Foto-Stock.xchng

Ja katra kāja savā garumā, situāciju var uzlabot! 0

“Ja kāju garums ir atšķirīgs tikai par dažiem milimetriem, tas izjauc iegurņa un mugurkaula simetriju, bet tas savukārt ietekmē gan stāju, gan muskuļu noslodzi un izraisa dažādas veselības problēmas, arī sāpes mugurā,” skaidro fizioterapeite Liene Glāzere.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Tam, ka viena kāja ir garāka par otru, var būt dažādi iemesli, piemēram, cilvēks var jau piedzimt ar dažāda garuma kājām. Kāju asimetriju var radīt arī nevienāds kaulu garums, piemēram, pēc operācijas, vai kaulu un locītavu slimības dēļ. Visbiežāk tomēr tā cēlonis meklējams izmaiņās mīkstajos audos, jo vienā ķermeņa pusē muskuļi ir kļuvuši īsāki. To veicina ilgstoša sēdēšana nepareizā pozā, stājas izmaiņas, traumas. Saīsinātie muskuļi var radīt gan muguras sāpes, gan kustību apjomu ierobežojumus, piemēram, vienai kājai arvien grūtāk apgriezt nagus vai uzvilkt zeķi.

Uz to, ka kāju garums atšķiras, norāda arī tas, ka vienas garo bikšu staras gals vienmēr ir vairāk nodilis nekā otrs un kurpes no viena pāra novalkājas atšķirīgi. Lai par to pārliecinātos, vispareizāk būtu doties pie ortopēda, rehabilitācijas ārsta vai fizioterapeita un kāju garumu vienkārši izmērīt.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Parasti pacientu nostādu pie spoguļa, jo atspulgā labi manāmas atšķirības kāju garumā. Stāvot taisni ar iztaisnotām kājām, pacients visu ķermeņa svaru cenšas balstīt uz īsāko kāju, kamēr garākā it kā nevilšus tiek saliekta ceļgalā,” stāsta fizioterapeite.

Par izmaiņu iemeslu ļauj spriest šķietamā un īstā kāju garuma noteikšana, kas notiek, pacientam atrodoties guļus stāvoklī. Īsto kāju garumu mēra no zarnu kaula augšējā punkta līdz iekšējai jeb mediālajai potītei. Mērījuma rezultāti liecina par kaulu garumu. Kāju garumu guļus stāvoklī var salīdzināt, arī saliecot kājas ceļos. Ja ir kaulu garuma atšķirības, viens ceļgals atrodas zemākā līmenī par otru. Šādos gadījumos nepieciešama traumatologa ortopēda konsultācija un, iespējams, ortopēdisko apavu valkāšana. Savukārt šķietamo kāju garumu mēra no nabas līdz iekšējai potītei. Tā atšķirības liecina, ka vienu kāju saīsinājušas izmaiņas mīkstajos audos. Papildus šiem mērījumiem veic arī muskuļa garuma un spēka testus, lai noskaidrotu, kuri muskuļi kļuvuši īsāki, bet kuri vājāki.


SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.