Foto – Shutterstock

Kā sev palīdzēt, ja kājas kā bluķi un maisiņi zem acīm 1

No rīta pamostoties, kājas ir slaidas, bet vakarā tās kā zilonim. Satūkušas arī rokas – gredzenus pirkstos ne uzvilkt, ne dabūt nost! Tas nav tikai kosmētisks defekts, tūskas dēļ ir vērts doties pie ārsta!

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Tūska nozīmē, ka organismā uzkrājies šķidrums. Zemes pievilkšanas spēka ietekmē visbiežāk piepampst ķermeņa zemākās daļas – potītes, pirksti, apakšdelmi –, taču pārmaiņas var rasties arī citās vietās, turklāt vienlaikus. Smagos gadījumos šķidrums mēdz uzkrāties arī vēderplēves, plaušu un sirds somiņas dobumā.

Tūska veidojas galvenokārt siltā laikā, jo paplašinās asinsvadi un, vairāk svīstot, zaudējam šķidrumu, tāpēc no organisma neizvadītie sāļi uzkrājas audos un piesaista to no asinīm. Aplami ir domāt, ka, mazāk dzerot, izdosies izvairīties no tūskas. Bagātīgi uzņemt šķidrumu ir svarīgi, lai izskalotu no organisma liekos sāļus. Dzeramā daudzums jāierobežo tikai tad, ja to noteicis ārsts.

5 BIEŽĀKIE TŪSKAS IEMESLI

1. Sastrēgums vēnās

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāju tūska visbiežāk liecina par venozās atteces traucējumiem. Ja vēnu vārstuļi nedarbojas, kā nākas, asinis neatplūst, to šķidrā daļa nokļūst audos un veidojas tūska. Ilgstoši atrodoties statiskā pozā, sēžot vai stāvot, kad netiek nodarbināti apakšstilbu muskuļi, asinis kājās gan sakrāsies ikvienam.

Vēnu mazspējas gadījumā rodas arī sūdzības par krampjiem pēdās un apakšstilbos, it īpaši siltā laikā, kad svīstot zaudējam vairāk šķidruma nekā parasti.

Tālos braucienos un lidojumos būtu jāizvairās no apspīlēta, cieša apģērba, kas saspiež vēnas pacelēs un cirkšņu apvidū.

Venozo atteci uzlabo fiziskas aktivitātes, kuru laikā darbojas apakšstilbu muskuļi, piemēram, staigāšana, peldēšana, riteņbraukšana.

Ne vienmēr vēnu mazspējas gadījumā uz kājām redzami neglīti izspiedušies mezgli, jo vaina var slēpties arī dziļajās vēnās. Tās vajadzētu pārbaudīt, ja kājās ir smaguma sajūta un īso zeķīšu nospiedums uz apakšstilbiem saglabājas ilgu laiku.

Pastāvot ilgstošām venozās atteces problēmām, tiek bojāti vēnu vārstuļi un asiņu sastrēgums var veicināt trombu veidošanos. Nevar prognozēt, kuram radīsies šāda komplikācija, taču liela nozīme ir iedzimtībai. “Man bijuši pacienti, jauni cilvēki, kuriem, sēžot pie datora sakrustotām kājām, jau pēc dažām stundām radusies tromboze,” stāsta terapeite Sandra Černišova. Lai izvairītos no šādiem sarežģījumiem, svarīgi uzņemt daudz šķidruma. Turklāt, jo biezākas asinis, jo lielāks trombu risks.

Trombozes gadījumā izteikti pietūkst viena kāja, tā ir sāpīga, ar zilganu nokrāsu. Muskuļu krampji apakšstilbos ir ļoti bīstama pazīme, tāpēc steidzami jāmeklē ārstu palīdzība, jo asiņu receklis var atrauties un nokļūt plaušu artērijā, par ko liecina akūts elpas trūkums.

Reklāma
Reklāma
Pastāvīgas tūskas gadījumā pasliktinās audu apasiņošana un vielmaiņa, āda kļūst plānāka un trauslāka. Mikrotraumas gadījumā drīz var pievienoties infekcija un veidoties trofiskā čūla, kā arī attīstīties zemādas limfātisko audu iekaisums – roze. Visbiežāk tā notiek cilvēkiem ar novājinātu imunitāti, cukura diabēta slimniekiem, tiem, kuri lieto hormonālos medikamentus glikokortikoīdus.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.