tūsku?

– Visefektīvākais, kā to pārtraukt, ir neļaut asiņu šķidrajai daļai iziet ārpus šiem asinsvadiem, un to var panākt ar kompresijas terapiju, kad mehāniski saspiežam kājas audus un neļaujam veidoties tūskai. Tas ir pamatā visu venozo sistēmu komplikāciju ārstēšanai. Kompresijai izmantojam vai nu īsa iestiepuma elastīgās saites, kuras kvalitatīvi var uzlikt tikai ārsts, limfodrenāžas procedūras, vai vēnu kompresijas zeķes. Jo svarīgākais ir nepieļaut tūskas veidošanos, savukārt kompresijas terapija ir veids, kā to panākt.

Pacientam, kam jau ir ādas izmaiņas un kāju tūska, vispirms veicam kājas saitēšanu. Tikai pēc tam, kad kompresijas terapijas rezultātā normalizēsies kājas izmērs, varēsim arī nozīmēt vēnu kompresijas zeķi. Viss atkarīgs no tā, kāds bijis pacienta primārais veselības stāvoklis, kad viņš atnācis pie ārsta.

Tāpat gadījumos, kad pacientam ir neārstēta čūla un nepieciešamas pārsiešanas, vispirms čūla tiek ārstēta, izmantojot kompresijas pārsēju. Pēc tam, kad to pieļauj situācija, notiek pāreja uz kompresijas zeķi.

Reklāma
Reklāma

– Kādi vēnu kompresijas zeķu veidi pacientam tiek piedāvāti izvēlei?

– Vēnu kompresijas zeķes ir dažāda garuma – līdz celim, garās zeķes un arī zeķubikses – un kompresijas pakāpes – pirmās pakāpes zeķes izmanto profilaksei tiem cilvēkiem, kam nav vēnu mazspējas, bet ir palielināts vēnu saslimšanu risks. Otrās kompresijas klases zeķes jau paredzētas pacientiem ar vēnu mazspēju. Lielais vairums pacientu, kuriem ir vēnu mazspēja un kuri jāārstē, nēsā otrās kompresijas klases zeķes. Trešās un jo īpaši ceturtās kompresijas klases vēnu zeķes lieto daudz mazāk.

– Un kāda garuma vēnu zeķes lieto biežāk?

– Biežāk izmanto pusgarās, jo tūska un ar to saistītas problēmas galvenokārt attīstās apakšstilbā. Protams, cilvēkiem, kam ir milzīgi varikozi mezgli augšstilbos, vajadzēs valkāt garās vēnu zeķes.

Zeķēm ir arī ļoti daudz izmēru, tāpēc šie izstrādājumi jāpiemeklē katram pacientam individuāli. Tās nav tāda vienkārša lieta, ko var aiziet uz aptieku un nopirkt. Ir jāatnāk pie flebologa, lai saprastu, ko tad pacientam īsti vajag.

– Cik ilgu laiku vajadzēs valkāt vēnu zeķi?

– Tas atkarīgs no slimības, no tās iemesla. Ja cilvēkam, kam ir nekomplicēta hroniska venoza mazspēja, veicam vēnu operāciju, skleroterapiju vai citu ārstēšanu, tad viņš pēc tam ir vesels un turpmāk vēnu zeķes nav jānēsā. Savukārt pacientiem, kam bijusi dziļo vēnu tromboze un attīstījies posttrombotiskais sindroms, jārēķinās, ka zeķes būs jānēsā ilglaicīgi – gadiem ilgi. Tas pats attiecas uz pacientiem ar limfostāzi.

– Kādos gadījumos vajadzētu vilkt profilaktiskās vēnu zeķes?

– Lai būtu labāka sajūta kājās un neattīstītos vēnu problēmas. Ar šo zeķu palīdzību mēs veicam slimības profilaksi, nepieļaujam slimību. Tās ieteicams vilkt gadījumos, kad gaidāma slodze uz kājām. Bīstamāka ir statiskā slodze, kad ilgstoši stāvam kājās vai sēžam. Savukārt, kad ejam, skrienam, darbojas kāju muskuļi, kas nodrošina asiņu atteci.

– Ko jūs ieteiktu tiem cilvēkiem, kas, tuvojoties gada nogales skaistajiem svētkiem, savus vecākus gribētu iepriecināt ar dāvanu – profilaktiskajām vēnu zeķēm?

– Lai tās iegādātos, nav vajadzīga ārsta konsultācija. Jāzina tikai cilvēka apavu izmērs. Kā dāvana tās būs noderīgas cilvēkiem, kam reizēm mēdz būt kāju tūska, darbs saistīts ar ilgu sēdēšanu vai stāvēšanu, ja plāno ceļojumus ar gariem pārbraucieniem. Bet, ja ir kādi slimības simptomi, tad nevajadzētu sākt ar vēnu zeķes pirkšanu, bet gan vizīti pie ārsta.

 

Par ārstu RETU VĪGANTU

Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas ķirurgs flebologs, specializējies venozās un limfātiskās sistēmas saslimšanu diagnostikā un ārstēšanā: konvencionālās operācijās un lāzeroperācijās, kā arī skleroterapijā. Atkārtoti stažējies vienā no lielākajiem Francijas medicīnas centriem CHRU-Lille. Latvijas Ķirurgu asociācijas, Latvijas un Baltijas fleboloģijas biedrību biedrs.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.